Новини
На Бабинден в АГ отделението на габровската болница
Областният управител на Габрово Николай Сираков, неговият заместник Добромир Валачев, кметът на община Габрово Таня Христова и председателят на Общинския съвет – Габрово Лена Георгиева бяха гости на Бабинден в отделението по Акушерство и гинекология на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, където поздравиха всички акушерки и медици, работещи там, с техния професионален празник – Деня на родилната помощ.
Директорът на болницата д-р Нели Савчева изказа своята благодарност на колегите си за професионализма и усърдната работа, пожела им здраве, дълголетие, да работят с достойнство професията си и допълни, че въпреки възможността медиците ни да работят в по-големи и по-хубави болници, са избрали точно габровското лечебно заведение, където да се реализират.
„Няма по-хубаво от това да има приемственост. Най-важното е на този ден да има ето такива мънички човечета, които осмислят живота на всеки от нас“, заяви развълнувано по време на церемонията кметът Таня Христова.
„Макар това да не е християнски празник, това е празник на нашия народ“, каза пред гостите и персонала на отделението д-р Цибрянска, която бе поканена от бившите си колеги, за да се включи в отбелязването на днешния празник.
Традицията да бъдат измити ръцете на лекарите в отделението от жена, която е родила детето си наскоро и тази година бе спазена. Честта се падна на Гинка Баева, която на Антоновден, 17 януари, роди дъщеря си Антония. Щастливият татко Десислав Стефанов също взе участие в ритуала, който поднесе сухата кърпа.
Началникът на АГ отделението д-р Илиян Митев представи информация относно раждаемостта в габровската болница, от която стана ясно, че през миналата 2014 година 431 бебета са проплакали тук. 223 от тях са момичета, 208 са момчетата, а 74 по-малко са бебетата, родени в Габрово през миналата година – в сравнение с 2013-та, като емиграцията и застаряващото население са основните причини за това, подчерта той.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Д-р Митев не пропусна възможността да благодари на колегите си и добави, че макар годината да е била тежка има стремеж към подобряване на качеството на обслужване. Днес в отделението празника ще отбележат 7 лекари и 17 акушерки.
Виктория – първото бебе на 2015 година и Антония, която изписаха в празничния ден и чиято майка изми обредно ръцете на акушерката, бяха двете най-важни дами по време на празника.

снимка: Община Габрово
Двете госпожици получиха подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и пожелания скоро да се сдобият с братчета и сестрички.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Габрово ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста

И тази година Габрово ще спази традицията, почитайки големия християнски празник Богоявление (Йордановден) на 6 януари. Той ще бъде отбелязан с ритуал по потапяне на Светия кръст във водите на река „Янтра“.
На Йордановден във всички габровски храмове ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет.
Празникът ще започне сутринта със Света литургия и водосвет, отслужени в църквата „Успение Богородично“ в центъра на Габрово.
Оттам ще тръгне и литийното шествие на габровските свещеници, което ще стигне до площад „Първи май“, където в 11.30 часа бъде отслужен водосвет за Богояление.
Около 12.00 часа се очаква ще бъде извършен и ритуалът по потапянето на богоявленския кръст, в района на моста „Игото“.
Във връзка с провеждането на празника на 6 януари ще бъде ограничено движението на автомобили по ул. „Генерал Радецки“, от пл.“1-ви Май“ до пресечката с ул. „Отец Паисий“ и по ул. „Отец Паисий“ от пресечката с ул. “Генерал Радецки“ до пл. „Игото“, за времето от 11.30 до 13.00 часа.


Любопитно
Честита Нова 2026 година, скъпи читатели!
От сърце ви благодарим, че и през изминалата година бяхте с нас — споделяхте, четяхте, коментирахте и ни давахте сила да продължим да разказваме историите на нашия град, нашите хора и нашето време.
Нека 2026 година ви донесе здраве, защото то е началото на всичко. Нека има късмет, за да намирате път.
Нека в сърцата ви винаги гори топлина, която да стопля вас и близките ви. Нека ви водят доброта и красота — в думите, в делата, в света около вас.
И нека всеки ден ви носи добри новини, които да вдъхновяват и да ни напомнят, че хубавото е тук — стига да го видим.
Нека 2026 година бъде светла, мирна и пълна с човечност!

Крими
Жестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за убийството на 75-годишен мъж, извършено от сина му по особено мъчителен начин и с жестокост. Тежкото криминално деяние е било извършено вчера, 29 декември, около 15.15 часа в севлиевското село Младен.
„Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 116 ал.1 т.3 и т. 6, във вр. с чл. 115 от НК за това, че на 29.12.2025г. около 15.15 часа в с. Младен общ. Севлиево, в дома му, по особено мъчителен начин и с особена жестокост, умишлено е умъртвен К.Г., на 75 години, чрез нанасяне на множество удари с нож в областта на гръдния кош, причинявайки му прободни наранявания“, посочват от прокуратурата.
Извършителят на убийството е установен. Това е 33-годишен мъж, син на убития, с когото са живеели в едно домакинство.
Предстои Окръжна прокуратура-Габрово да го привлече като обвиняем и да внесе искане в Окръжен съд-Габрово за вземане по отношение на него на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ-Севлиево. Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалия.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.














