Новини
Ученици от НАГ представят гимназията в Брюксел

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Ученици от Национална Априловска гимназия в Габрово, заедно със свои двама преподаватели, ще бъдат на посещение в Брюксел по покана на евродепутата Илияна Йотова. Това стана възможно, след като представителят в европейския парламент инициира конкурс на тема „Защо се гордея, че съм българин в страна член на Европейския съюз?”, посветен на 180 години от създаването на първото светско взаимно училище.
„Бъдете горди българи! Никога не забравяйте, че ние пишем на уникална азбука, наследници сме на древна и славна култура, която трябва да съхраним. Бъдете работливи, упорити и преследвайте мечтите си.
Бъде критични към постигнатото от ЕС, тъй като освен хубавите неща, след 8 години членство на България в ЕС, има и доста натрупани негативи в европейските институции, които трябва да бъдат отстранени. Точно вие утре може да сте бъдещите политици, променящи същата тази Европа, за която пишете сега.
За годините, в които съм в европейския парламент разбрах, че там се ценят няколко неща – добрата професионална подготовка, работоспособността и способността да устояваш мнението си със сериозни аргументи, а работохолизмът е на мода“, заяви пред учениците депутатът от партията на европейските социалисти Илиана Йотова.
По време на визитата й в Априловото школо, тя беше силно впечатлена от славната историята и успешното настояще на училището.
По инициатива на г-жа Йотова по време на посещението в Брюксел, което ще се състои в навечерието на 22 септември, габровските ученици ще представят презентация за гимназията, а също така и на Габрово като културен, образователен и индустриален център, който тази година отбеляза своята 155 годишнина.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Подписаха договора за ремонт на бившето училище Радион Умников

Кметът на Габрово Таня Христова и управителят на „Вертикал 90“ ЕООД Симеон Кръстев подписаха договор за ремонт и преустройство на сградата на бившето училище „Радион Умников“, информираха от общинската администрация. Емблематичната сграда ще се превърне в Център за дигитални умения и иновации.

Кметът Таня Христова подчерта, че обектът е знаков за развитието на града и за изпълнението на волята на дарителя, а ремонтът трябва да бъде изпълнен качествено и в срок.
От своя страна Симеон Кръстев заяви, че не очаква пречки при изпълнението на проекта. Центърът ще предлага модерна образователна среда с учебни зали, лаборатории, зона „Роботика“ с LEGO® Education, както и пространства за иновации, обучения и събития.


Новини
ПТГ „Д-р Никола Василиади“ откри новата си спортна зала „Арена Механо“

Днес, 19 декември, в деня на патронния си празник, Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, тържествено откри новата си спортна зала „Арена Механо“.

Събитието съвпадна с честването на 130-годишния юбилей на гимназията и се превърна в израз на приемственост между традициите, постиженията и стремежа към развитие.

Официалната церемония започна с ритуал по издигане на националния флаг, поднасяне на венец пред паметника на д-р Василиади и водосвет за здраве и успех.

Лентата на новата зала бе прерязана от кмета на Габрово Таня Христова, председателя на Общинския съвет Климент Кунев, областния управител Мария Башева, директора на гимназията Корнелия Мотова и Юлия Влаева, РУО – Габрово.

В рамките на събитието бяха представени спортните отбори на училището – по футбол, хандбал, волейбол, баскетбол, крикет и боче, които успешно защитават името на гимназията и Габрово на различни състезания.

По повод юбилея Община Габрово връчи на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ Юбилейна грамота за значим принос към развитието на техническото образование, професионализма и връзката между образование, бизнес и общество.

В приветствието си областният управител Мария Башева подчерта, че новата „Арена Механо“ е модерно място не само за спорт, но и за изграждане на характери чрез труд, дисциплина и постоянство.

Кметът Таня Христова изтъкна, че 130-годишната история на гимназията е пример за устойчивост и отдаденост на знанието, а новата спортна зала е „пространство, което ще вдъхновява младите хора да се развиват, да спортуват и да мечтаят“.


Икономика
НАП публикува подкаст епизоди за приемането на еврото

С поредица от подкаст епизоди Националната агенция за приходите (НАП) разяснява подробности около приемането на еврото като официална валута в България. Целта е чрез достъпно поднесено видео съдържание гражданите и бизнесът да се запознаят с изискванията, свързани с използването на единната европейска валута, декларирането и плащането на данъците и осигурителните вноски, посочват от НАП.
В единия от подкаст епизодите експерти на приходната агенция предоставят важна и полезна за бизнеса информация относно отчитането на продажби и сторно операции, както и фактури и известия към фактури, приключване на касови апарати на 31.12.2025 г. и работа в евро. Той е достъпен в YouTube канала на НАП: https://www.youtube.com/watch?v=BpsR7q8neKs&t=102s, както и в каналите на Агенцията в Инстаграм: https://www.instagram.com/p/DRxXvl9gHYj/ и TikTok: https://www.tiktok.com/@nationalrevenueagency/video/7578878570706095382?lang=en.
Друга тема, която е засегната в подкаст епизод, е свързана с данъчните и осигурителните декларации след 01.01.2026 г. След тази дата в НАП ще се подават, както декларации за данъчни и осигурителни периоди отпреди въвеждането на еврото в България, така и декларации за текущи периоди – т.е. за периоди през 2026 г.
Подкастът е достъпен на адрес: https://www.youtube.com/watch?v=lQFi5VhPIVY, както и в Инстаграм и TikTok. В третия от публикуваните подкаст епизоди се дават подробности и за двойното обращение на лева и евро, съгласно Закона за въвеждане на еврото в Република България, както и за контролните дейности на Националната агенция за приходите.
Подкастът може да бъде видян на: https://www.youtube.com/watch?v=rDIBIBfDhsc&t=5s, както и в Инстаграм и TikTok. През следващите седмици предстои публикуването на епизоди с информация и за това в каква валута ще се плащат актовете по контролни производства след въвеждане на еврото и как ще става счетоводното отчитане след 1 януари 2026 г.
Подкаст епизод ще бъде посветен и на темата за електронен трудов запис, в каква валута ще се вписват заплатите ни, трябва ли работодателите да подават допълнителна информация в НАП след 1 януари 2026 г.; Декларирането на доходи от платформи за краткосрочно отдаване под наем в условията на новата валута, както и подаване на декларации за стар период, плащане на данъци след 01.01.2026 г., регистрация по ЗДДС също намира място във видео съдържанието.
Плащането на просрочени задължения след 01.01.2026 г. и възстановяване на недължимо платени или събрани суми за публични вземания, е друга от темите в YouTube канала на Агенцията. Повече информация може да намерите в сайта на НАП, каналите на приходната агенция в YouTube и Rakuten Viber, страниците във Facebook, Twitter (Х) и LinkedIn.


-
Кримипреди 5 дни34-годишен пострада при падане от близо шест метра
-
Кримипреди 4 дниДрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията
-
Кримипреди 3 дниОткриха марихуана, екстази и пико в дома на 34-годишен габровец
-
Любопитнопреди 5 дниПТГ „Д-р Никола Василиади“ отбелязва 130 години с тържествен концерт
-
Новинипреди 5 дниТаня Христова оттегля предложението си за увеличение на ТБО
-
Любопитнопреди 5 дниДетското коледно градче на Габрово отваря тази вечер
-
Културапреди 4 дниКукленият театър получи отличие от Китай
-
Новинипреди 5 дниДомът на Ръгби клуб „Янтра“ ще бъде ремонтиран









