Новини
Осигурен е достъп до всички населени места в общината

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved
По време на обедното заседание на оперативния щаб при кмета на община Габрово Таня Христова, бе обобщена информацията към 13.00 часа днес за обстановката, породена от обилния снеговалеж на територията на общината, съобщават от габровската общинска администрация.
Възстановено е електрозахранването в габровските квартали Водиците, Червена локва и Потока. Възстановено е електрозахранването на част от селата в посока Севлиево, както и в посока Кози рог.
С нарушено електроподаване на територията на община Габрово е кметство Балани, както и част от селата в посока Севлиево и в посока Кози рог.
Падналите дървета в няколко габровски села вече са отстранени и не затрудняват придвижването на хора и автомобили. В града до този момент няма сигнали за паднали дървета. Осигурен е достъп до всички населени места на територията на общината.
Общинският пътнически транспорт покрива всички градски линии и поетапно възобновява междуградските линии.
Умоляват се гражданите да бъдат внимателни, когато се придвижват по тротоари и улици, поради опасност от падане на големи маси мокър и тежък сняг от покривите на сградите.
Времето в община Габрово e облачно, продължава да вали сняг. Височината на снежната покривка е 35-40 см. Температурата на въздуха, измерена в централна градска част от общинската МТО станция е 1°С. Влажността на въздуха е висока – 96 %.
Проходът Шипка е проходим при зимни условия. Пътната настилка е обработена, височината на снежната покривка е 35 см. Температурата на въздуха е минус 4°С. Няма наложени ограничения и допълнителни изисквания, но продължава забраната за движение на МПС с общо тегло над 12 тона.
Пътят за м. Узана е проходим с вериги. В района вали обилен сняг, видимостта е ограничена. Температурата на въздуха е минус 5°С, височината на снежната покривка е 45 см. Пътните настилки в участъците Габрово – Трявна, Габрово – Севлиево, Габрово – Дряново са проходими при зимни условия.
За почистване на градската пътна мрежа работи цялата налична техника на ОП „Благоустрояване“, а на мрежата към селата – 16 машини на „Пътни строежи“.
„Топлофикация Габрово” ЕАД и Хлебозавод „Габрово” изпълняват нормално своите задължения. ВиК – Габрово отстраняват две аварии в района на града.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата

Министерският съвет одобри финансиране в размер на 3 151 475 евро за реставрация на Паметника на свободата.
Средствата ще бъдат отпуснати на Министерството на културата за обезпечаване на сключен договор за изпълнение на реставрационни и консервационни дейности и строително-монтажни работи по всички части на работен проект за обект: „Реставрация и консервация на фасадите на Паметника на свободата на връх „Шипка“ в ПИ с идентификатор 83199.1.1, землището на гр. Шипка, община Казанлък, област Стара Загора“.
Предоставянето на средствата ще осигури необходимата финансова обезпеченост за започване изпълнението на проекта. Паметникът на свободата на връх Шипка е един от най-разпознаваемите символи на българската държавност, свободата и националната памет.
Обектът е недвижима културна ценност с национално значение и представлява културно- историческо наследство с изключителна обществена значимост. Неговото опазване е задължение на държавата, произтичащо както от Закона за културното наследство, така и от обществения интерес за съхраняване на националната историческа памет.

Новини
Областният оспорва прегласуваното от ОбС-Габрово решение за спонсорство на Янтра
Областният управител на Габрово Кристина Сидорова оспорва пред съда повторно приетото решение на Общински съвет – Габрово за договора между Община Габрово, Силвър бет и ОФК Янтра 2019.
Предмет на съдебния спор не е необходимостта от подкрепа за спорта, а начинът, по който Общински съвет – Габрово (ОбС-Габрово) е приел своето решение, уточняват от областната администрация.
Според областния управител при повторното му приемане не са спазени императивните изисквания на Закона относно необходимото мнозинство и процедурата за вземане на решението. Законът е категоричен, че когато върнато решение се приема повторно, то трябва да бъде подкрепено с повече от половината от общия брой общински съветници.
В конкретния случай това изискване не е било изпълнено, поради което е налице съществено нарушение на процедурата по приемане на решението.
Вторият мотив е свързан със съдържанието на самото решение. В мотивите към него липсва достатъчна обосновка относно характера на договора и условията, при които Община Габрово предоставя общински рекламни площи.
Не е извършен анализ на стойността на насрещните престации, нито е изяснено по какъв ред се предоставят рекламните съоръжения, въпреки че за това съществува действаща общинска наредба.
Областна администрация – Габрово подчертава, че спазването на законовите процедури е гаранция за устойчивостта на всяко решение, независимо от неговата обществена значимост.
Подкрепата за спорта не може да бъде противопоставяна на върховенството на закона. Когато законовите изисквания не са спазени, областният управител е длъжен да упражни предоставените му контролни правомощия.
Решението по спора предстои да бъде постановено от Административен съд – Габрово в едномесечен срок.

Крими
Шофьор на бус се отъркаля на пътя и отсечен знак край Габрово

60- годишният водач на товарен автомобил Форд самокатастрофира край Габрово. Причината за инцидента е несъобразен скорост. Това става ясно от полицейската сводка за днешния 17 юли.

Катастрофата е станала вчера, 16 юни. По данни на пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово 60-годишният шофьор не съобразил скоростта си на движение с пътните условия и релефа на местността, изгубил контрол над управлявания от него бус, в резултат на което се ударил в пътен знак и се преобърнал извън пътното платно.

След инцидента водачът е бил тестван за употреба на алкохол и наркотици, като отчетените пробите са отрицателни.
Мъжът е бил транспортиран до МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово и след преглед е освободен. Пътнотранспортното произшествие е било обслужено по административен ред.
*Снимки: Иван Владимиров, фейсбук.

-
Любопитнопреди 3 дниОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Кримипреди 4 дниПолицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки
-
Икономикапреди 2 дниОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Културапреди 3 дниМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Културапреди 2 дниБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“
-
Кримипреди 2 дниМащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион
-
Новинипреди един денЯнтра пусна абонаментни карти за новия сезон
-
Любопитнопреди един денУзана Поляна Фест ви очаква този уикенд





