

Новини
Референдум за бъдещето на обществения транспорт в Габрово

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Първият в историята на Габрово местен референдум, касаещ бъдещото развитие на обществения транспорт в града, инициират от структурата на БСП. Това бе официално оповестено днес на извънредна пресконференция, посветена на развитието на градския транспорт и готвената от габровските управници реформа в сектора, пращаща в историята тролейбусите и тролейбусните линии в областния град.
Според председателя на общинската организация на БСП Кристина Сидорова и председателя на групата общински съветници на социалистите арх. Иван Николов решението да се закрият тролейбусните линии е било взето без участието на габровската общественост.
„За това още от днес стартираме инициатива за събиране на подписи за свикване на местен референдум. След като хората са дали своя данък и са казали, че искат да има тролеи в Габрово, точно те трябва да кажат какво искат да се случи с тях. Време е да питаме хората. Стига с това няколко човека в Общински съвет – Габрово да взимат решенията! В Швейцария правят референдум за „едно дърво“, а тук в Габрово се взимат решения за бъдещето на града ни с едно „вдигане на ръка“, унищожавайки нещо градено с години“, заяви Общинският председател на БСП – Габрово Кристина Сидорова.
От левицата категорично се обявиха против направено предложение за интегриран градски транспорт на Габрово, което ще бъде гласувано днес от ОбС. – Габрово, и ще поискат изтеглянето на точката от дневния ред на местния парламент.
„Ние не сме против проект за интегриран градски транспорт. Адмирираме желанието на администрацията да бъдат обновени превозните средства. Общественият транспорт има нужда от нова визия и екологична насоченост. Всичко това е много хубаво, но това предложение на фирмата, коя е тя, техният анализ и защо Община Габрово се спира точно на този вариант, будят съмнения“, каза още председателят на габровските социалисти.
Интегрираният план за градски транспорт на града се базира на извършено проучване от фирмата Институт за транспортни изследвания – София, което проучване е направено във връзка с подготовката за кандидатстване в новия оперативен период по европрограмите.
По думите на Кристина Сидорова фирмата Институт за транспортни изследвания – София е добре позната на габровци, тъй като самата фирма е изготвила сегашната транспортната схема на Габрово и още повече, че точно тя през недалечната 2008 г. в стратегия за развитието на градския транспорт е обявила, че тролейбусният транспорт е най-подходящ за Габрово.
„Замазват се очите на габровци! Манипулативно е твърдението, че минаваме на нов екологичен транспорт чрез електробуси, тъй като всъщност в проектното предложение, което ни се предоставя днес, става дума само за 12 електробуси и 30 автобуси на метан. Имайте още предвид, че миналата година бяха закупени още 10 автобуса, движещи се на метан. Тайната е в метана и тролейбусната мрежа, която ще бъде предадена в най-скоро време на скрап“, допълни Сидорова.
Представителите на левицата добавиха, че имат сериозни съмнения решението за премахване на тролейбусния транспорт в града да е взето на лобистки принцип. БСП – Габрово категорично се обявиха за идеята да се развива тролейбусната мрежа и инвестирането в нови тролеи, какви вече се движат в София, Бургас, Плевен и Русе.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов


Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката