Свържи се с нас

Култура

Изложба „Богомили“ представят в Галерията

Published

on

снимка: ХГ "Христо Цокев"

снимка: ХГ „Христо Цокев“

Художествената галерия “Христо Цокев” ви кани на изложба графичен цикъл „Богомили“ на Виолета Гривишка – Танева, която ще бъде открита в петък, 6 март, от 17.30 часа в зала „Проф. Кънчо Цанев“.

Виолета Гривишка-Танева е родена в гр. Плевен през 1937 г. Завършва Художествена академия в София, специалност „Графика. Участва в международни биеналета и триеналета на графиката в Бразилия, Франция, Биенале за гравюра на дърво в Банска Бистрица, Интерграфик – Берлин във всички издания на Биенале на графиката – Варна; тези в Сапоро и Кочи – Япония; в изложби на българския екслибрис в Европа.

В края на 2011г. художничката дарява на ХГ “Илия Бешков“-Плевен 140 творби: 85 гравюри, литографии, пастели и 55 екслибриса,които формират една нова колекция в общия художествен фонд на галерията: „Богомили” – основната творческа тема на Виолета Гривишка -Танева от 1968 г.

От тези творби е сформирана мобилна колекция от 43 графични листа с които плевенската галерия, гостува на ХГ “Христо Цокев“.

Изложбата представя едно лично художествено и историографско изследване на богомилството по българските земи и разпространението му, придружено със саморъчно изработени географски карти.

Изложбата е вече популярна зад граница – през 2012 и 2013 г. тя бе представена в българските културни институти в Братислава, Прага, Бърно, Варшава, Будапеща и Виена.

За ХГ „Христо Цокев“ е чест да бъде втората спирка на тази оригинална изложба в националното й представяне, споделят от културната институция.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново гостува с изложба в Полски Тръмбеш

Published

on

В началото на 2026 година Исторически музей – Дряново поставя начало на поредица от гостуващи събития, чрез които ще представя пред широка публика богатството от творби, съхранени във фонда на своя художествен отдел. Първото от тези събития е изложбата „Тогава и сега“, която ще бъде открита на 20 януари 2026 г. в музея в Полски Тръмбеш. Експозицията събира произведения на автори от различни поколения, стилове и епохи.

Историческият музей в Дряново от началото на своето създаване във втората половина на XX в. е събирал творби на тогавашни художници, предимно тематично и сюжетно обвързани с характера на музея, с името на Колю Фичето и неговото наследство. Създадената Художествена галерия е стартирала своята дейност през 1990 г. с творби от фонд „1300 години България“ с произведения на художници от втората половина на XX в. и дарение с творби на Иван Койчев. Когато години по-късно, двата института се сливат и когато преди няколко години се обособи художествен отдел в музейната структура, масивите на двата фонда образуваха една интересна и тематично богата колекция.

Ценно допълнение към нея са произведенията, създадени по време на традиционния национален пленер по живопис „Памет и настояще“, който ежегодно обогатява фонда с нови, съвременни пластични търсения и артистични интерпретации.

„Тогава и сега“ поставя акцент върху диалога между миналото и настоящето в изкуството – срещата на авторите от XX век и съвременните творци, които споделят различни гледни точки, но и общо вдъхновение.

Изложбата показва как произведенията, независимо от времето на своето създаване, остават мост между поколенията и носят усещане за непреходна красота и духовност.

Зареди още

Култура

„Здравей, здраве – Габрово“ празнува 10 години

Published

on

Има събития, които не просто се случват, а стават причина да направиш съзнателни избори в името на здравето и духът си. Събития, които събират хора, идеи и смисъл. Такъв вече десет години е фестивалът „Здравей, здраве“ – Габрово, който на 31 януари и 1 февруари 2026 г. ще отбележи своя 10-годишен юбилей в зала „Възраждане“, с домакинството на Община Габрово.

През годините фестивалът се утвърди като пространство за знание, срещи и личен опит, посветено на здравословния начин на живот във всичките му измерения – физическо, емоционално, ментално и духовно. В него се срещат лектори, терапевти и практици от цялата страна, както и хора, които търсят осъзнат избор, вдъхновение и по-здравословен начин на живот.

Неслучайно именно „Здравей, здраве“ – Габрово дава началото на фестивалната година в страната. Габрово – градът на първите и географският център на България, носи в себе си символиката на баланс, свързаност и движение напред.

Юбилейното издание отново ще се проведе под мотото „Свобода е да знаеш, щастие е да си здрав!“ и ще предложи двудневна програма от лекции, практически занимания, срещи с водещи специалисти и музикални концерти. Посетителите ще могат да разгледат и базар на еко и био продукти, а в съботния ден в Ритуалната зала на Община Габрово от 13:30 до 16:30 за най-малките гости са подготвени специални занимания за деца. В съботния ден на площад „Възраждане“ Ви очаква и превърналия се в традиция Български фермерски пазар с участието на родни фермери и земеделци.

Десетото издание на „Здравей, здраве“ – Габрово е повод за равносметка, но и за продължаване на една жива мисия – да създава информираност, да насърчава личната отговорност към здравето ни и природата и да изгражда устойчива, свързана и будна общност. Входът за всички лекции, практики, базар и концерти е свободен, защото здравето е ценност, която трябва да бъде достъпна за всеки, а концепцията на фестивалите „Здравей, здраве“ в България, стартирала в Пловдив преди 15 години, е „безплатно, доброволно, споделено“ и се случва в 36 града в страната, ежегодно започвайки от Габрово. А за всички, които няма да имат възможност да присъстват на място, фестивалът ще се излъчва на живо в YouTube канала „Аз избрах…“ и на Фейсбук страницата „Здравей здраве – Габрово“, за да достигне до още повече хора.

Вече десет години фестивалът „Здравей, здраве“ събира всички, които вярват, че промяната започва отвътре, с едно осъзнаване, една усмивка, една крачка към по-смислен и по-пълноценен живот в името на избора, знанието и свободата ни.

Всички сте поканени! Присъединете се и вие към тази красива традиция, за да споделим заедно дните, в които Габрово живее в пулса на светлината, осъзнатостта и заедността. Защото „Свобода е да знаеш, щастие е да си здрав!“

Фестивалът „Здравей, здраве“ – Габрово се организира от Фондация „ОТ БГ“ и клуб „Озарение“. Вижте повече за всички лекции, практики и дейности във Facebook страницата на фестивала: https://www.facebook.com/profile.php?id=61554950975996 С медийната подкрепа на Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз”.

Зареди още

Култура

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

Published

on

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.

В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.

Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица