Свържи се с нас

Новини

Фактите, които всяка жена трябва да знае за вътрематочните спирали

Published

on

усмивка истинска

Вътрематочните спирали са дълготрайни, обратими контрацептивни средства с изключително висока ефективност. Въпреки това, много често те биват пренебрегвани от жените, основно заради по-високата първоначална инвестиция, която се налага да направят в сравнение с другите контрацептивни средства. Дали обаче в дългосрочен план спиралите не са най-изгодното решение? Подходящи ли са за всеки? Ето някои основни факти за спиралите, които всяка жена трябва да знае преди да направи избор за контрацептивно средство.

1. Има различни видове спирали. Всички вътрематочни спирали представляват малки, Т-образни устройства, които се поставят през маточната шийка в матката на жената от специалист гинеколог. Съществуват много на брой разновидности и марки спирали, всички с различни ефекти. Една част са хормонални – те отделят хормона прогестин, който потиска овулацията и така предотвратява зачеването. Нехормоналните средства притежават медна нишка , която предизвиква промяна в химичната среда на матката и така убива сперматозоидите. Сред тях са и спиралите с благородни метали, които се отличават със значително по-голяма устойчивост и малко нежелани ефекти.

2. Спиралата е едно от най-ефективните контрацептивни средства. Това се дължи до голяма степен на факта, че възможността за неправилна употреба е напълно елиминирана. Няма опасност от пропускане на прием, както е при таблетките, няма как да забравите да си я набавите, а освен това не трябва да се чака дълго време, за да се прояви контрацептивният ефект. Медните спирали могат да се използват и като средство за спешна контрацепция, ако се поставят до5 дни след секс без предпазни средства.

3. Спиралите НЕ предпазват от болести предавани по полов път. Ако нямате постоянен сексуален партньор, или пък ако той има нелекувана полово предавана инфекция, е необходимо да използвате презерватив, независимо дали използвате вътрематочна спирала или друг контрацептив.

4. Спиралите изискват по-голяма първоначална инвестиция. Стойността на спиралата, заедно с поставянето й, значително надвишава тази на другите контрацептивни средства. Тази инвестиция, обаче е еднократна, а контрацептивното действие, в зависимост от типа спирала може да продължи до 10 години, особено когато става дума за спирали със златно покритие.

5. Спиралите вече се препоръчват за употреба и при подрастващи. През септември тази година Американската Педиатрична Асоциация публикува следното изявление „Дълготрайните обратими контрацептивни средства, включително вътрематочните спирали трябва да се разглеждат като първостепенен избор за контрацепция при юноши“. Този контрацептивен метод елиминира риска от неправилна употреба, и тъй като повечето тийнейджъри нямат намерение да забременеят в рамките на следващите 10 години, той се явява и икономически изгоден.

6. Спиралите не предизвикват аборт. Някои консервативни организации отричат използването на вътрематочни спирали, защото според тях тези устройства действат предизвиквайки аборт. Това разбира се не е вярно. Спиралите упражняват своето действие не позволявайки на сперматозоидите да достигнат яйцеклетката, като или ги убиват, или правят цервикалния секрет твърде гъст, за да може да премине сперматозоидът.

7. Менструацията ви може да намалее. В зависимост от вида на вътрематочната спирала, след поставянето й менструацията може да намалее или да изчезне за определен период. Това се отнася основно за хормоналните спирали. Ако липсата на менструация ще ви обезпокои поради съмнение за евентуална бременност, е по-добре да се насочите към спирала без хормонално действие.

8. А може и да се засили. След поставяне на спирала може да се появи извънменструално кървене, както и засилена менструация. Хормоналните спирали намаляват обема на кървенето, медните до засилват, спиралите с благороден метал имат неутрален ефект.
„За всеки нов метод за контрацепция, аз насърчавам пациентите да дадат на тялото си между три и шест месеца за адаптация“ съветва д-р Черил Частейн от Центъра за Женско Здраве „South Wind“ в Уичита, Канзас. „Засиленото менструално кървене и спазми асоциирани със спиралите, най-често отшумяват след този период.“

9. Поставянето може да е дискомфортно. Според повечето гинеколози степента на дискомфорт, по време на поставянето на спиралата варира в зависимост от индивидуалната толерантност и очакванията на пациентката, както и зависи от уменията на специалиста, който извършва манипулацията.
„Трябва да планирате някой да ви придружи до вкъщи след процедурата, може да използвате болкоуспокояващи тъй като е възможно да имате спазми в продължение на няколко дни. Ако имате кървене или други симптоми, особено силна болка, повръщане, или повишена температура, трябва да се свържете с вашия лекар“ съветват специалистите.

10. Не е опасно, ако премахнете спиралата след препоръчителния период. Повечето производители указват периоди за премахване на спиралата, които варират между 3 и 10 години. Ако не премахнете спиралата в този период тя няма да ви навреди, но ще се увеличи риска от нежелана бременност, особено при използване на хормонална спирала. Това с особена сила важи за спиралите с благороден метал /злато/, където корозията е практически липсваща.

11. Спиралите нямат дългосрочен ефект върху фертилитета. На практика възможността за зачеване се възвръща автоматично с премахването на спиралата.

12. Спиралите са съвместими с кърменето. Спиралите са особено препоръчителни за кърмещи жени, не само заради надеждността и дълготрайния си ефект, но и защото не оказват влияние върху количеството и качеството на кърмата.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ОДБХ – Габрово с инструкции заради върлуващия в региона птичи грип

Published

on

Областната епизоотична комисия проведе заседание, във връзка с усложнената епизоотична ситуация в региона по отношение на болестта Инфлуенца авиум (птичи грип). Д-р Светослав Спасов, директор на Областна дирекция „Безопасност на храните“-Габрово /ОДБХ/, разясни, че обстановката изисква повишено внимание и вземане на конкретни мерки.

С цел предотвратяване на разпространението на болестта се забранява провеждането на пазари и изложби на птици, като представители на ОДБХ и МВР ще следят за спазването на забраната.

Решено бе още ОДБХ да организира индивидуални срещи със собствениците на всички регистрирани птицевъдни стопанства и люпилни на територията на областта, на които да им бъдат връчени предписания.

Собствениците на индустриални ферми за птици да уведомяват ОДБХ преди извеждане на птиците от помещението, в което са отглеждани (продажба, доотглеждане, насочване за клане или друго) по план график, като представители на ОДБХ да организират съвместни проверки с местните органи на МВР и АПИ за спазване на предоставените графици.

Собствениците на индустриални ферми за птици да извършват почистване и дезинфекция на помещението за отглеждане на птици, като след извършване на почистването и дезинфекцията, да се вземат проби.

Заболяването се разпространява чрез изпражненията на птиците, техните пера, вътрешности, кръв, в черупките на яйцата. За предпазване е необходимо да се избягва пряк допир със замърсени от птици предмети и повърхности. Птичето месо и птичи продукти да се приготвят при висока температура (70°С) и достатъчно продължително.

Предстоят заседания на общинските епизоотични комисии за определяне на конкретни мерки за информираност на гражданите, кметовете и кметските наместници.

Зареди още

Новини

КНСБ – Габрово ще отбележи Деня на труда с информационна кампания

Published

on

По повод 1 май – Деня на труда и международната работническа солидарност, Регионалният съвет на КНСБ – Габрово организира информационна кампания с изнесена приемна, която ще се проведе на 30 април от 13.00 до 16.00 часа пред сградата на бившето НТС на ул. „Брянска“ 30, където се намира и офиса на синдиката в Габрово.

По време на събитието екипът на регионалната структура, заедно с представители на федерации към КНСБ ще дават безплатни консултации свързани с трудовото и осигурителното законодателство и ще информират гражданите за кампанията „По-високи доходи с твоя синдикат“, която КНСБ провежда в цялата страна.

Специално участие в приемната ще вземе психологът Габриела Гатева, която ще дава професионални насоки за разпознаване симптомите на бърнаут, как влияе той на здравето на работниците и начините за справяне с последиците от „прегарянето“.

Зареди още

Икономика

Заключителна конференция: Въглеродна неутралност и повишена енергийна производителност на МСП

Published

on

ПОКАНА

Габровската търговско-промишлена палата кани представители на малки и средни предприятия, на общините и институциите от областта, представителите на медиите на заключителна конференция по проект: „Въглеродна неутралност и повишена енергийна производителност на МСП в Габрово и Габровска област“.

Проектът се изпълнява в партньорство с норвежката фирма Prios Kompetanse AS и се финансира от Норвежкия финансов механизъм 2014-2021, в рамките на програма “ Развитие на бизнеса, иновации и МСП в България“.

Участниците ще имат възможност да се запознаят с извършените дейности по проекта, както и с добри практики от България (Клинтех България и Община Габрово) и Норвегия. Експерти от Техническия университет в Габрово ще насочат вниманието ни към мерките, които биха могли да се приложат за повишаване на енергийната ефективност и какъв ефект би могъл да се очаква.

Конференцията ще се проведе в хибриден формат на 29 април 2029 г. от 13.30 часа в Конферентната зала на Библиотеката на Техническия университет Габрово – гр. Габрово, ул. „Хаджи Димитър“ 4 (Ректорат). След края на конференцията дискусиите ще продължат на чаша вино.

Моля, заявете участие на място на мейл: office@chamber-gabrovo.com.
Линк за включване в събитието: Join Zoom Meeting https://us06web.zoom.us/j/8322874812?pwd=ZHhDd0M2ZVczYjgwQ2NDS2YxKzFrUT09 Meeting ID: 832 287 4812
Passcode: 123

Приложение: Предварителна програма
За допълнителна информация: тел. 066 80 31 42, e-mail: office@chamber-gabrovo.com Галина Михнева, Ганка Бакалова

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица