Свържи се с нас

Новини

Студенти на ТУ – Габрово организираха благотворителен базар

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

На 1 април студентите от четвърти курс на специалността „Социални дейности”“ в Технически университет – Габрово организираха благотворителен базар. Той бе под надслов: „Да помогнем заедно“, имащ за цел да бъдат събрани средства за закупуване на мултимедия, която ще бъде използвана за ерготерапия в Центъра за социална рехабилитация и интеграция на деца от аутистичния спектър „Келер” – Габрово.

снимка: ТУ - Габрово

снимка: ТУ – Габрово

По идея на доц. д-р Лиляна Русанова, преподавател по „Благотворителност” в катедра „Социални и стопански науки” към ТУ-Габрово, бъдещите социални работници решиха да приложат на практика знанията от лекциите в университета.

снимка: ТУ - Габрово

снимка: ТУ – Габрово

Уменията за работа в екип създадоха каузата: Да помогнем заедно на децата от аутистичния спектър, потребители на Център за социална рехабилитация и интеграция „Келер” в град Габрово.

снимка: ТУ - Габрово

снимка: ТУ – Габрово

В първия ден от благотворителния базар в касата за дарения бяха събрани 812 лева. Изконните човешки ценности изискват не само да получаваме. Да даваме, безвъзмездно и без мисъл за лична облага или изгода е наше върховно човешко преимущество, но и наш човешки дълг. За да повярваш в доброто – трябва да започнеш да го правиш! И те го направиха.

По време на четирите дни на изнесени занятия в Центъра за социална рехабилитация и интеграция за хора с различни по вид и степен увреждания, студентите и клиентите на услугата сътвориха впечатляваща феерия от цветове и форми – декорирани яйца в техниките винтидж и декупаж, пролетни цветя, пъстри букети и икебани, картички и сюжетни инсталации.

И когато се убедиха, че са създали естетически издържана и търговски обоснована колекция, определиха подходящата таргет група от дарители. Изискано изработените покани бяха лично поднесени в центровете за делегирани от държавата социални услуги, неправителствени организации и сдружения, публичните институции, представители на бизнеса с отношение към спомоществователството.

Благотворителната кампания беше открита от Ръководителя на ЦСРИ за хора с увреждания Стефка Пенчева. „В навечерието на 2 април, определен по инициатива на ООН като Световен ден на информираност за аутизма, ние се присъединяваме към общата цел – да алармираме за превръщането на аутизма в глобален проблем, да повишим Вашата осведоменост и да насърчим усилията на семействата към ранното диагностициране и ранната интервенция. Каузата на нашия благотворителен базар е със средствата от Вашите дарения да предоставим мултимедиен проектор – техническо помощно средство, необходимо за обучение и ерготерапия на децата от нашия град“, каза тя.

Наричат ги „невидимите деца на България”. Медицината няма отговор на въпроса. „Защо децата се разболяват от тази особена болест?”. Асоциират ги с Малкият принц. Може би защото и те като приказния герой на Екзюпери сякаш живеят на собствена планета. Чувстват се самотни и изолирани. Искат да проумеят много неща. Непрекъснато задават въпроси, а сякаш не чуват нашите. И търсят приятели. Позволете ми да Ви представя истинските приятели на децата – студентите от четвърти курс на специалността „Социални дейности” в Технически университет – Габрово и доц. д-р Лиляна Русанова – техният преподавател по „Благотворителност”“, допълни още Стефка Пенчева.

В словото си госпожа Русанова благодари на домакините за партньорството и творческата атмосфера. Тя подчерта намеренията на ръководството на ТУ-Габрово да предоставя на студентите подготовка, съобразена с актуалните очаквания на социалната сфера.

При разработване на учебните програми Университетът цели постигането на ясен набор от знания, умения и нагласи, които да позволяват успешното включване на завършилите в професионална дейност; разработва стандарти за обучение, които да гарантират компетентно изпълнение на професионалните задължения.

Доцент Русанова изрази удовлетворението си от усърдието и таланта на своите възпитаници. „Гордея се с Вас“ – каза тя. „С Вашата силна мотивация и готовност да помагате. Професията на социалния работник е помагаща професия. Тя изисква отдаденост и любов и Вие ги притежавате.“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица