Свържи се с нас

Култура

Туристи от 97 държави привлече Етъра през миналата година

Published

on

снимка: АЕК “Етър”

снимка: АЕК “Етър”

През 2014 г. Архитектурно-етнографски комплекс „Етър“ бе посетен от 155 153 туристи, от които 130 593 българи и 24 560 чужденци от 97 държави. За периода 1964 – 2014 г. общият брой на туристите е 12 906 952. Най-много чуждестранни туристи са дошли от Русия, Франция, Испания, Израел, Германия, Япония, Италия, както и от редица екзотични страни – Малта, Мароко, Мексико, Нова Зеландия, Португалия, Коста Рика, о-в Мавриций, Египет и много други.

Изложбите, които са се открили в АЕК „Етър“ са общо 13, от които 6 са на музея, 1 изложба-базар и 6 гостуващи на комплекса – от РИМ Русе, Военноморски музей гр. Варна, ИЕФЕМ София, РИМ Ямбол, МНХЗПИ Троян и ИМ Горна Оряховица.

Отличия през 2014 г.

На 14 февруари по време на Международната туристическа борса „Ваканция и СПА Експо“ в София АЕК „Етър“ бе удостоен с наградата „Златен приз“. Наградата бе в категория „За съхраняване и популяризиране на българските народни занаяти и традиции“ за 2013 г.

На 12 април  Архитектурно-етнографски комплекс „Етър“ бе отличен от Общинска Агенция по туризъм „Царевград Търнов“ ЕООД със специална награда за устойчиво събитие в областта на културния туризъм с празника „Еньовден в Етъра“.

На 7 септември АЕК „Етър“ бе отличен със „Златен век“ – печат на Симеон Велики и грамота за принос в развитието на българската култура. Също на 7 септември кметът на Община Габрово връчи на директора на АЕК „Етър“ Почетен знак на град Габрово.

На 19 ноември Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) награди Архитектурно-етнографски комплекс „Етър“ с Грамота за Атракционен туристически обект за 2014 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица