

Култура
„Хоро за хората“ вади от раклите носии от различни краища на страната
Идната неделя на 17 май, преди залез слънце, на площад „Възраждане“ ще се извие второто „Хоро за хората“ в Габрово, което по идея на инициаторите, може да бъде толкова пъстро и шарено, колкото е и градското население на областния град.
Още в началото на миналия век, почти до последното му десетилетие, заради своето индустриално развитие, Габрово привлича хора от различни краища на страната. В мукавените куфари, с които са слезли на гарата, може би са донесли и малък спомен от родния край – забрадка, домашнотъкана резица кърпа, престилка, карлянка, риза, или сукман, пафти и накити. Да ги извадят от домашните ракли със спомени и да ги покажат на неделното хоро на градския площад, призоваха от Клуба на будителите по повод второто издание на инициативата, което съвпада с празниците на града и 155-годишнината на Габрово като град.
Не е нужно участниците да са облечени изцяло в национални костюми, още по-малко препоръчително е да търсят за случая костюми, ушити за някой танцов колектив. Многообразието, макар и не съвсем в пълния си вид, е идеята на това хоро, предназначено за хората на Габрово – каквито са те днес: наследници на стари градски фамилии, или от близките колиби, откъснати от корена си, но останали завинаги свързани с него потомци на Родопа, Пирин, Добруджа, Мизия и т.н. Естествено е да се очаква изобилието от габровски носии да е най-голямо, пък и все пак, става въпрос за габровското хоро от инициативата, която се разпространява във все повече български градове, над 15 вече.
Габрово беше дванайстият град, който се залови на хорото в неделя преди залез слънце. Общонационалната фолклорна инициатива „Хора за хората“ стартира на площад „Възраждане“ на 26 април при изключителен интерес.
На „хорото за Родината“ и под звуците на българската народна музика се заловиха млади и стари, някои от които не си спомняха кога за последен път са били на традиционно хоро, част от битието на нацията ни. Имаше и такива, които останаха в ролята на зрители, защото краката вече не ги държат, но и много млади хора, излезли на семейна разходка с децата си. Имаше и елементи на флашмоб, поднесен спонтанно от най-активните участници в хорото – танцьорите от габровските клубове и ансамбли, които са и най-ревностните пазители и разпространители на националната танцова традиция и с това, което правят „повдигат хилядолетния ни български дух“, каквато е и идеята на инициативата.
Общонационалната фолклорната инициатива „Хора за хората” я има и в Габрово, засега два пъти месечно в неделите от 19.00 часа на площад „Възраждане” .
Това стана възможно благодарение на гражданската активност на „Клуб на будителите” и подкрепата на Община Габрово. Най-малко две недели в месеца, час преди залез слънце, в центъра на Габрово ще звучат български народни хора, а всеки, който желае ще може да се хване на хорото до познат, приятел или просто съгражданин.
„Хора на Хорото по отколешна традиция за здраве, веселие, сила и единение. На площада в град, село и квартал, всяка неделя 30 мин преди залез!“ – повече за инициативата: https://www.facebook.com/groups/440736799400742/?fref=ts.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум


Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.
Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.
Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.


Култура
ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович


Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.
Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.
Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.


Култура
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!


Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.
Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.
Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.
Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.
Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.


-
Новинипреди 6 дни
ОФК Янтра заминава за силен турнир в Македония
-
Любопитнопреди 6 дни
Атракционен влак с парен локомотив ще пътува до Трявна от Горна Оряховица
-
Новинипреди 6 дни
Въвежда се контрол в реално време при предписването и отпускането на лекарства
-
Новинипреди 5 дни
Ден за борба със затлъстяването се проведе в парк „Маркотея“
-
Кримипреди 6 дни
Полицията разби оранжерия за марихуана в апартамент в Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 6 дни
Блестящо представяне за СК „Викинг“ на националното за водни спасители
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ излиза за победа в битката за бараж