Новини
Областният съвет против корупцията начерта плана си за работа
Областният обществен съвет за превенция и противодействие на корупцията начерта плана си за работа през 2015-та
Областният обществен съвет за превенция и противодействие на корупцията проведе своето първо за годината заседание, по време на което беше съгласуван плана за действие през 2015 г., съобщават от Областна администрация – Габрово.

снимка: Областна администрация – Габрово
С цел повишаване степента на осведоменост ще бъде създаден екип от експерти от областната администрация, с цел подобряване на общото координиране на дейностите по превенция и противодействие на корупцията на територията на областта.
Планът за работа предвижда още анализ на съществуващите корупционни рискове и практики, с цел ограничаване на предпоставките за корупция. Изискване на шестмесечни доклади от териториалните звена и общинските администрации за постъпилите сигнали за корупция и предприетите от тях действия. Публикуване на информация от докладите на интернет страницата на областната администрация
Председателят на комисията – заместник областния управител Иглика Иванова, наблегна и върху стимулирането на ефективно сътрудничество на училищата с държавните институции и неправителствени организации, във връзка с повишаване знанията и отношението на учениците за функциите на изпълнителната, законодателната и съдебната власт.
Ще бъдат организирани „Дни на отворени врати” в държавни институции, посещения в Областна администрация. Пълният текст на планът за действие на областният съвет, както и актуализиран списък с неговите членове, може да намерите на интернет страницата на областната администрация, в раздел „Антикорупция“.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Полицията издирва 75-годишна жена

Областната дирекция на МВР-Габрово издирва Кремена Димова Маврова на 75 г. от Габрово.
На 1 декември, около 11.00 часа, жената е напуснал дома на сестра си в село Гостилица, община Дряново, и от тогава е в неизвестност.
Кремена Маврова е средна на ръст, висока около 170 см., със слабо телосложение, кафяви очи, с бяла коса.
Облечена е с тъмносиньо яке, отдолу със суитчър с качулка, черен панталон, обута е с кафяви боти.
Жената се издирва по молба на близките ѝ.
Гражданите, които имат информация за лицето, могат да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.

Новини
Младежки център – Габрово и Радослав Иванов с награди за доброволчество

Младежки център – Габрово беше отличен с първа награда в категория „Младежки център – вдъхновител на доброто“, а доброволецът на Превантивно-информационен център по зависимости Радослав Иванов спечели втора награда в категория „Изявен млад доброволец“ в конкурса „Мисията доброволец (НE)възможна“.

Отличията, посветени на доброволчеството, се дават всяка година от Министерството на младежта и спорта по повод Международния ден на доброволеца 5 декември. Тази година организаторите отбелязват рекорден брой кандидатури – над 150, а наградите бяха връчени на специална церемония в София.

Младежки център – Габрово беше отличен в нова категория, която акцентира върху работата на младежките центрове в страната и тяхната роля в насърчаването на доброволчеството.

Сред дейностите, представени в кандидатурата на центъра, са концертът „Ангелски сърца“, ежемесечните посещения с младежи в приюта за безстопанствени животни, инициативите на клуба „Книжни червеи“, доброволческите акции в читалища и домове за възрастни хора, както и подкрепата на културния живот в Габрово чрез включване на младежи като разпоредители в културни събития.

Осемнадесетгодишният Радослав Иванов е доброволец към Превантивно-информационния център по зависимости – Габрово вече повече от осем години. Той активно участва в кампании за превенция на зависимости сред младите хора, съвместни инициативи с РЗИ, БМЧК и Младежкия център, както и в проекти, свързани с повишаване информираността за ХИВ и СПИН и подкрепа на лица, преминали рехабилитация.
През тази година Радослав беше избран за български делегат на международния Младежки форум на UNODC‘2025 във Виена.
„Доброволчеството е една от най-силните форми на гражданска солидарност. Всеки от вас доказва, че добрите дела са избор и отговорност. Продължавайте да вдъхновявате и да помагате, защото така изграждате по-добро общество“, поздрави участниците заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов по време на церемонията.


Крими
Прокуратурата обяви подробности за катастрофата със загинал край Севлиево


Под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово се води разследване за пътнотранспортно произшествие на пътя Севлиево- Габрово, в резултат на което е настъпила смъртта на 62-годишен мъж и средна телесна повреда на 31-годишен мъж.
Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл.343 ал. 3 буква “б“ във вр. с чл.343 ал.1 ал. 1 буква “в“ във вр. с чл.342 ал.1 от НК.
То е образувано за това, че около 15.30 часа на 07.12.2025г. в Севлиево, на път II-44/Севлиево-Габрово/, при управление на лек автомобил “Субару Импреза“, управляван от Г.Г., лек автомобил “Мерцедес“, управляван от Н.В. и лек автомобил „Фолксваген Бора“, управляван от П.Д. са нарушени правилата за движение на пътищата.
Управляваният от Г.Г. автомобил навлязъл в насрещната пътна лента, в резултат на което последвал удар с движещия се в нея лек автомобил “Мерцедес“, управляван от Н.В., а движещият се зад него лек автомобил “Фолксваген Бора“, управляван от П.Д. предприел спасителна маневра и спрял в земеделска площ извън пътното платно.
Вследствие на това по непредпазливост е причинена смъртта на 62-годишния Г.Г. и средна телесна повреда на Н.В., на 31 години.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ на МВР – Севлиево. Предстои назначаването на съдебно-медицинска експертиза и автотехническа експертиза относно изясняване на причините и механизма на възникналото пътнотранспортно произшествие.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

-
Кримипреди 6 дниСтана ясна причината за жестоката катастрофа между камион и бус на обхода
-
Културапреди 6 дниГран-при и четири златни медала за МК „Весела“
-
Икономикапреди 6 дниДо края на декември заявяваме данъчните облекчения за деца
-
Новинипреди 7 дниЯнтра взе точка при гостуването си в Благоевград на Пирин
-
Културапреди 6 дниDISTRXCT с ексклузивно интервю за „Габрово Нюз“
-
Кримипреди един ден„Оплезен“ от пико и амфетамин габровец остана без книжка на Никулден
-
Новинипреди 4 дни„Седмица на отворените враРти“ за туберкулоза през декември
-
Културапреди 6 дниРазкриват дигитален клуб във филиала на библиотеката на ул.”Йосиф Соколски”












