Новини
Третата глобална седмица на ООН по безопасност на движението

снимка: Областна администрация – Габрово
От днес стартира Третата глобална седмица на ООН по безопасност на движението, с която се цели да се привлече внимание по-скоро емоционално, за да може инициативите, които са предвидени да оставят следа в съзнанието на всички участници в движението по пътищата. „Нека бъдем по-внимателни и да се грижим за живота на други и за собствения си. Нека приемем това за своя мисия!” – апелира областният управител на Габрово Николай Сираков. Тази година кампанията е насочена към подобряване на безопасността на пътя за децата. С решение на Общото събрание на ООН тя се провежда под мотото „Спаси живота на децата!“.
В област Габрово от 4 до 11 май ще се проведат редица мероприятия в училищата и детските градини в четирите общини. На 7 май е предвидена среща с тазгодишни абитуриенти, по време на която ще проведат беседа с представители на Съюза на българските автомобилисти и ще им бъде презентиран филмът „Млада Европа“ от „Пътна полиция“ – Габрово. От 13 часа на същия ден в ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – гр. Габрово ученици от всички средни училища на територията на Община Габрово ще се включат в мероприятия посветени на пътната безопасност. Техни наставници ще бъдат представители от БЧК, ДАИ и АРА – Мотор спорт. Във всички останали дни ще се случват състезания, конкурси, рисунки и презентации на тема „Спаси живота на децата!“.
По данни изнесени от Началникът на сектор „Пътна полиция“ Пенчо Пенчев през 2014 в област Габрово са станали 337 катастрофи, 35 от тях са тежки, а убитите и ранените са 47.

снимка: Областна администрация – Габрово
През последните три години няма загинали деца, но през настоящата 2015 година са станали три ПТП с подрастващи, две от които на пешеходни пътеки .
През изминалата година в България 33 деца са изгубили живота си при инциденти на пътя, а други 1056 са получили наранявания и изрази надежда броят на загиналите и ранените устойчиво да се понижи, благодарение на усилията на всички институции, организации и граждани, които подкрепят инициативата.
В България кампанията се провежда под патронажа на вицепремиера Румяна Бъчварова и на председателя на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева.
По предложение на Съвета на децата към ДАЗД, България има своя визитна картичка за Третата глобална седмица за пътна безопасност на движението на ООН. Тя съдържа посланието на децата на България към всички участници в движението по пътищата, което представи лицето на кампанията – 11-годишната Елица Ганева.
Областният управител изказва своята благодарност на всички, които засвидетелстваха своята подкрепа за кампанията – Регионален инспекторат по образованието – Габрово, Пътна полиция – Габрово, Регионална дирекция „Автомобилна администрация” – Габрово, БЧК, СБА, АРА – мотор спорт.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
ГДБОП задържа тревненец заради порно с деца

ГДБОП задържа мъж от Трявна, на 39 години с инициали А.Н., заради разпространение на порнографски материали, за създаването на които са използвани малолетни и непълнолетни деца.

Специализираната операция е била проведена от антимафиотите на територията на област Габрово днес, 11 юни.
Полицейските действия са предприети в рамките на провеждаща се международна операция Mariposa на фондация Child Rescue Coalition.
Действията по разследването са извършени под надзора на Териториално отделение – Трявна към Районна прокуратура – Габрово.
При претърсване в жилището на задържания е намерена и иззета компютърна конфигурация, съдържаща 77 GB порнографски материали – видеоклипове и фотографски изображения, за създаването на които са използвани ненавършили 18-годишна възраст лица или които изглеждат като такива.

Оперативната работа по разкриването на случая е била проведена от ГД БОП – Велико Търново и координирана с прокуратурата на поредица от работни срещи.

Лицето е задържано за срок до 24 часа по Закона за МВР. Работата по случая продължава. Предстоят разпити на свидетели и назначаване на техническа експертиза на иззетите компютърни данни.

Крими
Двама са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка

Мъж на 63 години и жена на 52 години са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка. Ранените са били транспортирани в столичната УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
Инцидентът е станал вчера, 10 юни, малко преди 15.00 часа в севлиевското село Крушево.
По първоначални данни произшествието е възникнало вследствие на техническа неизправност на газовата бутилка.
Огънят е причинил материални щети. В ликвидирането на произшествието са участвали два противопожарни автомобила и четирима служители на РСПБЗН-Севлиево.
По случая е образувано досъдебно производство.

Крими
Нарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба

Служители на габровската полиция работят по два сигнала за инциденти между лица, за които към момента е установено, че са имали предходни конфликти и влошени междуличностни отношения.
Всичко започнало вчера,10 юни, около 14.00 часа, когато в районното управление сигнал подал 51-годишен мъж, който заявил, че малко по-рано същия ден, на ул. „Свищовска“, разминавайки се с трима мъже, единият от тях му нанесъл удар с лопата в областта на гърба и му били отправени заплахи.
По случая е образувано досъдебно производство.
Същият ден, около 19.40 часа, бил получен друг сигнал, че трима мъже увредили гумите на лек автомобил БМВ, паркиран в централната част на града, и са отправили закани за саморазправа към собственика му.
По случая също е образувано досъдебно производство.
След предприетите незабавни оперативно-издирвателни мероприятия около 23.20 часа били установени и задържани извършителите на двете деяния. Това мъже на 30, 26 и 20 години, криминално проявени.
Работата по случаите продължава под надзора на прокуратурата.

-
Кримипреди 7 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 3 дни22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Културапреди 7 дниФутболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС
-
Новинипреди 7 дниОУ „Неофит Рилски“ спечели „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“
-
Кримипреди 20 часаНарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба
-
Кримипреди 4 дниБаща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с мотор
-
Новинипреди 4 дниГабровският „ХОУП“ с 23 медала от състезание във Варна
-
Икономикапреди 4 дниЗаплатите в Габровско: Ръст на цифрите, застой в класацията!








