

Новини
Над 63,7 млн. лв. са отпуснати за мерки по деинституционализацията
„Амбицията ни е с отпуснатите държавни и европейски средства да постигнем заложеното във Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в България“. Над 63,7 млн. лева са отпуснати по ОП „Развитие на човешките ресурси“ (ОП РЧР) 2007-2013 г. за всички мерки по извеждането на децата от институциите.“
Това каза вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на кръгла маса за добрите примери за деинституционализация, организирана от МТСП в град Габрово. Във форума се включиха вицепремиерът Томислав Дончев, заместник-министърът на здравеопазването Адам Персенски и Кирил Киряков от ГД „Заетост, социални въпроси и приобщаване“ на ЕК.
„Изминалият програмен период на ОП РЧР 2007-2013 г. беше важен за старта на деинституционализацията и конкретните резултати са налице. Правителството има волята да продължи процеса, за да могат децата и техните родители да получат възможно най-добрите грижи и подкрепа“, допълни министърът.
„Деинституционализацията е пример за това как реформите се комбинират с европейско финансиране. Нещо повече, в процеса на извеждане на децата от институциите, говорим за това, че европейските пари са ускорител на реформата“, заяви вицепремиерът Томислав Дончев. „Когато говорим за деинституционализация, критично важна е стратегическата визия на институциите и обществената подкрепа“, допълни той.
Подготовката за преструктуриране на Домовете за медико-социални грижи за деца (ДМСГД) по ОП РЧР 2007-2013. се реализира по Проект „ПОСОКА: семейство“ на Министерство на здравеопазването в партньорство с Агенцията за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на детето по схема за безвъзмездна финансова помощ „Шанс за щастливо бъдеще”. По схемата се разкриха социални услуги, осигуряващи превенция на изоставянето и реинтеграция, както и специализирани услуги за децата от рискови групи.
„Проектът е добър, защото в него се предоставят различни видове услуги. За по-доброто обслужване на децата се грижат медицински персонал и социални работници. Особено важно значение този въпрос има за специалистите, които работят непрекъснато с деца с тежки увреждания“, каза министърът. Той постави акцент върху работната среда и нивото на заплащане на служителите в домовете.
„Развитите социални услуги в Габрово са много добър пример за преструктуриране на домове за деца до 3 годишна възраст“, каза министър Калфин. Според него най-добрият вариант е да няма изоставени деца, а новоразкритите социални услуги да бъдат в подкрепа на родителите, които отглеждат децата си.
На кръглата маса заместник-министрите на труда и социалната политика Лазар Лазаров и Зорница Русинова представиха етапът на деинституционализацията у нас и предизвикателствата пред общините през новия програмен период на оперативната програма.
В периода 2010 – 2015 г. са закрити 47 специализирани институции за деца. По проект „Детство за всички“ са въведени 131 услуги в 65 общини, където са настанени над 1 000 деца. По данни на МТСП продължава успешното развитие на приемната грижа по проект „И аз имам семейство“, в рамките на който достъп до близка до семейната среда са получили 1 900 деца.
Броят на децата, настанени в 29-те ДМСГД в страната намалява от 1 270 деца към края на 2013 г. до 911 деца в края на март 2015 г.
Мерките по ОП РЧР 2014-2020 г. ще продължат подкрепата на деинституционализацията на децата. През новия програмен период 658 млн. лв.са предвидени за борбата с бедността и насърчаване на социалното включване. В сферата на заетостта ще бъдат отделени повече от 1 266 млн. лв.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Новини
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина


Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.
Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).
Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.
Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.
Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.


-
Новинипреди 7 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 6 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 6 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 5 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Любопитнопреди 6 дни
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи