Новини
Копакабана едноличен лидер след 6-я кръг в АНЛ – Габрово

снимка: АНЛ – Габрово, Фейсбук
Тимът на „Копакабана“ излезе еднолично на върха след изиграването на срещите от 6-я кръг на Английската Неделна Лига на Габрово. Отборът на месец март надделя над „Ястребите“ с 6:3, като с хеттрик се отчете капитанът на отбора Климент Велев.
С три точки по-малко от водача са три отбора: „2+2“, ФК „Експрес“ и „Laziale“. „2+2“ записа първа загуба през 2015. Въпреки, че поведе с гол на Боян Григоров селекцията на Тошко Гутев допусна пълен обрат срещу тима на „ВАС Етъра“. Два гола за победата на „макароните“ с 2:1 отбеляза Христо Минчев – Джими.
ФК „Експрес“ записа убедителна победа над севлиевския „Идеал Стандарт Видима“. Ивайло Райнов – Доктора, се разписа четири пъти, Ангел Толмазов и Йосиф Аджов – по два. За севлиевци хеттрик наниза Свилен Симеонов – Шеки, но тимът му загуби с 4:9.
„Laziale“ победи изключително трудно отбора на „Гипсострой 08“ с 3:2. В крайно интересен мач „лациалите“ бяха на два пъти догонващи, но с два късни гола на Стилян Асенов, в последните седем минути на мача, успяха да се доберат до трите точки.
„Веспа“ е на шесто място в класирането, но само на две точки от второто. Това стана възможно след късна драма в мача с „Палаузово“. Палаузовци бяха повели рано, но капитана Павел Лолев с два красиви гола в 43 и 46 минути на мача донесе успеха на своите съотборници.
На седмо и осмо място, с равен брой точки са отборите на „Трите Хикса“ и „Марти Young Stars“. Mомчетата на Николай Михов победиха минимално с 1:0 отбора на „Ceratizit“, след гол на Георги Стефанов.
Габровско – троянската формация, водена от Кирил Каменополски, също записа победа. По два гола отбелязаха Тодор Браилски и Стефан Иванов за крайното 5:1 над състава на „Омега“.
При голмайсторите има нов водач. С четирите си гола тази седмица Ивайло Райнов от „Експрес“ вече е с 11, на гол пред досегашния лидер в класацията Нено Караджов от „2+2“.
Следващият, седми кръг, на АНЛ – Габрово, ще се проведе на 10 май, неделя, на спортен комплекс Трендафила.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
ОУ „Неофит Рилски“ спечели „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“

Отборът на ОУ „Неофит Рилски“ спечели първото място в традиционното ученическо състезание „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“, проведено в парк „Маркотея“ в Габрово. Събитието бе заключителен етап на Националната програма „Работата на полицията в училищата“ и събра ученици от девет учебни заведения от областта.

Второто място зае ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, а третото – отборът на СУ „Райчо Каролев“. В надпреварата взеха участие и ученици от ОУ „Ран Босилек“, ОУ „Христо Ботев“, ОУ „Иван Вазов“, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, ОУ „Васил Левски“ – с. Шумата и ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Душево.

Участниците демонстрираха знания и умения в осем тематични зони, обхващащи безопасността на движението, превенцията на рисковото поведение и правилната реакция при извънредни ситуации. На събитието присъстваха комисар Андрей Хайтов – началник на сектор „Охранителна полиция“ при ОДМВР – Габрово, и заместник областният управител Андрей Николов, които подчертаха важността на знанията за безопасно поведение в ежедневието и по време на ваканцията. Наградите на победителите бяха връчени лично от кмета на Габрово Таня Христова.
След края на състезанието децата имаха възможност да разгледат специализирана техника и оборудване на полицията и пожарната. Организатори на инициативата бяха ОДМВР – Габрово и Превантивно-информационният център по зависимости, с подкрепата на Община Габрово и редица регионални институции.

Крими
Полицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба

Полицай Станимир Братов – командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ към сектор „Охранителна полиция“ при Районно управление – Габрово, навършва пределна възраст за работа в МВР и след 39 години безупречна служба се оттегля в заслужен отдих.

Професионалният му път в системата на МВР започва на 23 април 1987 година. Длъжността командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ изпълнява от 1 април 1999 година.

През годините многократно е награждаван за постигнати високи професионални резултати и за съществен принос при изпълнението на служебните си задължения. Със своята отговорност, професионализъм и всеотдайност към службата той се утвърди като пример за подражание и заслужи уважението на поколения служители в Районно управление-Габрово.

За своя дългогодишен принос и достойно изпълнение на професионалните задължени, със заповед на министъра на вътрешните работи е удостоен с отличие „Почетен знак на МВР“ – III степен.

Днес, 5 юни, Станимир Братов беше изпратен с признателност и уважение от своите колеги. Те му благодариха за годините отдаденост, за професионалната подкрепа и за примера, който оставя след себе си.

Ръководството и служителите на ОДМВР-Габрово му пожелават крепко здраве, спокойни и щастливи дни, удовлетворение от постигнатото и много лични поводи за радост. Нека новият етап от живота му бъде изпълнен с обичта на близките, заслужено спокойствие и сбъднати мечти.

Култура
Футболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС

В навечерието на Мондиал 2026: футболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на Музея на хумора и сатирата. Фонд „Карикатура“ на Веселата къща се обогати с 22 оригинални творби на карикатуриста Илия Липавцов (1926-2007). Дарението е направено от неговата внучка Габриела Липавцова и представлява ценен принос към съхраняването и популяризирането на творческото наследство на автора.
До този момент в музейната колекция се съхраняваха седем карикатури на Илия Липавцов, създадени през 1973 и 1975 година. Новопостъпилите произведения значително разширяват представянето на художника във фонда и дават по-пълна представа за неговото творчество.
„Моят любим дядо беше невероятен човек – винаги готов да развесели всички с уникална история или страхотен майтап. Чрез това дарение бих искала да споделя част от неговия хумор с Вас и Вашите посетители. Вярвам, че така ще почета паметта му и това наследство няма да остане само мое, а ще бъде достъпно за всички“, споделя Габриела Липавцова.

Особен интерес представлява фактът, че в дарението преобладават карикатури на спортна тематика, голяма част от които са посветени на футбола. Символично те постъпват в музейната колекция в навечерието на Световното първенство по футбол през 2026 г., което ще се проведе в САЩ, Мексико и Канада.
Илия Липавцов е сред утвърдените български карикатуристи на XX век. Първата му карикатура е публикувана през 1945 г. във вестник „Народен спорт“. През следващите десетилетия той създава хиляди карикатури, предимно на спортна тематика, публикувани в множество периодични издания, сред които и вестник „Стършел“.

Негови творби са публикувани и извън България, включително в Чехословакия, Франция, Швеция и Съветския съюз. Музеят на хумора и сатирата благодари на наследниците на Илия Липавцов за направеното дарение и за възможността творбите на автора да станат част от музейния фонд.
Благодарение на подобни дарения колекцията на музея продължава да се развива и да съхранява паметта за значими български художници и карикатуристи.

-
Кримипреди 2 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Културапреди 4 дниЛятото идва с ритъма на суинга
-
Икономикапреди 5 дниPolaris Lighting откри нов шоурум във Велико Търново
-
Новинипреди 4 дниДнес е 2 юни – Денят на Ботев и на загиналите за Свободата и Независимостта на България
-
Кримипреди 24 часаПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Новинипреди 4 дниДанаил Лалев: Хората в севлиевските села питат да умират или да бягат
-
Културапреди 5 дниРекорден интерес към конкурса „Преминал майстор през земята“
-
Кримипреди 4 дниНов началник на пожарната в Севлиево






