Новини
Проверяват практически готовността на щаба за кризи
Този четвъртък, 18 юни, в Габрово ще се проведе областно учение на тема “Дейност на органите на изпълнителната власт, силите за реагиране на единната спасителна система и комуникационно – информационната система по въвеждане на плановете, вземане на решения и действие на силите за провеждане на неотложни аварийно – възстановителни работи при възникване на земетресение, пожар и инцидент с опасно химическо вещество в обекти от критичната инфраструктура”.
В тази връзка се уведомяват гражданите, че в периода 10:00 – 13:00 часа е възможно по основните улици на града да има интензивно движение на автомобили със специален режим на действие.
Целта на учението е да се проиграе и провери областния план за защита при бедствия в частта му: „Защита при земетресение”, действията при възникване на пожар в МБАЛ „Д-р Тота Венкова” АД – Габрово, реакциите на силите от Единната спасителна система (ЕСС) при химическа авария и готовността на общините за провеждане на временно извеждане и евакуация на застрашено население; да се повишат знанията, уменията и практическите навици на участниците по оповестяване, събиране на информация, подготовка на предложения за организация на НАВР; да се подобрят и усъвършенстват координацията и практическите умения на органите за управление и силите от Единната спасителна система (ЕСС) за провеждане на НАВР и да се отработят въпросите на взаимодействие със средствата за масово осведомяване при информиране на населението при извънредни ситуации.
В учението ще участват: Щабът за изпълнение на плана за защита при бедствия на област Габрово; Щабовете за изпълнение на плана за защита при бедствия на общини Габрово, Дряново и Трявна; Сили на основните съставни части на Единната спасителна система (ЕСС); Обектови щабове на „ МБАЛ „Д-р Тота Венкова” – Габрово и ПСОВ; Доброволни отряди на общините Габрово и Трявна и при ОС на БЧК; ПГИ „Рачо Стоянов” – Дряново СОУ „ Петко Рачев Славейков”– Трявна.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета

По искане на Районната прокуратура в Габрово, 22-годишен рецидивист бе с взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ за извършени кражби.
Мъжът с инициали Б.Ш. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че през периода 18.11.2025 г. – 20.01.2026 г. в севлиевска игрална зала и от паркиран лек автомобил в град Габрово при условията на продължавано престъпление и опасен рецидив, откраднал пари, собственост на двама граждани, общо сумата от 407,79 евро.
С постановление на Районна прокуратура – Габрово Б.Ш. е бил задържан за срок до 72 часа. Обвиняемият е осъждан многократно. По отношение на него има влезли в сила общо 10 присъди, преобладаващата част от които са за престъпления против собствеността. Той вече е търпял наказание лишаване от свобода, като е бил освободен от затвора само 2 месеца преди да извърши отново престъпление.
За престъплението по което Б.Ш е привлечен в качеството на обвиняем е предвидено наказание от 2 до 10 години лишаване от свобода.
Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Икономика
Дигитални треньори ще подпомагат използването на модел за зрялост на МСП за въвеждане на ИИ

Изкуственият интелект (ИИ) бързо навлиза във всички сфери на нашия живот. Ръководителите на МСП обмислят внедряването на решения, базирани на ИИ, но не са сигурни дали използването на такива решения е подходящо за тяхната фирма.
Каква е готовността на фирмата за въвеждане на ИИ, какви организационни дейности трябва да направи, каква е готовността на персонала – знания, умения, психологически нагласи и съпротиви, колко ще струва и има ли достатъчно ресурси? – това са само част от въпросите, на които моделът за зрялост помага да се намерят отговори.
Моделът за зрялост на МСП за въвеждане на ИИ (моделът за зрялост за ИИ) е разработен в рамките на проекта DIGITAL COACH INTELIGENCE, в който Габровската търговско-промишлена палата е партньор. В проведения семинар в Габрово представители на МСП, на Дигиталния хъб, на регионални и местни власти, както и преподаватели от Техническия университет в Габрово се запознаха с модела за зрялост. Разгледан беше пример за прилагане във фирма в Германия и практически насоки как да се анализират получените резултати от прилагането му от гледна точка на дигиталния треньор. Предвижда се пилотното тестване на модела за зрялост в пет български фирми.
В рамките на проекта се разработват и модули за самообучение на дигиталните треньори в редица направления – ИИ в производството, ИИ в услугите, ИИ и управление на човешките ресурси, Компютърно виждане, ИИ и устойчивостта (разработва се от България) и др. Предвижда се оценка на ролята на учебните фабрики в този процес, както и разработване на учебни модули, които могат да се приложат в средното образование. Водеща организация е Институтът за трудово-правни науки към Рурския университет в Бохум, Германия. Включена е и учебната фабрика към университета. Останалите партньори са университети, търговско-промишлени палати и консултантска фирма от Франция, Унгария, Гърция. Повече – на сайта на проекта.
Проектът се финансира от програма Еразъм+ в рамките на „Партньорства за сътрудничество – Партньорства за сътрудничество в областта на професионалното образование и обучение 2024 от 2024 до 2027 г. Изразените възгледи и мнения са изцяло на автора/авторите и не отразяват непременно позицията на Европейския съюз или на Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито EACEA носят отговорност за тях.
Икономика
Четири фирми пожелаха строителството на крайречната зона до зала Орловец

Четири строителни компании са подали оферти в обществената поръчка за изпълнение на строително-монтажните работи по проекта за обновяване на крайречната зона на река Янтра в Габрово. В процедурата са участвали „АРТСТРОЙ“ ООД, „КОТА-2001″ ООД, „ГЕОСТРОЙ“ АД и „ВЕРТИКАЛ 90″ ЕООД.
Предстои назначената комисия да разгледа и провери подадените документи, след което ще бъде определен изпълнителят. Проектът е сред приоритетните инвестиционни намерения на Община Габрово и е насочен към цялостно преосмисляне на градската среда в прилежащите на реката пространства.
В обхвата на строително-монтажните работи са включени изграждане на нови пешеходни и велосипедни връзки, обновяване на площадното пространство пред спортна зала „Орловец“, оформяне на зони за отдих, спорт и културни дейности, изграждане на екстремна писта за скейтбордове и велосипеди от тип „пъмптрак“, надграждане и изграждане на нови подпорни стени, озеленяване, парково и улично осветление.
Интервенцията обхваща двата бряга на Янтра в участъка между мост „Д-р Никола Василиади“ и мост „Христо Ботев“. В обхвата на обекта е предвидено и изграждане на нов пешеходен мост, за който обществената поръчка тепърва предстои да бъде обявена. Работният проект е изпълнен от проектантско бюро „АРК ПРОЕКТ“ ООД.
Благоустрояването е включено в две концепции за интегрирани териториални инвестиции: „Брегове на съвремието – комплекс от мерки за създаване на зелена, иновативна и приобщаваща градска среда в Габрово и Пловдив“ и „Синергия за нови възможности“. Финансирането се осигурява по две оперативни програми от периода 2021–2027 г. — Програма „Развитие на регионите“ и Програма „Околна среда“.

-
Кримипреди 6 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Културапреди 6 дниСлавейковите празници ще се проведат в средата на юни (Програма)
-
Кримипреди 5 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 5 дниФалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак
-
Кримипреди 7 дниВнимание: Измамници налазиха с нови схеми!
-
Кримипреди 6 дниКриминалисти иззеха два незаконни пистолета и патрони в Габрово
-
Кримипреди 6 дниПредстои пълномащабно учение в Габрово
-
Новинипреди 6 дниКачеството на питейната вода в засегнатите от наводнения райони се нормализира








