Новини
50 години човек в Космоса
Трудно е за вярване, че от онези осем минути, в които младият руски летец Юрий Гагарин обиколи Земята „отвън“ в едноместния кораб „Восток“, са минали едва 50 години. За половин век науката даде на човечеството толкова много, че някогашната фантастика стана реалност, а днес много от младите хора не знаят за първопроходеца нищо, освен може би името му.
Казват, че навремето Хрушчов е избрал Гагарин за полета сред всички кандидати – харесала му усмивката на младия човек. Макар че реално го е посочил ръководителят на съветската космическа програма Сергей Корольов, който го е обичал като свой син. На Корольов пренадлежат думите: „В него се съчетават щастливо природното мъжество, аналитичният ум, изключителното трудолюбие… Ако той получи добро образование, ние ще чуем името му сред най-гръмките имена на учени!“Юрий Гагарин не успя да стане голям учен. Загина нелепо седем години след историческия си полет около Земята – на 27 март 1968 г. Какви ли не версии за тази гибел и фантасмагории ни заливаха в годините оттогава, стигна се дори до „намеса на извънземни“. Докато накрая се изясни нелепото – смъртта на двамата пилоти – Гагарин и Владимир Серьогин, е заради много ниската облачност в деня на полета им. Апаратурите на самолета не са могли да се справят с бързото спускане под облаците и той буквално се е забил в земята.
Гагарин обаче отвори пътя към Космоса за стотици космонавти след себе си, за стотици научни космически експерименти, създадени нови материали за земната индустрия, за модерната навигация и екология, за цяла епоха в развитието на човечеството. Затова на 12 април в Москва ще се съберат представителите на космическите държави от целия свят. С указ на президента Дмитрий Медведев Русия обяви 2011 г., в която се навършва половин век от полета на Гагарин, за година на Космоса и за своеобразен рубеж в космическата история на света. Подготвена е огромна програма от юбилейни събития. Премиерът Владимир Путин обяви в началото на годината програмата на Русия за космически изследвания в следващите 25 години, за да може страната да бъде достойна конкуренция за американските и европейските космически изследователи. Програмата предвижда само тази година на околоземна орбита да бъдат изведени около 50 космически апарата и да бъде приет план за федералната целева програма „Глонас“ за навигационни спътници до 2020 г. За руските космически проекти през 2011 г. са предвидени 115 млрд. рубли (около 4,1 млрд. долара) от федералния бюджет.
България, която участва в космическите пространства от времето на първия изкуствен спътник през 1957 г.; която през 1969 г. стана 18-а космическа страна в света; през 1979 г. изпрати на орбита Георги Иванов и стана шестата страна със свой космонавт, след това създаде втора научна програма през 1988 г. за втория си космонавт Александър Александров; чийто акад. Димитър Мишев е сред 10-те учени в света с награда за космически изследвания, също има всички основания да чества юбилея. На 12 април в РКИЦ в София ще се открие голяма космическа изложба, ще бъдат валидирани юбилеен плик и марка, ще има научна конференция, а от 17 до 22 април у нас гостуват трима руски космонавти – Василий Циблиев, Виктор Савиних и Юрий Лончаков, които ще посетят български училища в страната. Но България днес не може да се похвали с пари за космически изследвания. Защото науката е презряна дума, а космическите изследвания не са приоритет. Бяхме една от водещите бивши социалистически страни в овладяването на Космоса, днес участваме в единични космически проекти, финансирани „отвън“.
автор: Велиана Христова
източник: в-к Дума
Култура
Гергьовденските празници в музей „Етър“ започнаха


От 1 до 6 май с демонстрации на традиционни занятия, занаяти и изложба в музей „Етър“, Габрово се отбелязва най-големия пролетен празник. Във воденицата караджейка се мели зърно. Брашното придобива тъмен цвят и от там идва името караджейка – кара на турски е черен.

Воденицата караджейка е най-старото съоръжение в музея, построена около 1780 г. Тя е един от първите обекти, заварени на терена преди построяването на музея. След реставрация е пусната в движение за откриването на „Етър“ на 7 септември 1964 г. Мирослав Варсев с готовност разказва историята на караджейката, докато показва на посетителите как работи тя.
На чардака на къщата с работилница за плъсти Мариана Колева чепка вълна и преде. От нея посетителите научават, че в миналото за всяка жена преденето е ежедневие, а днес все по-малко се среща някой с това умение.

Овчарят Станимир Драголов е разположил своите хлопки и чанове пред гайтанджийницата. Огънят е запален, защото Станимир прави геги. За предпочитане е да се вземе дряново дърво, защото е най-здраво. Отсича се през есента, когато има по-малко сокове.

Обелва се от кората и се опушва на огъня, за здравина и против дървояди. Овчарите правят украсата, докато пасат стадата. Пастирската дърворезба се създава с нож, с който се издълбават различни орнаменти. Загрятото на огъня желязо позволява да се добави допълнителна пъстрота по гегата.

В музей „Етър“ още на 1 май гергьовденската люлка е вързана на дърво срещу един от мостовете, за да имат възможност повече посетители да се залюлеят. Както казват хората в миналото – и това се прави за здраве.
На самия Гергьовден – 6 май, е откриването на изложбата „Когато момчето става мъж“, която представя определен аспект от историята на българската армия.
Изберете някой от дните през първата седмица на месец май и си подарете емоционални преживявания, свързани с традицията, почувствайте колко дълбоки са корените Ви!
Програмата на Гергьовденските празници в музей „Етър“
1 – 6 май,
11:00 ч. – 15:00 ч.
Демонстрации предене и чепкане на вълна, мелене на зърно, изработване на хлопки
1 – 6 май,
09:00 ч. – 19:00 ч.
Гергьовденска люлка
1 – 2 май,
10:00 ч. – 18:00 ч.
Изложба на геги и звънци с демонстрация
3 – 4 май ,
10:00 ч. – 18:00 ч.
„Алея на вкусовете“– базар на традиционни храни
6 май,
11:00 ч. – 15:00 ч.
Гергьовденски кантар
6 май,
11:00 ч.
Откриване на тематична изложба „Когато момчето става мъж“
6 май,
12:00 ч., сцена на поляната Празничен концерт с участието на Фолклорен ансамбъл „Веселяци“ – Плевен.


Любопитно
Габровският артист DISTRXCT със световен пробив
От Габрово до Световната Сцена: Как DISTRXCT се превърна в едно от най-ярките EDM имена на България?


Когато стане дума за български артисти, които пробиват отвъд границите, малцина могат да се похвалят с глобално признание. Името му е Христо, познат като DISTRXCT (Произнася се Дистракт) , а родният му град е Габрово. За по-малко от четири години, DISTRXCT се утвърждава като водеща фигура в електронната музика. Зад гърба си има над 100 милиона слушания в дигиталните платформи, десетки хиляди последователи, и е пускан по радия в множество страни.
Христо може да се похвали с над 30 влизания в световни класации на Apple Music и iTunes и присъствие в престижните класации на Beatport – водещата платформа за електронна музика.
През 2021 г. подписва договор със Sony Music, а година по-късно – и с Universal Music Group. Едно от най-запомнящите се сътрудничества в кариерата му е ремиксът му на “Her” от мегазвездата Megan Thee Stallion, който привлича внимание както от EDM фенове, така и от хип-хоп аудиторията. Неговото портфолио включва и няколко успешни визуални проекта – музикалните видеа към „Squad“, „Shorty“ и „O.G“ са натрупали милиони гледания в YouTube, доказвайки, че DISTRXCT не е просто продуцент, а артист с визия и концепция.
Само за първите месеци на 2025 година, песента му „D.N.P“ отбеляза над 15 милиона слушания. С всяка следваща стъпка DISTRXCT продължава да доказва, че българската електронна сцена има какво да предложи на света. Очакваме с интерес какво предстои!


Любопитно
Основни характеристики на бойните пистолети и как да изберете най-подходящия

Бойните пистолети са компактни и ефективни оръжия, които се използват широко от полицията, военните, както и за спортна стрелба. Ако обмисляте покупка на подобно оръжие е важно да разберете основните му характеристики и предназначение и в тази статия ще разберем кои са те.
Видове бойни оръжия
Основното разделение, на което искаме да наблегнем, е между пистолет и револвер. Всеки от тях се отличава със специфичен механизъм на действие, като най-важното, което да помните, е:
- Пистолети
При тях патроните се намират в пълнител, поставен в ръкохватката. След натискане на спусъка куршумът се изстрелва от цевта, а гилзата се изхвърля. После мястото на използвания патрон се заема от нов. По същество те са самозареждащи, тоест, техният принцип на работа е полуавтоматичен. И, макар да съществуват изцяло автоматични механизми на действие, този тип оръжия са забранени и не се продават.
- Револвери
Тук патроните се поставят във въртящ се цилиндър, наречен барабан, който се завърта след стрелба, за да премине към следващата позиция. Точно това действие позволява бърз повторен изстрел. Презареждането им, обаче, е по-бавно, а пълнителят – с по-малък капацитет.
Без значение дали сте избрали пистолет, или револвер, във всеки случай ще ви е необходимо разрешително за притежание.
Основни характеристики на бойните пистолети
При избора на подобен продукт е важно да обърнете внимание на следните характеристики:
- Калибър
Калибърът е диаметърът на патрона и определя мощността и пробивната му способност. Изборът зависи от предназначението на пистолета и личните предпочитания на стрелеца.
- Размер и тегло
Избраните продукти трябва да предлагат баланс между компактност и ефективност. Моделите с малък размер и леко тегло са подходящи за скрито носене и самозащита, докато по-големите са предпочитани за служебна употреба и спортна стрелба.
- Капацитет на пълнителя
Бойните пистолети се предлагат с различен капацитет на пълнителя, като стандартът варира от 7 до 17 патрона. Барабаните на револверите, от друга страна, обикновено са с между 6 до 8 позиции, обясняват експертите на Заримекс.
Важно е да помислите и за механизма на задействане, дали ще трябва предварително освобождаване на предпазителя, или само натискане на спусъка.
Това са основните особености на бойните пистолети, на които е важно да обърнете внимание при избор. Винаги, разбира се, трябва да се съобразявате със законите за закупуване и носене на оръжие, както и да познавате правилата за обезопасяването му.
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Кримипреди 4 дни
Четирима се озоваха в ареста след сбиване в Габрово
-
Новинипреди 4 дни
Наука без граници – Оформяме бъдещето със светлина
-
Новинипреди 3 дни
Сребро за Иван Екимов от шахматен турнир в Сърбия