Новини
Два блока в Севлиево с готовност да бъдат санирани

снимка: Община Севлиево
Имаме готовност да започнем санирането на два блока по програмата за енергийна ефективност. Това заяви кметът на Севлиево д-р Иван Иванов вчера по време на разяснителната среща за промените по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради.
„В Севлиево има регистрирани 10 сдружения. От тях 4 вече имат подписани договори с Българската банка за развитие. Провеждаме и процедурите за избор на изпълнител за обследване на сградите“, каза кметът.
Той поясни, че първите блокове, за които е извършено обследването, са тези в ж.к. ”Митко Палаузов”, блок 12 и ж.к. ”Митко Палаузов”, бл. 10. „За тези два блока сме на етап за избор на изпълнител за проектиране и строителство. През следващите месеци ще започнем санирането“, заяви д-р Иванов.
По думите му стана ясно, че това се очаква и за останалите, които имат завършените процедури, изисквани по програмата.
По време на срещата бяха разяснени новите условия за безплатно саниране. Въпросите, които вълнуваха най-много гражданите бяха свързани с това дали могат да участват отделни входове, какво ще се случи с вече поставената изолация и какви са крайните срокове за подаването на документи. „Ако изолацията е по-тънка, ще се сложи нова, в противен случай няма да се отстранява“, информираха специалисти от общината.
Съгласно промените се предвижда при невъзможност за участие на цялата група и по преценка на общината, от съответната група да бъде допуснато да кандидатстват по програмата минимум половината от свързаните блок-секции/сгради, които следва да покриват изискването за минимум 36 самостоятелни обекта.
По изключение и по преценка на общината през 2015 г. могат да бъдат одобрявани за обновяване и сгради с минимум 32 самостоятелни обекта с жилищно предназначение, които са построени преди 1975 г. и са с доказани конструктивни проблеми, предвиждат още промените.
За да се облекчат условията за кандидатстване по програмата по изключение и по своя мотивирана преценка общината може да допусне одобрение на сграда, ако не са представени документи/декларации за осигуряване на достъп до всички самостоятелни обекти. Изключението може да се прилага за не повече от 5% от самостоятелните обекти. В този случай общината следва да намери подходящо техническо решение, да се извършат дейностите по обновяването, включително и в съответните самостоятелни обекти при необходимост, за да се постигне цялостна визия на сградата и клас на енергопотребление „С“. При това изключение общината задължително следва да съблюдава изискванията на програмата по отношение на схемата за минимална помощ и за тези самостоятелни обекти, за които не е представена декларация-образец за достъп.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Спазвайте забраната за вдигане на шум следобед и нощем!


Ежегодно през летния сезон се увеличава броят на сигналите за нарушаване на обществения ред поради шум в часовете за почивка, най-често причинен от силна музика, събирания на много хора, строително-ремонтни дейности, както и други дейности от битов характер.
Областната дирекция на МВР – Габрово напомни, че всеки гражданин е длъжен да спазва разпоредбите на действащото законодателство и общинските наредби, регламентиращи часовете за нощна тишина и следобедна почивка.
При получаване на сигнали полицейските служители извършват проверки на място. При установяване на нарушения контролните органи предприемат действия съобразно предоставените им от закона правомощия.
При случаи на силна музика, нарушаваща обществения ред и спокойствието на гражданите, озвучителната техника може да бъде иззета, припомниха от полицията.
ОДМВР – Габрово призовава гражданите да бъдат отговорни и съобразителни към околните, като спазват установените правила и допринасят за опазването на обществения ред и спокойствието в населените места.

Новини
Мащабна възстановка за честванията на Шипческата епопея

Над 400 души от НД „Традиция“ ще пресъздадат епичните боеве за кулминацията на Националното честване Шипченска епопея през настоящата 2026 г. В специално обособен кът посетителите ще имат възможност да разгледат автентично оръжие и облекло.
Всички желаещи ще могат да се преобразят като опълченци, да пробват характерни униформи от Освободителната война и да си направят безплатно моментна снимка за спомен от най-високия връх в българската история. Това информира областният управител Кристина Сидорова.
Тазгодишното Честване е посветено на 149-годишнината от боевете, като се провежда под патронажа на президента на Република България Илияна Йотова.
На 21 и 22 август в Габрово и на връх Шипка хиляди българи ще се съберат, за да съпреживеят подвига на героите от август 1877 година. Специално за Честванията в Габрово ще пристигне Представителният ансамбъл на Въоръжените сили, който ще изнесе невиждан досега концерт на 21 август от 20.00 часа. Любими на малки и големи песни ще превърнат пл. „Възраждане“ в сърце, пулсиращо с ритъма на България.
На 22 август връх Шипка отново ще събере хиляди родолюбци. Програмата започва още в 07:45 часа с панихида в Соколския манастир. Минути по-късно ще тръгнат и традиционните туристически походи до върха, които се организират съвместно с Ротари клуб. Тази година покана за участие е изпратена и до всички туристически дружества в страната, като трите дружества с най-много участници ще получат специални отличия от Областния управител.
На паркинга в подножието на Паметника на Свободата ще бъдат разположени военно оборудване, както и части от българската армия- съвременното продължение на героичното Българско опълчение.
В 11.00 часа на Тържествения подход към Паметника на свободата гласът на историята Янко Лозанов, незабравимата Галя Димитрова и изпълнители от Представителния ансамбъл на Въоръжените сили ще възпроизведат със слова и песни славното българско минало- не просто спектакъл, а дълбок поклон пред подвига от август 1877г.

Точно в 12.00 часа е официалната церемония по поднасяне на венци и цветя, а след нея е началото на най-очакваната част от програмата- възстановката на НД „Традиция“.
От 10.00 до 15.00 часа на паркинга в подножието на Паметника на Свободата ще Ви очакват НД „ Традиция“ с военна щабна палатка с униформи и оръжия, а точно до тях ще бъде разположена и фото будка за моментни снимки, за да отнесе всеки вкъщи своя кадър от Шипка.
И през настоящата година Областна администрация Габрово подсигурява безплатен транспорт до връх Шипка. Автобусите за върха ще тръгват в 09:00 часа от пл. „Възраждане“ , а за връщане към Габрово в 15:00 часа.
„Шипченската епопея е не само преломен момент в Освободителната война, а и в българската история. Тя е лумналата факла на несломимия български дух, който побеждава в неравната битка по пътя към Свободата. Шипка ни събира – като българи и наследници на онези велики революционери, просветители и опълченци. Отправям моята покана към всички наши сънародници- нека заедно да срещнем подвига и да се преклоним пред героите на България!“, призова областният управител Кристина Сидорова.

Икономика
„Скарата“ в Габрово посреща гостите си от днес с отличен вкус на жар

От днес, 20 юли, Габрово има ново място за вкусна храна на жар. „Скарата“ отвори врати на ул. „Ванче Михайлов“ 25, в двора на бившия завод Карталов, и заявява своя специалитет – разкраченото пиле, изпечено бавно на жар до онази златиста коричка, която кара човек да предвкусва хапката отдалеч.
Месото е мариновано предварително в специална марината, в която отлежава, за да поеме напълно аромата, а след приготвянето се поднася със специален сос, който довършва вкуса.

Освен емблематичното разкрачено пиле, менюто предлага свински и пилешки пържоли, свински и пилешки шишчета, сочни свински ребра и четири вида риба на жар – всички приготвени по същия принцип на предварително маринованите и отлежали продукти. Компания им правят пресни печени и пържени картофи.
„Скарата“ предлага достатъчно паркоместа в двора на бившия завод Карталов, за да могат клиентите спокойно да оставят автомобилите си, независимо дали ще похапнат на място, на някоя от обособените маси, или ще вземат поръчката за вкъщи.

На разположение са и напитки.
Работното време е от понеделник до петък – от 11.30 до 20.30 ч., събота от 11.30 до 16.30 ч.
За предварителни заявки: +359 877 609 200.

-
Икономикапреди 6 дниОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Икономикапреди един ден„Скарата“ в Габрово посреща гостите си от днес с отличен вкус на жар
-
Културапреди 6 дниБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“
-
Новинипреди 5 дниЯнтра пусна абонаментни карти за новия сезон
-
Кримипреди 6 дниМащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион
-
Любопитнопреди 5 дниУзана Поляна Фест ви очаква този уикенд
-
Кримипреди 5 дниАвтоджамбаз „разкова дрегера“ след удар в електрически стълб
-
Новинипреди 4 дниПодменят и поставят допълнителни парапети по 3 булеварда в Габрово





