Свържи се с нас

Икономика

Изтича срокът за подаване на декларации за облагане с корпоративен данък

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

От офиса на НАП в Габрово информират своите клиенти, че на 31 март 2015 г. изтича срокът за подаване на декларациите за облагане с корпоративен данък /декл. по чл. 92 от ЗКПО/. До този момент в габровския офис на агенцията са приети 3003 бр. декларации. От тях 2131 са подадени по електронен път, подписани с електронен подпис.

31 март е и крайният срок, в който трябва да се плати дължимият корпоративен данък, след приспадането на направените авансови вноски. Фирмите, които подадат декларациите си по електронен път ползват 1% отстъпка от дължимия годишен корпоративен данък (но не повече от 1000 лева).

Тази отстъпка се ползва, само ако и данъкът е внесен в срок до 31 март 2015 г. Плащането на задължението към хазната може да стане във всяка банка с попълване на вносна бележка за плащане към бюджета. Други варианти за плащане са с пощенски запис или чрез интернет.

Образец на декларацията за облагане с корпоративни данъци може да бъде намерен на интернет страницата – www.nap.bg, както и в офиса на Агенцията в Габрово на ул. „Радецка“ № 11.

Фирмите, които не са упражнявали дейност през 2014 г., също подават данъчна декларация за облагане с корпоративен данък (по образец 1010а). Същите не подават празен годишен отчет за дейността, а само декларация за неактивност (по образец).

Габровските данъчни информират още, че и през тази година продължава съвместната инициатива на НАП с Националния статистически институт (НСИ) за подаване само на едно място на годишните отчети за дейността, които фирмите представят едновременно с декларациите си за облагане с корпоративни данъци.

Възможностите са или по електронен път в НСИ, задължително подписани с електронен подпис, или на хартиен носител в офисите на НАП. Обменът на информация между двете институции става изцяло по служебен път.

От НАП напомнят, че глобите за неподадени в срок декларации, включително на лица, които не са упражнявали дейност през годината са от 500 до 3000 лв. и 200 лв. за управителя на фирмата, а за деклариране на неверни данни и неподадени приложения от 100 до 1000 лв. Декларациите за облагане с корпоративни данъци се подават лично от данъчно задължените лица или от упълномощен представител в офисите на НАП по регистрация, по пощата с обратна разписка или по интернет, подписани с електронен подпис.

Повече информация за декларирането и плащане на данъци и осигурителни вноски може да се получи на телефона за данъчна информация на НАП 0700 18 700 на цената на градски разговор, както и на място в салона за обслужване на клиенти на ул. „Радецка“ № 11 в центъра на Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

НАП напомня: Абитуриентите плащат сами здравните си!

Published

on

Учениците, които са завършили средното си образование тази година и са се дипломирали, но не са започнали работа веднага, трябва сами да внасят здравните си осигурителни вноски. Същото важи и за зрелостниците, които ще бъдат студенти редовно обучение, напомнят от Националната агенция за приходите.

За периода от завършване на средното до започване на висшето си образование или работа на трудов договор те трябва да внесат здравните си осигуровки за своя сметка в размер на 43,08 лв. месечно.

Причината за това е, че абитуриентите не попадат в нито една от категориите – ученици или студенти, поради което не отговарят на условията за здравно осигуряване за сметка на държавния бюджет, както и не упражняват трудова дейност, за която подлежат на здравно осигуряване на съответното основание по реда на Закона за здравното осигуряване.

В тези случаи завършилите средно образование трябва да подадат декларация образец №7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване. Тогава е и срокът за плащането на тези вноски, напомнят от НАП.

В рубриката „Здравно осигуряване” на интернет страницата на приходната агенция е поместена и информацията за попълване и подаване на декларация образец №7. Формулярът се подава в офис на НАП, по пощата с обратна разписка или чрез електронната услуга на приходната агенция „Приемане на декларация образец №7 „Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски“, достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис (КЕП).

При допуснати повече от три неплатени здравноосигурителни вноски за последните три години, зрелостникът ще се окаже с прекъснати здравноосигурителни права и няма да има достъп до безплатни здравни услуги, осигурени от Националната здравноосигурителна каса, напомнят още от НАП. За здравноосигурителни вноски, които не са направени в срок, се начислява законова лихва. Справка за размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях може да се направи чрез електронната услуга „Здравноосигурителен калкулатор“, която е със свободен достъп в Е-портала на НАП.

Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП.

Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 на цена, съгласно тарифата на съответния оператор. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Освен това системата дава информация и за всички месеци по години, за които липсват данни за здравно осигуряване на лицата.

Справката за здравноосигурителен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден. Информация за попълване и подаване на декларация образец №7 и внасяне на здравните вноски може да се намери в You Tube канала на НАП, сайта на приходната агенция или на телефони: 0700 18 700; +359 2 9859 6801 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор.

Зареди още

Икономика

2 млрд. лв. са осигурени за интегрирани териториални инвестиции

Published

on

2 млрд. лв. са осигурени по процедура „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)-2“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Средствата се осигуряват за реализацията на общински и регионални проекти, като вече е отворена втората покана за кандидатстване на регионални проекти.

Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който откри Информационен ден по процедурата в Габрово. В рамките на срещата министърът разговаря с потенциални бенефициенти, които бяха запознати с Единните указания за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции и възможностите за финансиране по програмата.

„От ангажираността, визията и партньорския дух, с които подхождате към тази възможност, зависи не само реализирането на конкретни проекти, но и дългосрочното социално и икономическо развитие на регионите“, обърна се към участниците в срещата министърът. „Намираме се в ключов етап от изпълнението на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. и от успешната реализация на предложените от Вас проекти зависи и успешната реализация на програмата“, подчерта Иванов. По думите му интегрираните териториални инвестиции не са просто механизъм за финансиране – те са стратегически инструмент за постигане на реална, измерима промяна и подобряване на регионите.

Концепциите, които ще бъдат разработени и реализирани в рамките на втората покана, ще доведат до положителни резултати за териториите – ще се създадат условия за нови работни места, подобрена инфраструктура, по-добро образование, здравеопазване и социални услуги. „Инвестициите ще имат положителен ефект върху живота на по-широк кръг от хора, ще укрепят местните общности и ще направят регионите по-привлекателни за живеене и развитие“, посочи още министърът.

Той отчете като успешна приключилата вече първа покана за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции и съобщи, че интересът към нея е бил значителен, а подадените предложения многократно са надвишили наличния ресурс. Това според него е ясен знак за силната ангажираност на общините и местните партньори, както и за натрупания потенциал на терен.

Очаква се съвсем скоро проектните предложения, разработени по одобрените концепции от първата покана да получат финансиране от програмите и да навлязат в същинския си етап на изпълнение.

„Срокът за подаване на концепции за интегрирани териториални инвестиции е до 8 юли тази година, включително“, припомни министърът и изрази увереност, че с общи усилия ще бъдат постигнати трайни резултати, които да отговорят на очакванията на хората в регионите. „Днешната среща ще помогне на заинтересованите страни да изготвят своите проекти по втората покана“, обясни заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Юра Витанова, която също участва в информационния ден. Тя изрази надежда и втората покана да предизвика същия голям интерес, както първата, и да бъдат представени много проектни предложения, които да отговорят на нуждите за развитие на регионите.

Зареди още

Икономика

Министър Иванов ще открие информационен ден по Програма „Развитие на регионите“

Published

on

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще открие Информационен ден по процедура „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)-2“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.

Събитието ще се състои днес, 17 юни, от 11.00 часа, в зала „Възраждане“ на Общинска администрация – Габрово. Във форума ще участва и заместник-министърът и ръководител на Управляващия орган на програмата Юра Витанова, както и експерти от различни министерства и ведомства.

В рамките на информационния ден потенциалните бенефициенти ще бъдат запознати с Единните указания за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) и възможностите за финансиране по програмата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица