Свържи се с нас

Новини

Зачестяват фалшивите карти в градския транспорт на Габрово

Published

on

снимка: Кристиян Стоянов, Фейсбук

снимка: Кристиян Стоянов, Фейсбук

При проверки в автобусите в Габрово, все по-често контролите се натъкват на фалшиви карти. Сред учениците масово се разпространява практиката „направи си сам“. Както знаете цените на картите за градския транспорт варират от 17 до 30 лева, но много от учениците предпочитат да спестят тези пари.

Всяка една карта има своя идентификационен номер, който е част от серията. На нея е изписан месецът, годината и за коя линия се отнася, както и името на притежателя. При ученическите карти е задължително да има и снимка. Когато протича една проверка се следи за всички тези показатели на истинност.

Фалшификатите се правят най-често на скенер или цветен принтер, като само снимката е сменена. Гражданин сподели пред репортер на „Габрово Нюз“, че сутрин, когато всички пътуват за работа и училище, се оказва трудно, да се разминеш със струпалите се хора на едно място, а проверката е невъзможна.

Персоналът на Общински Пътнически Транспорт – Габрово е с променено работно време през последната година и така след 18 часа в делничните дни контрольори липсват.

През почивните дни работното време също е намалено, като в събота те са до 16 часа, а в неделните дни до 12 ч. През това време проверка правят шофьорите, които са на смяна – друг фактор, който допълнително намалява шансовете да се „изловят“ измамниците, нелегално пътуващи за сметка на всички редовни пътници.

Наказания има. Глобите варират от 50 до 100 лева.

Потърсен за коментар по случая управителят на ОПТ – Габрово Екатерина Караколева потвърди, че действително в момента има бум на такива фалшиви карти за градския транспорт в областния град, като техни притежатели най-често това са ученици, но не малко са и случаите на хванати хора на средна възраст. Единствено изключение правят пенсионерите, които оказва се, че са единствените съвестни ползватели на услугата в Габрово.

Екатерина Караколева информира още, че с установените до момента фалшиви карти за пътуване се е заела  „Икономическа полиция“ към Областната дирекция на МВР – Габрово, а по отношение на нарушителите се прилага цяла строгост на Закона, за неистински документи.

Автор: Симона Иванова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Проектът Career Intelligence приключи в Габрово с фокус върху ИИ в образованието

Published

on

На 10 и 11 октомври в Габрово се проведе заключителното събитие по проект Career Intelligence, в който Габровската търговско-промишлена палата е партньор за България. В рамките на двата дни беше дискутирана ролята на изкуствения интелект (ИИ) в кариерното ориентиране и професионалното образование: използване на ИИ и чатботове в подкрепа на кариерното развитие и професионалното образование в платформата за обучение „CAREER 4.0”.

Бяха представени резултатите от проекта – разработената учебна платформа CAREER 4.0 с вградения в нея виртуален учебен асистент Боти, част от учебните модули, разработени от партньорите.

Доц. Зорница Йорданова от УНСС представи практиката си за използване на ИИ в обучението на студентите, проблемите, на които се натъкват в този процес. Бяха дискутирани и законовите и стратегическите документи в ЕС и България, които регламентират използването на ИИ, бяха представени полезни практики на използване на ИИ в средното образование.

Вторият ден премина в две отделни сесии. Участниците онлайн се запознаха с възможностите на платформата, учебните проекти, които са включени в нея, възможностите за използване на виртуалния учебен асистент. Част от кариерните консултанти от цялата страна изявиха желание да станат ментори и да използват платформата в бъдещата си работа.

Участниците на място, сред които и ученици от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ Севлиево – те бяха заедно с Боти през целия развоен процес, тестваха функционалните възможности на виртуалния учебен асистент Боти, дадоха оценка на предимствата и недостатъците на използването на ИИ в учебния процес, предложения за надграждането на функциите и допълнителни инструменти.

Постоянен партньор при работата по този проект е ЦПЛР „Кариерно ориентиране – Габрово“. Обучените по проекта ментори, които съпровождат младите хора през цялото време на работа с платформата, получиха своите сертификати. Проектът е финансиран от програмата на ЕС Еразъм+. Водеща организация е Институтът за трудово-правни науки към Рурския университет в Бохум, Германия.

Зареди още

Новини

Палаузовото училище е с нов покрив

Published

on

Бившето Помощно училище „Николай Палаузов“ в квартал „Шести участък“ вече има нов покрив, съобщи Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в Община Габрово.

Аварийният ремонт е направен с целеви средства от Министерството на културата по програма „Опазване на недвижимото културно наследство“. Той бе необходим, за да се отстранят течовете.

Покривната конструкция, която беше дългогодишен проблем, е изцяло подновена. Сменени са гредите, керемидите, капаците, улуците и водосточните тръби. Направена е хидроизолация и влагоустойчива обшивка, запазени и възстановени са два от комините.

Консервационно-реставрационните дейности по сградата, която е паметник на културата, са на стойност 175 343 лева. Модернизацията е извършена в периода юли – септември тази година от габровската фирма „Вертикал 90“ ЕООД.

От 2021 г. Палаузовото училище е предоставено за безвъзмездно ползване на Народно читалище „Будителите 2017“.

Зареди още

Култура

Приключи поредният успешен проект на РБ „Априлов – Палаузов” по програма „Култура”

Published

on

Екипът на РБ „Априлов-Палаузов“ в Габрово, в партньорство с РИМ – Габрово и ХГ „Христо Цокев“, осъществи успешно реализацията на поредния проект на библиотеката по Програма „Култура” на Община Габрово – „В началото бе Словото… – от глаголицата до съвременното изкуство“.

Преди него са осъществени още два проекта, свързани със словото, четенето, литературата и книгите – „От хартията до книгата…и след това“ и „Книжно лято – букви, думи и знаци“. Смисълът и съвременните проекции на уникалната първа българска азбука – глаголицата, са обект на този проект.

Целта на проекта „В началото бе Словото…” – от глаголицата до съвременното изкуство” е запознаване на деца и младежи с глаголицата и нейните въздействия в днешно време – първата старобългарска азбука, наричана от специалисти „най-съвършената графична система от древни времена до днес“.

Отделните етапи на проекта проследяват развитието й от създаването й и по- нататъшното й преобразяване – знаков момент в исторически процес, който продължава до днес с усъвършенстването на езика и писменото слово. Създадена е от Константин- Кирил Философ, а по-късно е преобразувана и усъвършенствана в кирилицата, с която и днес си служим.

Идеята на проекта „В началото бе Словото…“ е чрез творчески инициативи, игри, четения, споделена информация да бъде „написана” една съвременна приказка за глаголицата – първата азбука, на която са създадени и първите книги на старобългарски език, съдържащи в себе си идеята за величието на Бога – началото и краят на всичко.

Реализацията на проекта бе осъществена между юни и септември 2024 г. Конкретните занимания в творческите ателиета на открито в градинката с мечето край сградата на РБ „Априлов-Палаузов“ бяха: оцветяване на глаголически букви, рисуване на буквите върху коприна, забавни образователни игри, ателие за папиемаше и арт- колажи „Втори живот за вестници, списания и книги“, събитие за създаване на приказки и съчинения с литературно четене „Да напишем приказка“.

Освен това в Детския отдел бе представена театрална миниатюра за буквите на Държавен куклен театър – Габрово и в заключителната част на проекта беше организирана изложба изкуство в книга „Ars in Libro” с демонстрация на техниките. На 12 юни 2024 година бе проведено първото арт-ателие от проекта – ученици от II и III клас на ОУ „Иван Вазов“ с преподавател Марина Тюлюмбакова взеха активно участие в ателието, организирано на открито.

Децата се запознаха с глаголическата азбука и с нейните буквени съответствия според българската граматика днес. Първата им задача бе да напишат своите имена на глаголица. Следващото предизвикателство бе т.нар. „буквословица“, съставена от глаголически знаци – в нея малчуганите трябваше да открият три думи и да ги изпишат на кирилица.

На 10 и 11 юли 2024 г. отново в градинката с мечето бяха осъществени проектни ателиета под наслов „Вълшебни букви“. Ръководител на арт проявата бе художничката Ива Пенчева, която показа тънкостите при писане и рисуване върху коприна и стъкло на буквите от първата българска азбука – глаголицата. Децата изписаха с глаголица думите „Книга” и „Благодаря”.

Третото ателие „Глаголицата – говорещата азбука” се проведе на 31 юли 2024 г. – децата и учениците се забавляваха с образователните игри „Бягащата азбука“ и „Глаголическа гъсеница“. Четвъртото ателие с техниката папие-маше на 7 август 2024 г. взеха участие приятелите на библиотеката от Дневен център за пълнолетни лица с увреждания в Габрово.

Ателието бе ръководено от педагога и дългогодишен партньор в библиотечните проекти г-жа Бистра Чиприянова. Бяха изработени и колажи от стари списания и шапки от вестник. На 14 август в ателието „Да напишем приказка” взеха участие децата от лятната работилница при Народно читалище „Дряновска пробуда – 2008“ от град Дряново, с ръководител Румяна Карамфилова, дългогодишен партньор на Габровската регионална библиотека в множество инициативи и проекти, както и деца от Габрово.

На 11 септември 2024 година заместник – областният управител на Габровска област г-жа Даниела Маринова, деца и потребители на Дневния център за пълнолетни лица с увреждания се насладиха на театралната миниатюра „Грамотното мишле“, която актьори от Държавен куклен театър – Габрово представиха в Детски отдел на библиотеката.

Интерактивната постановка съдържаше музикални изпълнения на живо и игри, които насочваха публиката към темите за грамотността, знанието, книгите и ролята на библиотеките като място за просвета, социални контакти и учене през целия живот.

В заключителната част на проекта на 27 септември 2024 г. беше организирана изложба в ХГ „Христо Цокев” – представяне на т.нар. изкуство в книга „Ars in Libro” с демонстрация на техниката „Оримото”от библиотекаря Соня Първанова от НЧ „Христо Ботев 1898“ в град Рила. Тя показа художествена техника за превръщане на остарелите и отчислени от библиотечните фондове книги в произведения на изкуството. Техниката „оримото“, преминаваща в „керимото“, с която си служи се родее с японското изкуство „оригами“, но има много по-съвременен произход. Първанова е превърнала своето увлечение в изключително атрактивно занимание за деца и възрастни, което с успех може да бъде реализирано в библиотеки, учебни заведения, социални и културни центрове.

В художествените ателиета и дейности по проекта на Габровската регионална библиотека взеха участие над 180 деца, ученици, преподаватели, библиотекари, партньори и приятели на библиотеката.

Реализацията на проект „В началото бе Словото… – от глаголицата до съвременното изкуство“ може да бъде определена като успешна – темата ангажира вниманието на широката габровска общественост, деца и ученици от Габрово и региона имаха възможност за интересни и полезни занимания и придобиване на нови знания и умения през летните ваканционни месеци. Темите за книжовността, за значението на четенето и писмената култура, за ролята на съвременната библиотека отново намериха своето специално място в забързаното ни ежедневие.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица