

Икономика
При висок интерес премина конференцията за Европейското бъдеще на градовете

снимка: ОИЦ – Габрово
Над 160 участници се включиха в организираната от Община Габрово и Областен информационен център – Габрово двудневна конференция, която се проведе миналата седмица в Габрово.
Темата „Европейско бъдеще за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“ провокира оживени дискусии и неочаквано голям интерес с гости от цялата страна и участието на експерти в мрежата от 28 информационни центрове, чиято 7-ма координационна среща се проведе по същото време в Габрово.
Първият ден бе открит от кмета на Габрово Таня Христова и посветен на „умните“ градове, както напоследък е прието да се наричат тези, които успешно са внедрили и прилагат иновации и съвременни технологии, за да предоставят по-добра среда за обитание и живот на своите граждани.
Бъдещето на ниско-енергийните сгради в Европа, Що е това фасилити мениджмънт?, интелигентните ГИС решения за устойчиво развитие на градската среда и туризма, европейските практики в осигуряване на безопасност на движението по пътищата, управлението на интелигентните градове и иновациите в сферата на образованието бяха част от темите, засегнати по време на събитието.
Те бяха представени от международния консултант Дитер Майер, изпълнителния директор на ЕнЕфект арх. Здравко Генчев, председателя на Българска фасилити мениджмънт асоциация Горан Миланов, секретаря на ДОКПБД инж. Алекси Кесяков, Миглена Кузманова от ЕСРИ България и Мариана Банчева от Институт за прогресивно образование.

снимка: ОИЦ – Габрово
През втория ден заместник-министър председателят и министър по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев представи пред препълнена зала проекта на новия Закон за управление на средствата от ЕС и планираните промени в закона за обществените поръчки.
Директорите на двете главни дирекции „Системи за управление на средствата от ЕС“ и „Програмиране на средствата от ЕС“ в Министерски съвет Малина Крумова и Добринка Кръстева запознаха участниците с възможностите на новата информационна система ИСУН 2020, чрез която ще се осъществява електронното кандидатстване по оперативните програми и бъдещите приоритети на мрежата от областни информационни центрове.
Специално внимание бе отделено и на новия програмен период 2014-2020 година и Оперативните програми „Региони в растеж“, „Околна среда“, „Развитие на човешките ресурси“, „Иновации и конкурентоспособност“ и „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Събитието бе оценено като изключително полезно с оглед на представените теми, избрани лектори, интересни и творчески поднесени презентации. То позволи на участниците не само да споделят помежду си добри практики, но и да дискутират начини за намиране на решения пред предизвикателствата на новия програмен период.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД набира работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
Икономика
Реч за състоянието на Съюза

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще произнесе годишната си реч за състоянието на Съюза на 10 септември (сряда) от 10.00 ч. българско време пред членовете на Европейския парламент в Страсбург.
От избор към действие: как ЕС се справя с днешните предизвикателства
През юни 2024 г. близо 200 милиона европейци гласуваха на европейските избори — най-високата избирателна активност от 20 години насам. Това показа, че гражданите се интересуват от ЕС и искат той да намери решения на най-големите предизвикателства.
От декември 2024 г. новата Европейска комисия се съсредоточи върху изграждането на една по-силна и по-устойчива Европа. Тя стимулира икономиката, инвестира в умения и жилища, осигурява енергия на достъпни цени и подпомага иновациите в области като чистите технологии и изкуствения интелект (ИИ). Същевременно ЕС задълбочава глобалните партньорства, поема по- голяма отговорност за собствената си отбрана и твърдо подкрепя Украйна. В перспектива модернизираният бюджет на ЕС от 2028 г. нататък ще осигури необходимата гъвкавост и амбиция за справяне с бъдещи кризи. Силата на Европа е в единството — заедно можем да отвърнем на днешните предизвикателства.
Речта за състоянието на Съюза
Речта за състоянието на Съюза (SOTEU) е годишната реч, произнасяна от председателя на Европейската комисия пред Европейския парламент, в която се определят приоритетите на Съюза за следващата година. Това е ключов момент за демокрацията в ЕС. Речта е последвана от дебат с членовете на Европейския парламент, който допринася за засилване на отчетността.
Първата за настоящия мандат на Комисията реч за състоянието на Съюза ще очертае общите постижения, предизвикателства и приоритети на ЕС и ще обяви нови инициативи за следващата година. Речта е знаково събитие в началото на новия политически сезон в ЕС. Речта и дебатът с членовете на ЕП допринасят за отчетността и за изграждането на по-прозрачен и демократичен Съюз. Тази година речта ще бъде на 10 септември 2025 г. от 10 часа българско време.
Речта и пленарният дебат ще се предават на живо с превод на български език на уебсайта и Фейсбук страницата на Представителството на ЕК в България, страницата във фейсбук на Европа директно Габрово, както и по БНТ 2, Нованюз, Евронюз и коментарно студио в предаването на Жени Атанасова “Светът и ние” по БНТ1.

Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
-
Културапреди 6 дни
Излезе най-новото издание на Исторически музей – Дряново
-
Новинипреди 6 дни
Габрово събира експерти на дискусия за боровата процесионка
-
Кримипреди 6 дни
Две тежки катастрофи отнеха човешки животи
-
Културапреди 4 дни
Музеите и живото наследство – нови пътища за развитие
-
Културапреди 5 дни
Предстои Десетото издание на Международния фестивал „Solo Act“
-
Новинипреди 5 дни
Монтираха два от пилоните с осветление на стадион „Христо Ботев“ (Видео)
-
Новинипреди 4 дни
Валери Божинов стана спортен директор в Севлиево
-
Културапреди 6 дни
Над 10 000 души посетиха Етъра за Международния панаир