Новини
Днес е Тодоровден

снимка: АЕК “Етър”, архив
Днес е църковният празник Тодоровден, отбелязван винаги в първата събота на Великденските пости.
Имен ден празнуват Тодор, Тодорина, Теодор, Теодора, Божидар, Божидара, Дора, Дорина, Доротея.
В иконографията светецът е представен като ездач на бял кон и змееборец.
На този ден, както и на 17 февруари, Църквата възпоменава паметта на Св. Теодор Тирон. Почитта към св. Теодор е засвидетелствана още в ранните векове.
По време на гоненията на християните император Юлиан Отстъпник (332 – 363) продължавал да иска връщането на езичеството. Знаейки, че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост, той решил да се подиграе с тях и да ги застави да ядат идоложертвена храна. Юлиан наредил на градоначалника на Константинопол да напръска тайно с кръв от езически жертвоприношения всички постни храни на пазара, така че християните, макар и без да знаят това, да се осквернят и да бъдат подиграни.
Св. Теодор Тирон се явил на патриарх Евдоксий и му известил наредбата на Юлиан Отстъпник. Заръчал му също да предупреди християните да не вземат храна от пазара през тази седмица. Предупредени своевременно, християните се хранили с варено жито (коливо). Юлиан разбрал, че замисълът му е разкрит, останал посрамен и пуснал неосквернена от езичниците стока на пазара.
На Тодоровден празнуват хората с имена: Тодор, Тодорка, Теодор, Теодора, Божидар, Юлиян, Юлияна.
Тодоров ден се нарича още Тудорица или Конски Великден. Отбелязва се с тържествено почитане на коня, с бурните български кушии (надбягване с коне).
При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с маниста, с пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой. Жените размесват и раздават помежду си обредни хлябове като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм.
После идва ред на атрактивното конно състезание – кушията. Победителят в нея се награждава – конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да чистити празника.
Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода. Обредната трапеза за празника включва пита с мая, супа от гъби и „тудоровска леща”.
Легендата разказва, че на този ден св. Тодор съблича своите девет кожуха, яхва бял кон и отива при Бога да измоли лято.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Коалиция „Прогресивна България“ регистрира листата за изборите в Габрово
Коалиция „Прогресивна България“ регистрира листата си в 7-ми многомандатен избирателен район – Габрово за участие в парламентарните избори на 19 април.
Неин водач е Николай Косев, предприемач с над 20-годишен професионален опит в управлението на бизнес процеси.
Като собственик и управител на компания в сферата на услугите с национално покритие, той притежава доказани умения в изграждането на устойчиви търговски структури и екипи.

Новини
Коалиция „БСП – Обединена левица“ регистрира пълна листа в Габрово

Коалиция „БСП – Обединена левица“ регистрира в РИК – Габрово пълна листа от осем кандидати за предстоящите парламентарни избори. Кандидатите за народни представители, на които левицата разчита в изборната надпревара на 19 април 2026 г., са:
Проф. д-р Николай Цонков завършва средното си образование в ТМЕТ „Д-р Никола Василиади“. Притежава бакалавърска и магистърска степен от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ по специалностите Политология и Стопанско управление. Доктор на науките от УНСС – „Народно стопанство (Регионална икономика и администрация)“ и от Военна академия „Г. С. Раковски“ – „Организация и управление извън сферата на материалното производство (по отрасли и подотрасли), национална сигурност“.
Неразривно свързан с реалната икономика, като консултира фирми, общини и държавни органи, участвайки в разработването на стратегически планове и решения: изпълнителен директор на Български форум за транспортна инфраструктура, член и учредител на Стратегически институт за национални политики и идеи, член на УС и заместник-председател на Българската асоциация за регионални изследвания (БАРИ), член на УС на „ТЕРЕМ“ ЕАД. От 2025 г. е професор в УНСС, преподава Администрация и управление (Регионален бизнес и ютилитис) в катедра „Регионално развитие“. Директор е на Център за регионални изследвания в УНСС.
Политическата кариера на професор Николай Цонков е изцяло свързана с БСП. В периода 2012 – 2013 г. е съветник в Политическия кабинет на Министъра на отбраната Ангел Найденов. От 2017 до 2021 година е народен представител в 44-то Народно събрание – заместник-председател на Комисия по отбрана и член на Комисия по образование и наука.
Миглена Пройнова е филолог с две висши образования – „Българска филология“ от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и „Английска филология“ от ШУ „Епископ Константин Преславски“. Тя заема позицията „главен учител“ в Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово. В обществената си дейност е председател на групата общински съветници от БСП в Община Габрово и ръководи Постоянната комисия по образование, култура и вероизповедания.
Дафинка Ганева е възпитаник на Академията на МВР със специалност „Противодействие на престъпността и охрана на обществения ред“. Притежава и юридическо образование от Бургаския свободен университет. Професионалният ѝ път преминава през системата на МВР. Председател на Обединението на жените социалистки в БСП – Севлиево.

Инж. Светослав Минчев е завършил Техническия университет в Габрово със специалност „Енергийна техника“. Той е заместник-председател на Общински съвет – Дряново и председател на Постоянната комисия по устройство на територията, селско, горско, водно стопанство и екология. Председател е на общинската организация на БСП в Дряново. В професионален план развива дейност в сферата на доставката на инсталации за пречистване на отпадъчни води и свързаните с тях съоръжения.
Д-р Венелин Бараков е роден в град Трявна, където завършва средното си образование в СУ „Петко Р. Славейков“. Продължава обучението си във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ със специалност „Археология“, като притежава и образователната и научна степен „доктор“. Главен уредник в Исторически музей – Дряново. Автор е на 7 книги и над 100 статии в специализирани и периодични издания.
Генади Цитлакидис е възпитаник на Националната спортна академия „Васил Левски“ със специалност „Учител по физическо възпитание“. Към момента завършва магистратура по „Социална работа и европейски политики” в Техническия университет – Габрово. Общински съветник е от БСП в Габрово. Работи в социалната сфера в Община Дряново. Председател е на общинската организация на БСП в Габрово.
Теофан Георгиев е завършил бакалавърска степен в Авиационния факултет на Националния военен университет „Васил Левски“ с гражданска специалност „Електроника“. Притежава магистърска степен по физика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работи като инспектор по качеството на производствените процеси в частна компания в Севлиево.
Тихомир Трифонов е роден в град Дряново. Завършва средното си образование в Националната априловска гимназия в Габрово, а висшето – във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ със специалност „История“. Управител на Защитено жилище в Дряново. Общински съветник от групата на БСП в Общински съвет – Дряново.

Икономика
Габровският предприемач Мирослав Дончев ще участва на престижен форум

Мирослав Дончев, управител на габровската компания „Интер Пауър“, е сред ключовите участници във Forbes Sustainability Forum 2026 — събитие, поставящо устойчивостта в центъра на икономическия дебат в България.
На 19 март в Joy Station, София, Дончев ще вземе думата в една от най-актуалните дискусии на форума — дали възобновяемите енергийни източници могат да гарантират едновременно икономическа стабилност и енергийна независимост.
Неговата гледна точка е тази на практика: управител на компания, изградила бизнес модел върху фотоволтаични системи, LED осветление и енергийна ефективност, Дончев ще коментира как развитието на ВЕИ сектора променя енергийната карта на региона и какви са реалните възможности на бизнеса да ускори този преход. Участието му е повече от символично.
Във форум, доминиран от имена на мултинационални корпорации и столични организации, габровският предприемач представлява регионалния бизнес — и доказва, че устойчивото лидерство не е привилегия на големите играчи.
Forbes Sustainability Forum надгражда три успешни издания на Forbes ESG Summit и тази година работи под мотото „Лидерите на устойчивото бъдеще — от морален дълг до икономическа необходимост“.
Темата отразява зрялост в корпоративното мислене: устойчивостта вече не е въпрос на имидж, а на конкурентоспособност и дългосрочен растеж.
Наред с Дончев на събитието ще говорят представители на Schneider Electric, Yettel Bulgaria и Junior Achievement Bulgaria, а форумът ще бъде открит и воден от журналиста Светослав Иванов.
В свят, в който енергийните предизвикателства преначертават икономическите граници, гласът на предприемачи като Мирослав Дончев е не просто добре дошъл — той е необходим.

-
Любопитнопреди 6 дниИсторически музей – Дряново стартира подкаст в собствено студио
-
Новинипреди 5 дни„Янтра“ гостува на Севлиево, феновете от Габрово готвят силна подкрепа
-
Икономикапреди 5 дниНАП пусна предварително попълнените данъчни декларации
-
Икономикапреди 4 дниХерметични детерминанти на паричната интеграция
-
Новинипреди 23 часаКоалиция „БСП – Обединена левица“ регистрира пълна листа в Габрово
-
Икономикапреди един денГабровският предприемач Мирослав Дончев ще участва на престижен форум
-
Новинипреди 3 часаКоалиция „Прогресивна България“ регистрира листата за изборите в Габрово





