Свържи се с нас

Култура

Eвропейска коледна музика с Габровския камерен оркестър

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

На 10 декември, сряда, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев” Габровският камерен оркестър ще представи европейска коледна музика, създадена през последните 500 години.

Програмата включва произведения от Джовани Палестрина, Арканжело Корели, Томазо Албинони, Хендел, Моцарт, Карл Мария фон Вебер, Сергей Рахманинов, Петко Стайнов, Пол Макартни, Милчо Левиев, Константин Илиев и Якоб Аркаделт. Ще бъде изпълнена и кантата от Йохан Себастиан Бах, съвместно със смесения хор „Петко Стойнов“ от Казанлък. Солисти ще бъдат органистът Божидар Пенев и китарното дуо Иван Иванов и Рангел Георгиев.

Почти всички автори се изпълняват по Ваш избор.

Цената на билетите е 4 лева. За ученици, студенти и пенсионери – 3 лева.

Източник: Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Гергьовденските празници в музей „Етър“ започнаха

Published

on

От 1 до 6 май с демонстрации на традиционни занятия, занаяти и изложба в музей „Етър“, Габрово се отбелязва най-големия пролетен празник. Във воденицата караджейка се мели зърно. Брашното придобива тъмен цвят и от там идва името караджейка – кара на турски е черен.

Воденицата караджейка е най-старото съоръжение в музея, построена около 1780 г. Тя е един от първите обекти, заварени на терена преди построяването на музея. След реставрация е пусната в движение за откриването на „Етър“ на 7 септември 1964 г. Мирослав Варсев с готовност разказва историята на караджейката, докато показва на посетителите как работи тя.

На чардака на къщата с работилница за плъсти Мариана Колева чепка вълна и преде. От нея посетителите научават, че в миналото за всяка жена преденето е ежедневие, а днес все по-малко се среща някой с това умение.

Овчарят Станимир Драголов е разположил своите хлопки и чанове пред гайтанджийницата. Огънят е запален, защото Станимир прави геги. За предпочитане е да се вземе дряново дърво, защото е най-здраво. Отсича се през есента, когато има по-малко сокове.

Обелва се от кората и се опушва на огъня, за здравина и против дървояди. Овчарите правят украсата, докато пасат стадата. Пастирската дърворезба се създава с нож, с който се издълбават различни орнаменти. Загрятото на огъня желязо позволява да се добави допълнителна пъстрота по гегата.

В музей „Етър“ още на 1 май гергьовденската люлка е вързана на дърво срещу един от мостовете, за да имат възможност повече посетители да се залюлеят. Както казват хората в миналото – и това се прави за здраве.

На самия Гергьовден – 6 май, е откриването на изложбата „Когато момчето става мъж“, която представя определен аспект от историята на българската армия.

Изберете някой от дните през първата седмица на месец май и си подарете емоционални преживявания, свързани с традицията, почувствайте колко дълбоки са корените Ви!

Програмата на Гергьовденските празници в музей „Етър“

1 – 6 май,
11:00 ч. – 15:00 ч.
Демонстрации предене и чепкане на вълна, мелене на зърно, изработване на хлопки

1 – 6 май,
09:00 ч. – 19:00 ч.
Гергьовденска люлка

1 – 2 май,
10:00 ч. – 18:00 ч.
Изложба на геги и звънци с демонстрация

3 – 4 май ,
10:00 ч. – 18:00 ч.
„Алея на вкусовете“– базар на традиционни храни

6 май,
11:00 ч. – 15:00 ч.
Гергьовденски кантар

6 май,
11:00 ч.
Откриване на тематична изложба „Когато момчето става мъж“

6 май,
12:00 ч., сцена на поляната Празничен концерт с участието на Фолклорен ансамбъл „Веселяци“ – Плевен.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица