Свържи се с нас

Любопитно

В Габрово най-добрите кулинари са и добри еколози

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Проведеното в събота, еко кулинарното шоу „Кафявият контейнер“ доказа, че в Габрово всички добри готвачи са и добри еколози. Макар и на пръв поглед несъвместими, екологията и кулинарията бяха успешно съчетани в едно атрактивно шоу, в което габровските ученици показаха, че не само имат оригинални идеи в приготвянето на храна, но и успешно се справят с отпадъците.

По време на шоуто 37-те участници и многобройната публика разбраха какъв е смисълът от рециклирането и компостирането. Като забавна игра по готварство, моделът на разделно събиране на отпадъците показа на практика кои ненужни продукти от приготвянето храна трябва да попаднат в контейнера за биоотпадъци и кои в съдовете за рециклируеми суровини.

Освен приготвянето на зеленчукови салати, плодови изкушения и десерти, участниците имаха и много важната задача правилно да разделят остатъците от храна и опаковките, останали в кухнята.

Тричленното жури с радост констатира, че ентусиазираните еко кулинари не допуснаха нито една грешка при изхвърлянето на отпадъка в двата вида контейнери, а блюдата им бяха оригинални, амбициозни и впечатляващи.

Финалът на „Кафявият контейнер“ беше награждаването. По преценка на журито, което бе силно впечатлено от кулинарните шедьоври и изключително затруднено в избора си, наградите бяха изтеглени на лотариен принцип.

С нови книги бяха наградени Иван Петров, Георги Владимиров, екипът на Микаела Нанкова и Изабела Маринова. Модерни аудиослушалки получи Христина Кръстева, а специалната награда – функционален таблет вече е притежание на Стефка Маркова.

Екипът на инициативата благодари на всички, които се включиха в „Кафявият контейнер“ и им пожелава да запазят амбицията, усърдието и отговорното отношение към природата.

Източник: Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Честита Нова 2026 година, скъпи читатели!

Published

on

От сърце ви благодарим, че и през изминалата година бяхте с нас — споделяхте, четяхте, коментирахте и ни давахте сила да продължим да разказваме историите на нашия град, нашите хора и нашето време.

Нека 2026 година ви донесе здраве, защото то е началото на всичко. Нека има късмет, за да намирате път.

Нека в сърцата ви винаги гори топлина, която да стопля вас и близките ви. Нека ви водят доброта и красота — в думите, в делата, в света около вас.

И нека всеки ден ви носи добри новини, които да вдъхновяват и да ни напомнят, че хубавото е тук — стига да го видим.

Нека 2026 година бъде светла, мирна и пълна с човечност!

Зареди още

Култура

Три златни медала за Музикален клуб „Весела“ от клавирния конкурс „Орион“

Published

on

Младите пианисти от Музикален клуб „Весела“ отново доказаха своя висок професионализъм и талант, като спечелиха впечатляващи отличия на престижния Национален клавирен конкурс „Орион“, проведен в София през 2025 година. Три златни медала завоюваха Полина Флориду (11 клас), Мира Русинова (9 клас) и Кристина Стефанова (4 клас), които безапелационно грабнаха първите награди в своите възрастови групи.

Техните блестящи изпълнения впечатлиха журито и публиката, като още веднъж доказаха, че Музикален клуб „Весела“ е средище на изключителни млади таланти. Сребърни медали в надпреварата заслужиха Адриана Кънева (12 клас) и Ай Хасегава (10 клас), а бронзово отличие донесе Иво Велков (9 клас).

Всички участници впечатлиха журито, съставено от преподаватели и пианисти от Националната музикална академия. Председателят на журито, проф. Борислава Танева, отправи специални поздравления към клавирния педагог Весела Пенева за нейната всеотдайност, високо ниво на подготовка и забележителните постижения на нейните ученици.

Конкурсът „Орион“ се провежда вече пета поредна година в къщата-музей „Панчо Владигеров“ – място, което носи духа и вдъхновението на един от най-великите български композитори.

Събитието обединява както любители пианисти, така и ученици от музикалните училища, а тази година към тях се присъединиха и млади композитори, които представиха свои клавирни творби. Задушевната атмосфера в дома на Владигеров и срещата с изкуството на връстниците им мотивира младите музиканти за нови постижения и вдъхновения.

Зареди още

Любопитно

Габрово изпраща отминаващата 2025 година на 30 декември!

Published

on

Габрово подготвя голямо празнично събитие на 30 декември и кани жители и гости на града да изпратим заедно 2025 година с много музика, светлина и настроение.

На сцената ще излезе Рафи с бенд, които обещават енергичен концерт, любими хитове и празничен заряд, подходящ за всички възрасти.

Центърът на Габрово ще оживее с празнични илюминации, които ще превърнат вечерта в истинско светлинно преживяване.

Гостите ще могат да се стоплят с топли напитки, да се срещнат с приятели и да се потопят в атмосферата на споделена радост и очакване на новото начало.

Габрово ви очаква – с усмивки, музика и празнични илюминации. Да изпратим старата година заедно!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица