

Култура
Рачо Ковача ще води карнавалното шествие в Габрово

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Освен традиционната габровска котка, която обикновено води Карнавала, тази година и друг от символите на града ще поведе карнавалното шествие. Емблематичният образ на Рачо Ковача, придружаван от 30 красиви „котки“ от Танцова школа „Лиана“, ще е сред водещите акценти на тазгодишната карнавална фиеста на 16 май.
Тази любопитна подробност около Карнавала разкри днес неговият сценарист Иван Минчев, в присъствието на кмета Таня Христова по време на специален брифинг за журналисти. „За да съчетаем двете емблеми на нашия град, габровската котка пък ще бъде съпровождана от 30 малки „рачо ковачовци“, каза още Минчев.
За втора поредна година около Котката ще бъдат героите на Чапа, Чарли Чаплин, Санчо Панса, Хитър Петър и Дон Кихот, придружаван от две Дулсинеи.
По думите на Иван Минчев в Карнавала ще има и няколко картини, посветени на 155 години от обявяването на Габрово за град. Това е първата сесия на Общинския съвет от 1860 г. В ролята на първия кмет ще влезе сегашният областен управител на Габрово Николай Сираков, който ще дебатира със съветници за какво да се похарчат първите пари на града.
Семейството на Дядо Миню Попа е друга водеща картина от Карнавала. Известният в миналото габровец ще разяснява на фамилията си защо яйцето има канелка, защо лъжицата е с дупка и защо очилата със зелени стъкла са толкова големи.
Със символична картина, озаглавена „Строители на съвременно Габрово“ ще бъде отдадена почит към всички кметове. Таня Христова, Николай Сираков, Томислав Дончев и Богомил Белчев ще имат свои фигури, които ще бъдат показани върху кораб, който превозва портрети на всички техни предшественици.
Злободневните политически картини, толкова характерни за нашия Карнавал, няма да отсъстват. Тази година акцентът е „санирането на многофамилните сгради“, добави още Иван Минчев. „За наша радост, част от политическите теми ще могат да бъдат коментирани лично от „Бойко Борисов“ от централната трибуна“, информира още сценаристът.
Около 80 картини ще бъдат представени тази година пред габровци и гостите на града, а участниците в Карнавала надхвърлят 3 000. Няколко са местата в Габрово, където се предвиждат пунктове за безплатно гримиране на граждани.
Шествието ще тръгне в 18.00 часа от входа към спортните съоръжения на Националната Априловска гимназия. Ще продължи през площад „Възраждане“ пред Общината, моста срещу сградата на читалище „Априлов – Палаузов“, ще премине пред хотел Балкан, по ул. „Брянска“ и ще приключи след новото кръгово кръстовище на бившата Консултативна поликлиника.
Шествието е посветено на 155 години от обявяването на Габрово за град.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“