Свържи се с нас

Новини

Таня Христова бе официален гост на годишнина от първия футболен мач

Published

on

снимка: Анатоли Петров

снимка: Анатоли Петров

В Свищов отбелязаха 115-ата годишнина от изиграването на първия официален футболен мач в България. Кметът на Община Габрово Таня Христова беше официален гост на проявата, тъй като въпросният двубой е бил с габровско участие.

Toй се е състоял пo вpeмe нa Пъpвия юнaшки cъбop във Вapнa и e пpoтивoпocтaвил oтбopитe нa Свищoв и Гaбpoвo, cъoтвeтнo нa ДTГ “Д. Хaдживacилeв” и Апpилoвcкaтa гимнaзия. Срещата се е провела на 11 aпpил 1900 година.

снимка: Анатоли Петров

снимка: Анатоли Петров

Куп легенди на българския футбол уважиха събитието на градския стадион в Свищов, където се проведе приятелски мач между ветераните на „Академик” и Сборен отбор на България. На празника присъстваха кметовете на крайдунавския град и на Габрово – Станислав Благов и Таня Христова, почетният гражданин на Свищов Валентин Михов, футболни легенди като Димитър Якимов, Добромир Жечев, Трифон Иванов, Любе Спасов и др.

Националният екип облече председателят на Областния съвет на БФС – Георги Трендафилов. Негови съотборници бяха Стефан Павлов, Илиян Киряков, Анатоли Нанков, Станислав Ангелов, Пламен Николов, Валентин Станчев, Йордан Йорданов – Жан, Веселин Великов, Ивайло Петков, Яков Папарков, Евгени Маринов, Светлин Симеонов, Валери Греков, Игор Бакьов и др. За домакините от „Академик” пък играха Б. Ботев, Н. Нончев, Т. Борисов, Ст. Трайков, П. Петков, Р. Игнатов, В. Личев, В. Кръстев, Григоров, П. Няголов, А. Георгиев, Кр. Капитанов, М. Михайлов, Ст. Тодоров, Искъров, Венков, Ферещанов и др. Главен съдия бе Камен Алексиев с асистенти Петко Павлов и Пламен Гълъбов.Ветераните показаха пред многобройната публика, че за възрастта няма граници. Макар и в по-бавно темпо, имаше хубави комбинации, удари и красиви голове. Срещата завърши без победител, при резултат 4:4.

снимка: Анатоли Петров

снимка: Анатоли Петров

Куп отличени имаше и на последвалата тържествена церемония. От името на Община Габрово Таня Христова получи специален плакет по повод на 115-ата годишнина. Такъв беше връчен и на директора на ДТГ „Д. Хадживасилев” Румяна Иванова.

„Искам да благодаря на всички за днешния истински празник, радостен съм, че съм част от тази организация“, сподели Станислав Благов и припомни, че Свищов е известен като градът на стоте първи неща. Таня Христова също благодари за поканата и заяви, че е горда, че Габрово е сред участниците в първия футболен и хандбален мач у нас. И ние сме град на сто първи неща, заяви тя и покани всички на 16 май в Габрово за Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Празнуваме Цветница!

Published

on

Православната и Католическата църква празнуват днес големия Господски празник Вход Господен в Йерусалим, наричан още Цветница или Връбница.

Цветница е подвижен християнски, религиозен и народен празник, който се празнува седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или (в западните църкви) Палмова неделя. Пада се в шестата неделя на Великия пост.

На този ден християнската църква празнува влизането на Иисус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха. Според новозаветните евангелия, Христос пристига в града, яздейки магаре, а вярващите го посрещат, като разстилат пред него дрехите си и маслинови клонки.

След като възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, брат на сестрите Марта и Мария, Иисус Христос тръгнал за Йерусалим.

Когато наближил града с придружаващите го ученици и стигнали до Витфагия, той пратил двама от тях да отидат в селото и да му доведат вързаната в началото на селото ослица и малкото ѝ, а ако някой ги попита защо правят това, да кажат, че е потребно на Господ.

Като разбрали, че ослицата е за Христос, никой не им попречил. Той я възседнал и така влязъл тържествено в Йерусалим. Вестта за възкресението на Лазар вече го изпреварила и хиляден народ тръгнал към Витания, за да го посрещне.

Народът, виждайки в Иисус Христос Спасителя, възторжено размахвал палмови клонки и хвърлял цветя пред нозете му. Всички пеели: „Осанна! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев”.

Фарисеите пък наредили на Христос да забрани на народа да ликува, на което Той отвърнал: „Казвам ви, че ако тия млъкнат, то камъните ще извикат“.

Шествието продължило и от височината на Елеонското възвишение до Храма. Христос изгонил оттам събралите се в двора му селяни и купувачи на разни стоки и извършил множество изцерения на болни и недъгави хора.

На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба. Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Иисус Христос. Moже да си направите венче,с което да се накичите(пожелание). В този ден, който е през периода на постите, се разрешава риба.

Имен ден празнуват всички, носещи имена на цветя, растения, храсти и дървета: Ангел(ина), Биляна, Божура, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Димитър-другото име на Богородичката е Димитровче, Динка, Детелин(а), Елица – идва от Ела, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Люлина, Маргарита, Магнолия, Малина, Нева, Невен(а),Незабравка, Петуния, Ралица, Роза, Росен, Росица, Смилян(а), Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка), Фидан(к), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Череша, Явор(а), Ягода, Ясен(а), Ясмина и др.

Зареди още

Новини

Днес е Лазаровден!

Published

on

Лазаровден е християнски празник, който носи името на Свети Лазар. Името Лазар е символ на здраве и дълголетие. Лазар е бил приятел на Иисус Христос (Йоан, гл. 11:1 – 45). Когато умира, четири дни след неговата смърт той въскръсва. Бог казва – „Лазаре излез вън!“, и съживява Лазар, който излиза от гробницата си.

Лазаровден се празнува на осмия ден преди Великден. Поради това, че Великден се определя по лунния календар, а не по слънчевия, Лазаровден се пада всяка година на различна дата, но винаги в събота.

На този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени, наречени „лазарки“, берат цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница (на следващия ден). Момите са пременени в традиционни фолклорни носии.

Те обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет. Стопанинът на дома ги дарява с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. В миналото на Лазаровден момците от селото са поисквали ръката на своята избраница.

Празникът носи пролетно настроение и се очаква с нетърпение както от участничките, така и от жителите и гостите на селата и градовете. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи. Затова е било задължително всяко момиче от селото да лазарува.

Източник: Уикипедия.

Зареди още

Новини

Засякоха шофьор с почти 4 промила алкохол за волана

Published

on

54-годишен мъж от Трявна бе установен зад волана да шофира след солидни количества изпит алкохол.

Пияният водач, освен с шофьорската си книжка, се раздели и с автомобила си.

Нарушителят бил хванат снощи, 25 април, около 20.20 часа, в Трявна, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Полицейски екип отбил за проверка криволичещ по платното лек автомобил “Опел Астра“, управляван от 54-годишния местен жител.

Водачът бил тестван за употребата на алкохол, като техническото средство отчело умопомрачителните 3.75 промила.

Мъжът се явил в кръвния център, за да даде проба. По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица