Свържи се с нас

Култура

Сменят името на Етъра

Published

on

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Направили сме мотивирано предложение до Община Габрово, за промяна в наименованието на Архитектурно – етнографски комплекс „Етър“. Искаме да влезе понятието „музей“, защото сме изтъкнали 7 мотиви, които са важни това име да присъства в наименованието на институцията. Това заяви пред журналисти на пресконференция директорът на АЕК „Етър“ Светла Димитрова.

„Предложили сме новото наименование да бъде Музей на открито „Етър“. Мисля, че то изчерпва изцяло съдържанието, защото името Етър се е наложило като много разпознаваемо, а Музей на открито – като наименование на институцията, свързваща ни директно с подобни институции в Европа“, обясни мотивите за направеното предложение Димитрова.

По отношение на материалната база на хотела директорът сподели, че ще бъдат пригодени 2 от залите на ресторанта към него, които да бъдат отдавани под наем. „Залите са много красиви, с дърворезбовани тавани и красиви пана, така че за събития от различно естество мисля ще бъдат много подходящи“, каза още тя.

По думите й за тази година е подготвен много амбициозен културен календар, чиято реализация се надява да бъде осъществена. На финален етап е и спечелване на правото да се използва марката „Етър“. С приемането на новия правилник за устройство и дейността на Етъра за първи път ще бъде създадена научна група към Музея.

„Също така предстои да бъде приет план за новите виждания, свързани с обогатяване на фондовете, като тук всички специалисти са убедени, че не трябва да се събират само експонати от епоха на Възраждането и ранните години на новата история, но трябва да се обърне внимание и на съвременната етнография“, допълни Светла Андреева.

От казаното от нея стана ясно още, че ще бъде възстановено участието на Етъра в Международната конференция на музеите на открито, която тази година ще се проведе в Норвегия.

Ще бъдат направени първи стъпки в областта на училището, което се стопанисва в кв. Етъра, като ще бъде изготвено техническо задание, а за следващата година е планирано изготвянето на идеен проект. След като стане известно какъв ресурс ще бъде необходим за ремонтиране на училището ще се търси финансиране, с ясната амбиция да се превърне не само във фондохранилище, а в учебен музей, с център, в който ученици и студенти да се запознават със спецификите на българската архитектура.

През годината ще бъде направен и експериментален младежки симпозиум, за изработване на арт – инсталации с вода. „Искаме тази инициатива да я превърнем в международно мероприятие, тъй като сме убедени, че един музей не може да остане статичен. Той трябва да се развива, съобразява с новите технологии и да търси проявления на културното наследство в различни близки сфери“, добави Димитрова.

На територията на Етъра през месец май ще бъде организирана студентска етнографска конференция, под ръководството на СУ „Климент Охридски“. Усилията ще бъдат съсредоточени и в популяризиране инициативата на ООН „Година на светлината“, като през лятото са поканени да дойдат ученици, занимаващи се с фотография.

В заключение директорът на Музея на открито сподели, че ще бъде направена пълна инвентаризация на фондовете, с целта да бъде констатирано кои са застрашените експонати и да бъде разработена база данни за проект, по който да се търси финансиране за тяхната реставрация и консервация.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица