Свържи се с нас

Новини

Стефка Димитрова бе сред отличените в „Пожарникар на годината – 2014 г.“

Стефка Димитрова от РСПБЗН-Габрово е сред отличените в Националния конкурс „Пожарникар на годината – 2014 г.”

Published

on

снимка: Пресцентър ОД на МВР - Габрово

снимка: Пресцентър ОД на МВР – Габрово

Младши инспектор ІІ степен в група „ДПК и ПД“ в РСПБЗН-Габрово при РДПБЗН-Габрово Стефка Кирилова Димитрова е победител в заключителния етап на Националния конкурс „Пожарникар на годината – 2014 г.” от направление ”Контролна дейност”, подраздел за държавни служители със средно образование.

Стефка Димитрова е родена на 26.12.1972 в Свищов, област Велико Търново. Завършила е висше образование. Бакалавър по Публична администрация от ТУ-Габрово през 2013 г. В системата на МВР е от 2008 г. Стефка Димитрова работи като младши инспектор ІІ степен в група ДПК и ПД на РСПБЗН-Габрово. Притежава отличен професионален опит и знания по отношение на основните законови и подзаконови нормативни актове. С отлична професионална подготовка изпълнява съвестно поставените й задачи, възложени от ръководството. Не е конфликтна. Дисциплинирана и уверена в действията си. Участвува активно в теоретическата подготовка на групата. В работата си спазва изискванията регламентирани в нормативните документи и проявява ентусиазъм и самоинициативност. Взема активно участие във всички инициативи в РСПБЗН-Габрово при РДПБЗН-Габрово.

През 2014 г. Стефка Кирилова Димитрова е участвала в извършването на 187 контролни и 185 тематични проверки на обекти. Съставила е 9 акта за установяване на административни нарушения. Връчила е 96 противопожарни разпореждания за отстраняване на констатирани при проверките нарушения на нормативните изисквания за пожарна безопасност и 124 констативни протокола. Участва в 1 проверка по сигнал и 6 проверки съвместно с други ведомства. За периода са извършени всички планирани контролни и тематични проверки.

Провела е 38 инструктажа в училища, детски градини и производствени обекти. Сформирала е и е ръководила младежки противопожарен отряд с участието на 10 деца от ОУ „Цанко Дюстабанов” гр. Габрово. На служителката не са налагани дисциплинарни наказания. Стефка Димитрова е награждавана с „Писмена похвала” от Началник ОУПБЗН-Габрово през 2013 г., а във връзка с обявяването й за пожарникар на годината 2014 г. на първи етап от конкурса – с „Писмена похвала” от директора на РДПБЗН-Габрово.

За проявена инициативност, постигнати високи професионални резултати при изпълнение на функциите си и като победител в Националния конкурс „Пожарникар на годината – 2014 г.” от направление ”Контролна дейност”, Стефка Кирилова Димитрова е наградена с „Писмена похвала” със заповед на Главния секретар на МВР.

Тържествената церемония по награждаване на победителите в Националния конкурс „Пожарникар на годината – 2014 г.” се проведе миналата седмица в Националния дворец на културата в София.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ЖБД „Майчина грижа“ разказва за дейността си след войните и закриването през 1950 г

Published

on

Тази година се навършват 155 години от основаването на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. То е единствената организация от възрожденския „неправителствен сектор“ с толкова дълга история, макар и прекъсвана поради обществено-политически причини. Юбилейната годишнина ще бъде посрещната с две събития: Среща със сродни дружества и организации от Габровска област, под мотото „Дарителството – традиции и предизвикателства“, която ще се проведе на 18 ноември под патронажа на Областен управител на Област Габрово. На 21 ноември ще се състои Тържествена вечер с благотворителна кауза „Подкрепа за деца от социално слаби семейства да открият своя талант“. Предлагаме Ви поредица от статии, които ще разкрият дейността на дружеството и активната му роля в културния и обществен живот на Габрово. Ще Ви запознаем със създаването на „Майчина грижа“; с дейността след Освобождението до закриването му през 1950 г.; с дългогодишната председателка Стефана Богдан-Генчева и нейните заслуги; с благодетеля на Дружеството Пенчо Семов и накрая – каква е дейността на в наши дни, след възкръсването на „Майчина грижа“ за нов живот през 1992 г.

Възобновяване на дейността Дружеството след войните, от 1915 г. до закриването през 1950 г.

Из юбилеен доклад на Дружеството, изготвен за 50-годишнина. 1919 г.

След прекъсване на дейността си по време на войните, на 28 апр. 1915 г. Дружеството я възобновява. Председател е Мария Етърска. Открива се отново ученическата трапезария, подпомогната финансово от Общината и в която се хранят 60 деца. И през следващата година всички усилия на Дружеството са насочени към осигуряване на средства за нейната издръжка. Отпуска средства и за Габровската държавна болница и за войниците-габровци от 56-ти, 23-ти и 12-ти полкове.

През 1918 г. Пенчо Семов дарява на Дружеството 50 000 лв. за образуване фонд „Постройка здание“, което да носи името на родителите му Бона и Иван Семови. Дружеството го провъзгласява за благодетелен член. През 1920 г. той дарява на Дружеството своя къща на ул. „Брянска”, в която се настанява ученическата трапезария. Дружествени деятелки вземат активно участие в Комисия за събиране средства за постройка зданието за трапезария, по инициатива на коменданта на града майор Бонев, който е провъзгласен за почетен член на Дружеството.

На 21 апр. 1919 г. Дружеството отбелязва своя 50-годишен юбилей с тържествено утро, на което Люба Калпазанова изнася доклад за половинвековната му дейност. Избрана е комисия за написване Златната книга на Дружеството, в която от 1922 г. започва записване на неговата история.

Устав на ЖБД „Майчина грижа“ от 1921 г.

За пръв път е уреден благотворителен базар от предмети, изработени и подарени от членки на Дружеството. От 1922 г. започва празнуването на обичая Коледуване, което осигурява добри приходи и организира „Коледна елха” – за децата от трапезарията и от града, раздадени са дрехи и лакомства, приготвени от дамите или дарени от гражданите. Дружеството отпуска помощ за ослепелите от войните., организира събирането на дрехи и пари за деца от бежански семейства от Македония, и в помощ на пострадалите от гръцките набези в Петричко.

По повод 25-та годишнина на Българския женски съюз Дружеството взема участие в организираната изложба на ръкоделни предмети.

През 1926 г. в Дружеството членуват 310 дами. Организира се активна просветна дейност – изнасят се реферати с възпитателен, медицински и литературен характер. От София гостува изложба на здравна тема, за подпомагане на майките в отглеждането на децата им.

Редовно се провеждат забави, средствата от които са за ученическата трапезария. Средства постъпват от Общинското управление и банки. През 1927 г. Дружеството подпомага пострадалите от земетресението в Пловдив, възобновява Девическия занаятчийски курс и закупува парцел от Девическия манастир за построяване на сграда за трапезария (със собствени средства и дарения).

Златната книга с историята на Дружеството. Съхранява се в Държавен архив –
Габрово.

На 14 ноем. 1930 г. –Дружеството се сдобива със собствен дом. (за дарението на Пенчо Семов ще прочетете в отделна публикация). През септ. 1932 г. Дружеството открива новата учебна година, като обявява, че досегашния тригодишен стопански професионален курс, с разрешение на Министерството на търговията, се превръща в Редовно стопанско училище. За почетни членове на дружеството са провъзгласени лекторите, които преподават в Стопанското училище безвъзмездно: Свещ. Илия Стефанов, Гичо Захариев, Гугов и П. Бояджиева.

На 25-27 септ. 1932 г. в Дружествения дом се провежда 26-ти редовен конгрес на Българския женски съюз. Председателката Стефан Богдан Генчева взема заем от 100 хил. лв. за ремонт и обзавеждане на дружественото здание.

Участници в пиесата „Седянка“, представена от Дружеството, април 1925 г.

През 1933 г. Арх. Никола Гръблев изготвя проект за надстройка на два етажа над салона за нуждите на Дружеството и за Стопанско училище. За събирането на средства, се провеждат много балове и вечеринки в дружествения салон. Още през следващата година дългът е изплатен напълно, а председателката взема нов заем от Габровска Популярна банка за ремонт на салона в дружествения дом като ипотекира собствения си дом. Настоятелството отново е подкрепено от Пенчо Семов, който със свои средства започва строеж на етаж върху салона на Дружествената сграда за нуждите на стопанското училище. За почетни членове са провъзгласени директорите на фабрика „Принц Кирил”, както и Маргарита Хаджиева и Стефан Станчев от Девическото занаятчийско училище.

Участници във вечеринката на Дружеството. 3 март 1929 г.

На 21 ноември 1935 г. тържествено е осветено новото здание и знамето на Девическо практическо училище „Радка и Пенчо Семови”. За Великденските и Коледните празници, Дружеството раздава на бедни граждани хранителни продукти и платове. Отпуснати са средства и на пострадалите от градушка в Плевенско.

През февруари 1936 г. в откритата безплатна ученическа трапезария, която се помещава в специално построен за целта салон, се хранят 70 ученика, Продължава подпомагането на бедни родилки и граждани в нужда.

Безплатната ученическа трапезария, организирана от ЖБД „Майчина грижа‘.
1930 г.

Дружеството членува в местните комитети за обществено подпомагане, за закрила на децата и за събиране на средства за постройка на инфекциозно отделение. Продължава и съвместната дейност с просветни и културни организации в града.

Дружеството води агитация сред жените да използват даденото им за пръв път право да гласуват в изборите за общински съветници (1937).

През 1938 г. е построено крило към дружествената сграда на стойност 500 хил. лв. за нуждите на киното. Открито е първото лятно детско игрище, което работи 2 месеца годишно и се посещава от около 150 деца.

Стефана Б. Генчева е наградена с Почетен знак „За насърчение към човеколюбие” с Указ на Н. В. Цар Борис III (1938).

На 21 ноември 1939 г. тържествено е отбелязана 70-та годишнина от създаването на Дружеството и 30-та годишнина от обществената дейност на неговата председателка. Присъстват много официални лица, сред които Великотърновския митрополит Софроний. Дружеството издава Юбилеен лист, а в училището е открита изложба. Увеличени са приходите от Дружественото кино, които покриват разходите за благотворителност. Изпратена е парична помощ за населението от новоосвободената Южна Добруджа. Съвместно със Съюза за закрила на детето Дружеството подпомага бедни деца с облекло, храна и топливо.

През 1940 г. временно спира работа безплатната трапезария. През 1942 г. дейността на Дружеството е затруднена поради военното положение, но дамите търсят начини за увеличаване на приходите си. Раздадени са хранителни продукти за Великденските празници, а трапезарията отново е открита.

През 1944 г. Дружеството е приобщено към програмата на Отечествения фронт, избират се ново Настоятелство и комисии към него. Приет е нов Устав и организацията е преименувана на Женско народно дружество „Майчина грижа”.

През 1946 г. е учредена Фондацията Женско народно дружество „Майчина грижа” с името „Професионална девическа гимназия „Хаджи Радка Пенчо Семова”. Следващата година е решено да се пререгистрира на Фондация „Майчина грижа”.

На 29 декември 1948 г. е взето решение да се закрие Фондация „Майчина грижа”, а през 1950 г. по решение на Централния комитет на Българската комунистическа партия, всички женски дружества трябва да се слеят с Отечествения фронт.

Женско дружество „Майчина грижа“ се влива в Околийски комитет на Отечествения фронт – Габрово и престава да съществува. Председателки в периода 1915-1950 г. са: Мария Етърска (1915), Мария Паскалева (1916), Мария Паскалева (1917), Екатерина Бобчева (1918-1919), Невена Андреева (1920-1921, 1925), Председател Стефан Богдан Генчева (1922-1924, 1926, 1929 – 1944), Василка К. Симеонова (1927-1928), Радка Големанова (1945), Янтра Попова (1946- 1950).

*Използваните снимки са предоставени от Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Новини

ВАИКАР – номер 1 оферта за старата или непотребната ви кола!

Published

on

Притежавате стар, повреден или ненужен автомобил? ВАИКАР ви предлага отлична цена за него!

Без значение от състоянието му, ще получите справедлива оценка и бърза продажба, като ще останете доволни от сумата, която ще получите за вашето превозно средство.

С ВАИКАР процесът е лесен, бърз и изгоден – с нас правите отлична сделка за стария си автомобил.

Освен това, ако се нуждаете от пътна помощ или кола под наем, ние сме на ваше разположение.

Обадете се на +359 999 009 008. ВАИКАР е номер 1 в изкупуването на автомобили в Габрово!

Зареди още

Крими

30-годишен, забил брадва в лицето и шията на мъж, отива задълго в затвора

Published

on

По обвинение на Окръжната прокуратура в Габрово 30-годишен мъж бе осъден на 18 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим за убийство на съжителя на майка му.

Мъжът, с инициали С.А., бе признат за виновен от Окръжен съд-Габрово за това, че на 8 февруари т.г. в севлиевското село Градница, умишлено умъртвил мъж от село Дамяново, с когото майка му съжителствала на съпружески начала, чрез нанасяне на удар с брадва по лявата част на лицето и шията, от който била пресечена сънна артерия и причинена остра и несъвместима с живота кръвозагуба.        

За извършеното престъпление по чл.115 от НК, след проведено пред Окръжен съд-Габрово съкратено съдебно следствие при условията на чл. 371 т. 1 от НПК, на С.А. е наложено  наказание в размер на 18  години лишаване от свобода при първоначален строг режим.       

В хода на досъдебното производство по отношение на С.А. е била взета мярка за неотклонение „Задържане под стража“.       

Присъдата подлежи на обжалване или протестиране пред Апелативен съд – Велико Търново в 15-дневен срок.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица