Свържи се с нас

Култура

Летни срещи във Веселата къща

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

С очарованието на лятото идват и желанията за повече смях и веселие. Какво по-лесно от това: една среща с актьор, една книга със спомени от лични срещи с прочут комик, български комедии от златното време на нашето кино… Всичко това предлага Музеят „Дом на хумора и сатирата” и го посвещава на 90-годишнината на невероятния комик, филмов и театрален актьор Георги Парцалев (1925-1989).

В края на миналата година актьорът Звезделин Минков (роден 1959), добре познат на габровци и от изпълненията му като имитатор на Тодор Живков, Георги Парцалев, Григор Вачков, Петър Слабаков, Георги Черкелов, Никола Анастасов, Тодор Колев, Георги Калоянчев и други, ни изненада с книгата си „Малки спомени за големия Парцалев“. Спомени от незабравими за него случки и срещи. Съвсем естествено дойде идеята за среща-представяне в Дома на хумора точно на рождения ден на Парцалев – 16 юни.

По-възрастното поколение си спомня, че само изричането на името на Парцалев предизвикваше усмивка и насочваше вниманието към спектакъла – театрален, телевизионен, естраден или към филма, където участва този любимец на мало и голямо. И сега, дни след телевизионното гласуване за любим български филм, за всички ценители на българската комедия остана разочарованието, че победиха други критерии в класациите…

Следващата седмица Веселият четвъртък ще е … във вторник – 16 юни, на рождения ден на Георги Парцалев. Срещата със Звезделин Минков ще се състои в Залата на жирафите от 17.30 часа. Очакваме авторът й да се превъплъти в някои от любимите си „образи”, а също и да можем да си купим книжката, за да си отнесем автограф.

Пак във вторник и пак в Залата на жирафите, но от 14 часа, почитателите на българската кино ще могат да се посмеят с героите на семейната комедия „С деца на море” (режисьор Д.Петров, сценарий братя Мормареви, 1972). Във филма Г. Парцалев е любимият на поколения зрители чичо Манчо.

В сряда, 17 юни, отново в „Жирафите” от 14 часа ще могат да се видят „Петимата от Моби Дик”, един приключенски филм от 1970 г. с режисьори Гриша Островски и Тодор Стоянов и сценарист Бо рис Априлов. Тук Г.Парцалев е Педро.

А в четвъртък от 14 часа в Залата на жирафите ще гледаме сатиричната комедия „Кит”, една спирана от цензурата лента по сценарий на Христо Михов-Черемухин, на режисьора Петър Б. Василев. В ролята на главния инженер ще познаем Парцалев.

„Да си подарим малко истинско настроение с комедиите на големия Георги Парцалев!“

Автор: Венета Георгиева-Козарева,
Музей „Дом на хумора и сатирата“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица