Свържи се с нас

Новини

Пет еднодневни акции за почистване в Габровско

Published

on

снимка: Областна администрация – Габрово

За поредна година област Габрово ще се включи в масовото почистване, което тази година е под наслов „ Да изчистим България ЗАЕДНО“.

Новото тази година е, че вместо в един ден, ще се проведат 5 еднодневни акции за почистване на най-уязвимите зони – градска среда, места за отдих и спорт, детски площадки, природни паркове и защитени територии, речни корита, информираха от Областна администрация – Габрово.

Това обсъдиха по време на работна среща експерти от общините в област Габрово с координатора на проекта Мария Лазарова.

Датите не са произволни, а са избрани тематично, обясни Лазарова и ги представи: 10 май – Европейски ден за почистване: акция по почистване в населените места; 17 май – Ден на спорта: акция по почистване на места за отдих и спорт; 31 май – По повод Деня на детето ще се почистват детски площадки; 7-8 юни – Национален ден на природните паркове – почистване на природни паркове и защитени територии; 27 юни – “Let`s do it, Danube!”: почистване на водоеми и реки.

Другата новост, която предлагат организаторите на масовата кампания тази година е специално разработеното мобилно приложение, чрез което всеки един участник може в реално време да отбележи себе си, хората с които чисти и мястото, което е избрал.

Така вече няма да се маркират мръсните зони, а почистените. Приложението ще може да бъде свалено скоро от сайта на кампанията и ще даде възможност в края на петдневната акция всеки да види реално постигнатите резултати.

Целта на инициативата е да се създаде чувствителност сред хората по темата екология, да се изградят добри навици както за почистване, така и за опазване на околната среда. Положителен е фактът, че толкова много хора се обединяват около една кауза.

Макар че пролетните кампании на общините за почистване вече стартираха и ще преминат по-рано от обявените пет дена, ще бъде изготвен и регионален план. Вярваме, че ще има различни групи, които да се включат и на по-късен етап.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Разбиха ОПГ за разпространение на вейпове с дрога (снимки)

Published

on

Окръжната прокуратура в Габрово ръководи досъдебно производство за организирана престъпна група, създадена  с користна цел за разпространение и държане с цел разпространение на вейп устройства и пълнители с наркотично вещество.      

Разследването се води за това, че в периода от месец януари 2024 година до 23.01.2026 година, вГаброво, е действала организирана престъпна група, образувана и ръководена от П. М., на 26 години и М. М., на 25 години, в която освен тях, са участвали Н. С., на 25 години,  Д. К., на 22 години, В. В., на 26 години, Е. М., на 34 години и С. И., на 19 години, като групата е създадена с користна цел и с цел извършване на престъпления по чл. 354а, ал. 1 от НК на територията на област Габрово, област Велико Търново и страната.

Освен за това престъпление, на част от лицата от ОПГ, са повдигнати обвинения и за престъпления по чл. 354а, ал. 1 от НК, свързани с държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества – 79 броя пълнителя, всеки с вместимост от по 1 мл. с жълтеникава на цвят течност реагираща при полеви наркотест на коноп (марихуана), два броя контейнера с вместимост от по 10 мл., с жълтеникава на цвят течност, 10 броя електронни цигари (вейп), метален контейнер с етикет с надпис “Icelandpet Omega 3 oil – 1000 ml”, съдържащ смолист сок от конопено растение с бруто тегло 1 140 грама и 267 броя пълнителя, всеки с вместимост от по 10 мл., съдържащи течност с канабиноид.        

В хода на разследването е установено, че за целите на разпространението на наркотичните вещества е създаден специализиран интернет сайт за поръчки, достигнали до клиенти в цялата страна чрез куриерски услуги.

Извършени са претърсвания на 14 имота и 2 автомобила, откъдето са иззети голям брой веществени доказателства. Разпитани са девет свидетели.       

Към наказателна отговорност са привлечени всички лица, като са им повдигнати обвинения за горепосочените престъпления. 

По отношение на двамата лидери на престъпната група и на един от участниците в нея, предстои внасяне на искане в Окръжен съд-Габрово за вземане на мярка за неотклонение “задържане под стража“.        

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

Жестока катастрофа с пострадал на „Орловска“ в Габрово

Published

on

29-годишен габровец бе приет в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с опасност за живота след като катастрофира тежко. Пътният инцидент е станал снощи, 25 януари, около „Орловска“ около 19:46 часа.

На място незабавно били насочени екипи на полицията и спешна помощ. По първоначална информация 29-годишният мъж, управлявайки “Форд Фокус“ и несъобразявайки скоростта си с пътните условя, изгубил контрол над автомобила, навлязъл в лентата за насрещно движение и се ударил в идващо насреща „БМВ“, управлявано от 57-годишна жена.

В резултат на удара пострадал водачът на “Форд“-а, който бил откаран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с опасност за живота. Пробите за алкохол и наркотици на жената са отрицателни.

На мъжа е била взета кръв за химически анализ. Причините за инцидента са в процес на изясняване. По случая е образувано досъдебно производство.

Зареди още

Култура

Васил Петров пристига в Габрово с нова концертна програма

Published

on

Васил Петров гостува в град Габрово на 3 февруари с нова програма „30 години на сцена“ заедно с Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“, с маестро Деян Павлов. Представят едни от най-великите хитове и вечни класики в симфонична версия.

Концертът ще се състои в зала Възраждане с начален час от 19.00 ч. В програмата са емблематични шедьоври като Yesterday, Killing me softly, Besame mucho, My way, Nеw York, New York, I was made for loving you, боса нова теми, българска музика -„Девойко мари хубава“, неговият хит „Другият“, музика от филмите „Мисия невъзможна“, „Карибски пирати“, „Властелинът на пръстените“, „Междузвездни войни“ и още много незабравими мелодии.

На сцената, заедно с Васил Петров и Разградска филхармония, се присъединяват още джаз трио в състав – Йордан Тоновски -пиано, Христо Минчев-бас, Александър Каменов – ударни.

Концертът е част от национално турне на Васил Петров, което стартира през октомври миналата година и преминава с голям успех, поредица от бисове и силен интерес.

На 3 февруари в зала Възраждане ще се насладите на вечер посветена на джаза, поп, рок и българската музика и филмовата класика чрез интерпретацията на изключителния Васил Петров.

Вземете своя билет сега от касата театъра или онлайн от сайта на театъра dramagabrovo.com.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица