Свържи се с нас

Новини

„Чичовци“ на сцената на Априловската гимназия

Националната Априловска гимназия с нова постановка на едноименното произведение „Чичовци” на Иван Вазов.

Published

on

снимка: Симона Иванова

Ученици от Национална Априловска гимназия представиха пред публика новата си постановка на едноименното произведение на Иван Вазов „Чичовци“.

снимка: Симона Иванова

снимка: Симона Иванова

Представлението, се състоя в началото на седмицата в Актовата зала на гимназията. То е част от дейността на клуб „Млади възрожденци“, а театралната трупа, изявила се в събитието, е част от членовете на клуба, както и ученици от 9, 10 и 11 клас.

снимка: Симона Иванова

снимка: Симона Иванова

Сценарист и режисьор е единадесетокласникът Калоян Христов, който с подкрепата на своя класен ръководител г-жа Владилена Катевска, продължиха заедно традицията за развитие на младите таланти.

снимка: Симона Иванова

снимка: Симона Иванова

Гостите в залата имаха честта да наблюдават няколко епизода от частта „Общество”“ на Вазов. Идеята е да се пренесат към едно отминало време, което разкрива възгледите, идеалите и взаимоотношенията на българите.

снимка: Симона Иванова

снимка: Симона Иванова

Тези качества са в основата на българското и до днес не са се променили, а само са се осъвременили. Действията се развиват, след като епитропите в селото са избрани, но покрай тази новост възникват безброй разговори и мнения между героите.

снимка: Симона Иванова

снимка: Симона Иванова

Преди дни актьорският състав засне сцените пред музея „Дечкова къщa“ в Габрово, с което ще вземе участие в един от престижните конкурси, свързан с Вазовото творчество.

снимка: Симона Иванова

снимка: Симона Иванова

Специално за „Габрово Нюз“, сценаристът и режисьор на пиесата Калоян Христов, сподели впечатленията си от нея и какво му предстои за напред. Ето какво заяви той:

снимка: Симона Иванова

снимка: Симона Иванова

Как възникна идеята за точно това произведение на Вазов?

– Идеята да направя постановка точно на „Чичовци“ възникна спонтанно, след като го изучавахме в училище, тъй като то е включено в учебната програма по литература за 11 клас. Реших да направя сценарий и споделих това с преподавателя по литература и мой класен ръководител Владилена Катевска, която подкрепи идеята ми и заедно с нея успяхме да сътворим крайния продукт, който представихме.

Защо избрахте именно него?

– Вазов е автор с изключително пъстър, а днес вече и архаичен език и според мен неговите текстове носят със себе си послания, актуални и до днес!

Какви бяха основните Ви цели при осъществяването на такъв тип спектакъл?

– Всъщност моите цели бяха няколко. Едната беше експеримент дали публиката, преобладаваща от млади хора, би разбрала архаичния български език от времето на „чичовците“ и другото, което е и основното послание на пиесата, е че макар периодът, който представя тя да е отминал преди много време, нравите на хората не са се променили, а само осъвременили!

По какъв начин избрахте актьорите, направили представлението, така внушително?

– Доста мислих, когато подбирах актьорския състав и се спрях на определени хора, с които споделих идеите си. На тях те им допаднаха и с радост приеха да се включат в изграждането на постановката! С течение на репетициите, усещах как те постепенно се мотивираха все повече и другото нещо, което е най важно, правиха това с удоволствие и ентусиазъм. Благодарение на техните усилия и труд моята идея просъществува!

Какво е посланието, което ще оставите на поколенията след вас?

– Посланието, което бих им оставил е никога да не се пускат по течението и винаги да бъдат търсещи и целеустремени. Да създават нови неща, които да оставят след себе си! Живеем във времена, в които не трябва да бъдем пасивни, а да помагаме и на себе си и на околните. Мисля, че както ние, така и те не трябва да се поробваме изцяло на „модерния“ свят, а да поглеждаме и към историята, защото част от нея е актуална и днес, както видяхте.

Знам, че предстои още едно представяне в актовата зала, както и участие в конкурс. Смятате ли, че това поставя едно ново начало в кариерата и развитието Ви?

– Правилна ви е информацията! Да, ние филмирахме постановката в автентична обстановка в музея „Дечкова къща“ към Регионалния исторически музей в Габрово, към които отправям големи благодарности за помощта, която оказаха. И също така на Община Габрово, за осигурените костюми. Конкурсът, в който ще вземем участие е посветен на 165 години от рождението на Иван Вазов и 85г. от къщата музей в Сопот. А на местно ниво следващото участие е идната сряда в НАГ, тъй като не можем да поберем всички зрители наведнъж! Разбира се, човек трябва да тръгне от някъде и да смятам, че това е едно хубаво начало и за мен, а и за всички, които взеха участие.

Какви са вашите стремежи и желания за близкото бъдеще?

–  Моите стремежи за бъдещето са да продължавам да творя и да опознавам литературата, да помагам с каквото мога на Национална Априловска гимназия и да достигна към професията, която съм се насочил! След като успяхме да направим този проект имам някои идеи и за по-нататъшни изяви, които бих реализирал. И разбира се както всички хора и аз имам мечти, но за това са мечти за да бъдат лични, така че обърнахме внимание на стремежите!

Автор: Симона Иванова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица