Новини
Отпада изискването автомобилите да се декларират в „Местни данъци и такси“
От началото на годината отпада изискването гражданите, които са придобили моторни превозни средства да ги декларират в дирекция „Местни данъци и такси“ на Община Габрово. Промяната се дължи на изменение в Закона за местните данъци и такси, влязло в сила от 1 януари 2015 г.
Досега всеки собственик на новопридобит автомобил имаше задължение след регистрация в КАТ Габрово, да подаде данъчна декларация за придобитото МПС. Данните за регистрираните моторни превозни средства в КАТ Габрово вече се предоставят по електронен път в дирекция „Местни данъци и такси“ на Община Габрово, откъдето автоматично се начислява данъка за съответното превозно средство от датата на регистрация в КАТ Габрово.
Всеки собственик ще получи съобщение за размера на начисления данък на адреса за кореспонденция, посочен в регистъра на КАТ.
Въпреки настъпилите промени за електронен обмен на информация между институциите и автоматичното начисляване на данък превозно средство, има и изключения, които остават в сила.
Към настоящия момент е важно гражданите да знаят, че:
Не отпада задължението за подаване на декларации за моторни превозни средства, придобити по наследство и собственост на повече от едно лице;
Не отпада задължението за подаване на декларации за моторни превозни средства на лица, които имат намалена работоспособност над 50 на сто;
Не отпада задължението за подаване на декларации за лицата придобили моторни превозни средства с платен данък, от предходен собственик;
Не отпада задължението за подаване на декларации за продадени моторни превозни средства.
Гражданите, които са получили съобщения за начислен данък върху превозно средство след 01.01.2015 г., ще намерят информация за размера и сроковете за плащане на данъка в самите съобщения.
За допълнителна информация може да се обадите на телефон 066/804-775 или 066/804-776.
Работното време на дирекция „Местни данъци и такси“ на Община Габрово е от 8.15 до 16.30 часа без прекъсване.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Габровски учител участва в международен педагогически форум

Главният учител в Иновативно основно училище „Христо Ботев“ – гр. Габрово г-жа Стефка Чернокожева участва в XXVI Международен педагогически форум, който се проведе в периода 25–28 юни в к.к. „Албена“.
Темата на симпозиума бе „Интелект, креативност и ценности – опори на съвременното образование“. Форумът бе организиран от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийски университет – Стара Загора. Събитието събра 260 учители от цяла България и постави във фокуса на професионалния разговор ролята на знанието, творческото мислене и ценностите в съвременната образователна среда. В програмата участваха лектори от България, Румъния, Гърция, Великобритания и Австрия, които представиха професионален опит, изследователски подходи и добри практики в областта на съвременното образование.
Г-жа Стефка Чернокожева участва в научната сесия на форума с доклад, на тема „Изкуственият интелект в подкрепа на учителя и ученика в условията на дигитална трансформация“. В него бе споделен добър педагогически опит, свързан с използването на изкуствен интелект за повишаване ефективността на педагогическия процес в начален етап на основното образование.

Представената методика се базира на интегрираното използване на езикови модели и специализирани платформи, адаптирани към потребностите на учениците в началния етап.
Акцент бе поставен върху възможностите на изкуствения интелект като помощен инструмент за учителя при планиране на учебни дейности, създаване на образователни ресурси, онагледяване на учебното съдържание, индивидуализиране на работата с учениците и повишаване на мотивацията им за учене.
Разгледани от нея бяха конкретни педагогически ситуации, в които дигиталните технологии и инструментите с изкуствен интелект подпомагат активното участие на учениците, развитието на комуникативни умения, творческото мислене и самостоятелната работа.
Специално внимание бе отделено на ролята на учителя като водещ организатор, медиатор и наставник в образователния процес. Подчертано бе, че изкуственият интелект не замества личността на учителя, а разширява възможностите му за прилагане на иновативни, интерактивни и приобщаващи педагогически подходи.
Ефективността на приложената методика бе проследена чрез педагогическо наблюдение, анализ на продукти от съвместната дейност на екипа „учител – ученици“ и обратна връзка от ученици, учители и родители.
Представеният опит показа, че разумното и целенасочено използване на изкуствен интелект в обучението на ученици от начален етап може да допринесе за по-висока ангажираност, по-добро разбиране на учебното съдържание и по-ефективна организация на педагогическото взаимодействие.

Новини
Комуникацията между институциите в региона е добра, работи се в синхрон

Областният управител Кристина Сидорова и заместник областният управител Андрей Николов проведоха среща с директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов.
Той отчете дейностите от проведената вчера, 7 юли, специализирана полицейска операция на територията на град Габрово. Основната цел на операцията бе противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация. Операцията започна в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“.
Сидорова му благодари за доброто сътрудничество, като подчерта, че институциите в област Габрово работят в синхрон за осигуряването на обществения ред и гарантирането на сигурността.

Старши комисар Иванов посочи, че данните за първото полугодие на 2026 г. показват намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.
За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.). Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди.
Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %. Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

Новини
Сребро за Иван Екимов от международен шахматен турнир

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Иван Екимов се завърна със сребърен медал от V Международен шахматен турнир „Георги Раковски“ в Котел, в който участваха 100 състезатели на различна възраст от няколко държави, сред които международни и ФИДЕ майстори.
В продължение на 5 дни Иван Екимов се съревновава с опитни шахматисти и постигна 4,5 точки, като заслужено се нареди втори във възрастовата категории до 10 години и грабна сребърния медал.

-
Новинипреди 7 дниКметът на Габрово посрещна финландския посланик
-
Кримипреди 7 дниСилният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско
-
Кримипреди 7 дниСпор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване
-
Новинипреди 6 дниЯнтра се превърна в трамплин за български футболисти
-
Любопитнопреди 6 дниДетски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли
-
Новинипреди 3 дниНово модерно реанимационно легло на Неонатологията в Габрово
-
Новинипреди 3 дниСК „Равен старт“ донесоха 9 медала на България от Европейските игри в Бърно
-
Кримипреди 2 дниКомисар Илиян Иванов контрира Таня Христова: Габрово остава спокоен град!









