Свържи се с нас

Новини

Актуализираха състава на Областния съвет по охрана на горите, рибата и дивеча

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Областният съвет по охрана на горите, рибата и дивеча проведе редовно заседание, по време на което беше актуализиран състава му, информираха от Областна администрация – Габрово. Членовете на съвета се запознаха с анализ за дейността по опазване на горските територии, дивеча и рибните ресурси през 2014 г. на територията на област Габрово, както и анализ на отдел „Рибарство и контрол“ – Габрово за превенцията и контрола през изминалата година.

През 2014 година на територията на област Габрово от горските инспектори са извършени 5857 бр. проверки, като са проверени 765 бр. моторни превозни средства, 1199 бр. обекти за добив на дървесина, 2578 бр. ловци, 211 бр. риболовци и 596 бр. други физически лица.

За периода 01.01.-31.12.2014 година горските инспектори при РДГ на територията на област Габрово са съставили 172 бр. актове за установяване на административни нарушения /АУАН/. По съставените от горските инспектори актове са задържани: 4,91 куб.м, строителна дървесина ; 43,6 пр.куб.м.дърва; 3 бр. МПС , 1 бр.каруца и конска амуниция; 4 бр. моторни триони и 5 бр. др.инструменти и 7 кг недървесни горски продукти.

„Става ясно, че 85 % от нарушенията са по Закона за горите и са главно за незаконна сеч, съхранение и транспорт на дървесина“ – коментира инж. Зорка Иванова, зам. директор в РДГ Велико Търново и допълва, че тези нарушения придобиват масов и организиран характер. Обект на посегателство са почти всички гори, независимо от тяхната собственост. В равнинните райони целта е добив на дърва и технологична широколистна дървесина за пазара, а в планинските райони – добив на строителна дървесина от ценни и търсени в момента дървесни видове – череша, орех и дъб.

Количествата на добитата дървесина от неразкрити нарушения за ревизирания период е над 100 пл.куб.м, дърва за огрев, като тя е извозена и количествата са установени с констативни протоколи чрез измерване и сортиментиране.

Една от причините за ниската разкриваемост на нарушенията за количества на незаконно добитата дървесина са разпръснатите маломерни частни гори, в които се извършва ползване едновременно в няколко имота в охранителния участък, появата на много фирми ползватели по едно и също време, на които се издават превозни билети. Трудовите договори на горските надзиратели са сключени съгласно изискванията на Кодекса на труда, поради което не можем да подсигурим 24-часово присъствие в горите, а нарушителите действат по всяко време на денонощието – се посочва още в направения анализ.

От РДГ Велико Търново обясниха, че най – успешни остават проверки с РУ Полиция в трите горски и едното ловно стопанство. Обекти на проверките са превозните средства транспортиращи дървесина, обектите за добив на дървесина в държавния горски територии и в гори на физически и юридически лица , дървопреработващите цехове, ловци и риболовци.

„Дейността по опазване на горите в РДГ Велико Търново, в частност в Габровска област, е добра. Съвместната работа по опазването на горите, рибата и дивеча трябва да продължи с нестандартните форми и начини на действие, противодействащи на нарушителите по незаконната сеч и транспорт на дървесина от горските територии. Да продължат проверките в дървопреработващите цехове и складове от всички институции имащи пряко отношение. Със съдействието на Областната администрация и с прякото участие на ТП ДГС и ДДС да се подобри работата с кметовете на населените места“, коментира в заключение инж. Зорка Иванова.

Анализът на ИАРА отдел “РК” гр. Габрово показва, че през изминалата година са съставени 123 бр АУАН. Издадени са 123 бр наказателни постановления, за които са наложени глоби в размер на 42 100лв. Издадени са 15 900 бр. билети за любителски риболов от областта. При извършване на своята дейност отдел „РК” – Габрово работи съвместно със „Северноцентрално държавно предприятие” – гр. Габрово и ОД на МВР „Полиция” – гр. Габрово, обясни пред членовете на съвета д-р Красен Колев – началник отдел „РК” – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Coca-Cola The Voice Турнето 2026 завладява Севлиево на 4 септември

Published

on

Coca-Cola The Voice Турнето 2026 завладява Севлиево с топ артисти, много музика и Hype the Vibe изживяване. На 4 септември парк „Казармите“ ще се превърне в сцена за едно от най-мащабните музикални събития на лятото, което ще събере на едно място любими изпълнители, специални активности и хиляди фенове.

Публиката в града ще види едни от най-обичаните български изпълнители – Криско, Torino & Pashata, Атанас Колев, TITA, Алекс Колев, Tino, FYRE и I.N.I. За високо настроение още от първите минути ще се погрижат Remi Toin, Theo и Nasi Svej, а Ник Николаев ще добави допълнителна енергия с впечатляващото си шоу на барабани.

Активностите в Севлиево ще започнат още от 16:00 часа с много изненади и награди, а началото на концерта е в 18:00 часа. Hype the Vibe е слоганът на тазгодишното издание, с който организаторите представят обновена концепция и още по-силен фокус върху изживяването на публиката. В центъра ще бъдат феновете, превръщайки турнето в най-голямото събитие на лятото за музика, споделени моменти и емоции.

Освен концертната част, Coca-Cola The Voice Турнето 2026 ще предложи и мащабна зона с активности във всяка от локациите – специално създадени пространства, които канят посетителите да станат част от вайба на събитието. Сред тях са интерактивни фото и видео инсталации, в които феновете могат буквално да „влязат“ в света на Coca-Cola и музиката, зони за танци и много други. Допълнителен акцент ще бъдат специалните бранд изживявания, включително зона за мърч, семплинг пространства и впечатляващ цепелин, който обещава да се превърне в разпознаваем символ на турнето и да създава допълнителна атмосфера във всеки град.

След Севлиево предстои големият финал на обиколката, който за първи път ще бъде в Пловдив – на 11 септември. Поредна година в партньорство с Екопак турнето е насочено към отговорното и устойчивото провеждане на събития. Coca-Cola The Voice Турнето продължава да се утвърждава като една от ключовите летни платформи за музика и Gen-Z култура в България, която събира артисти, публика и градове в общо изживяване, изградено от енергия, емоция и свързаност.

Създадено през 2010 г. като Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour, то се утвърди като символ на лятното музикално настроение в България. В продължение на 15 години турнето събира на една сцена утвърдени имена и нови музикални таланти, подкрепя българската музикална сцена и създава жива връзка между артистите и публиката. Повече информация, ексклузивни кадри и новини може да откриете на Facebook страницата на The Voice Radio & TV Bulgaria, както и в Instagram профила The Voice Radio & TV Bulgaria.

Зареди още

Новини

Политическите партии и коалиции постигнаха съгласие за състава на РИК

Published

on

Представителите на парламентарно представените партии и коалиции постигнаха съгласие за състава на Районната избирателна комисия – Габрово за предстоящите избори за президент и вицепрезидент на Република България на 25 октомври. Консултациите, свикани от Областния управител Кристина Сидорова, се проведоха днес, 28 август, в Областна администрация – Габрово.

В началото на срещата областният управител предложи РИК – Габрово да бъде с трима заместник-председатели. Предложението беше прието, а участниците постигнаха съгласие за ръководния състав на комисията. Елена Колева ще бъде председател на РИК – Габрово, а заместник-председатели ще бъдат Мария Недева, Васил Найденов и Салие Боз. За секретар е определена Ива-Мария Мариянова.

В състава на комисията ще влязат още осем членове, с което общият ѝ състав ще бъде 13 души.

В края на срещата областният управител Кристина Сидорова се обърна към представителите на политическите партии и коалиции: „Радвам се, че постигнахме съгласие. В предложения състав на РИК – Габрово освен хора с опит, които са били дългогодишни членове на комисията, има и нови лица, които вярвам ще подпомогнат работата й да бъде още по – ефективна. Искрено се надявам този състав да работи добре и в конструктивен дух, както е било и досега, за да проведем честни и прозрачни избори в област Габрово.“

Зареди още

Икономика

Проектът за Бюджет 2026 на Габрово бе публично представен (Видео)

Published

on

Проведе се публично обсъждане на проект на бюджета на Община Габрово за 2026 година.

Съгласно нормативната процедура проектобюджетът ще бъде входиран в Общински съвет до края на текущата седмица и ще бъде разгледан от съветниците през месец септември.

По време на обсъждането бяха изслушани предложенията на присъстващи граждани.

Сред исканията им бяха асвалтиране на няколко улици в различни квартали на града, благоустрояване на пространства, нови детски площадки, актуализиране разписанието на градския транспорт, видеонаблюдение на места, които са с потенциално рисков характер.

За част от отправените питания и предложения, гражданите получиха веднага отговор и коментар.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица