Свържи се с нас

Новини

Тунелът под Шипка не е застрашен, счита областният управител

Published

on

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„За мен риск за тунела под Шипка не съществува.“ Тази позиция изрази пред журналисти новият областен управител на Габрово Николай Сираков, в отговор на поставен журналистически въпрос във връзка с изказване на Министър Лиляна Павлова, която заяви пред строителния бранш, че тунелът под Шипка влиза в резервите за финансиране по оперативни програми на ЕС и не спомена нито дума за язовирите „Мокра бяла“ и „Нейковци“ в област Габрово.

Пред медиите Николай Сираков сподели, че се надява в най-скоро време да бъде направена инспекция на това как се изпълнява реконструкцията на Западния обходен път на Габрово. „Докато има машини, които работят там – за мен това е текущ проект и той е приоритет“, каза той, припомняйки, че проектът бил „вмъкнат“ в последния възможен момент, използвайки резервите на оперативна програма.

„Тунелът под Шипка е с такава подготвена фаза на изпълнение, като част от него се изпълнява, че при така динамична обстановка ние не знаем какво ще се случи с АМ „Струма“ и ако сме си „посели“ този проект – той просто ще се случи. Това зависи от нас. Има много механизми – кредити, държавен бюджет и др. Въпросът е тунелът под Шипка винаги да ни стои в графата приоритети“, заяви още Николай Сираков.

По отношение на язовирите „Мокра бяла“ и „Нейковци“ губернаторът на Габрово информира, че му предстоят срещи с кметовете на Севлиево и Трявна, на които да бъде детайлно запознат с моментното състояние на проектите. „За съжаление част от проектите, които бяха много напреднали, какъвто е яз.“Нейковци“, може да се окаже, че ще се разтеглят във времето“, допълни Сираков.

Относно подготовката за зимното почистване на територията на област Габрово Николай Сираков съобщи, че съществуващият проблем с фирмата изпълнител в Габрово е почти преодолян. Инертните материали на 70% вече са осигурени. С помощта на Община Габрово ще бъде доставена необходимата техника, т.е. ще се използва техника на ф-ма „Благоустрояване“.

Според новия областен управител организирането на дейността по снегопочистването трябва да си остане на Общините, тъй като по думите му „никой по-добре от Общината не знае как да си почисти пътищата“.

Не се предвиждат структурни промени в състава на областната администрация, а Сираков ще има двама свои заместници, стана ясно още от казаното пред медиите. Техните имена са известни вече, като очакванията са заповедите им за назначаване да бъдат подписани още в рамките на днешния ден.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Преди срещата с журналистите в заседателната зала на Областната администрация ще проведе кратка церемония, на която Николай Сираков получи символа на държавността, предаден му от неговия предшественик Лиляна Хранова.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

При приемането и предаването на поста присъстваха всички служители от администрацията. Пред тях новият областен обеща да работи в екип, върху личностното развитие и умения на всеки един по отделно, и за промяна към по-добро.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Николай Василев и Стоян Ацаров застават начело на БФС – Габрово

Published

on

Българският футболен съюз (БФС) обяви промени в ръководствата на областните си съвети, като основен акцент бе представянето на новото ръководство на БФС – Габрово. Николай Василев поема поста председател на Областния съвет, а негов заместник ще бъде Стоян Ацаров.

По време на срещата във Велико Търново дългогодишният председател Георги Трендафилов бе отличен с почетен плакет за своя принос към развитието на футбола в региона.

*На снимката: Стоян Ацаров и Николай Василев

Промените станаха ясни в рамките на обиколките на БФС в страната, които целят изграждане на открит и устойчив диалог с футболната общност във всички региони. В срещата в Старата столица участваха представители на над 80 клуба, президентът на БФС Георги Иванов и представители на местната власт.

„Радва ни интересът към този отворен диалог, който започнахме още миналата година. Подобни инициативи са ключови за развитието на българския футбол и доказват, че имаме обща кауза, която ни обединява“, подчерта президентът на БФС Георги Иванов.

Зареди още

Крими

38-годишен катастрофира при опит за бягство от полицията

Published

on

38-годишен мъж от село Ряховците се озова в габровския арест, след като си спретна гонка с полицията. Екшънът се разиграл вечерта на 15 януари.

Малко след 20.00 часа, в село Драгановци автопатрулен екип на габровската полиция предприел действия за спирането на лек автомобил „Мерцедес“.

Вместо да отбие, водачът не се подчинил на полицейското разпореждане и ускорявайки продължил движението си, в опит да осуети проверката.

В района на село Новаковци същият реализирал пътнотранспортно произшествие. Догонилите го полицаи на място установили самоличността му на водача. Това бил 38-годишният от село Ряховците.

Мъжът не могъл да представи свидетелство за управление на МПС, като при извършената справка в информационните масиви на МВР органите на реда установили, че е неправоспособен.

Беглецът отказал да бъде тестван за употребата на алкохол и наркотични вещества. Установено било още, че регистрационните табели, поставени на автомобила, били издадени за друго МПС.

При последвалото претърсване в автомобила била намерена суха зелена листна маса, реагирала при полевия наркотест на марихуана.

Лицето било отведено в габровския арест, където било задържано по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа, като срещу него е образувано бързо производство.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново гостува с изложба в Полски Тръмбеш

Published

on

В началото на 2026 година Исторически музей – Дряново поставя начало на поредица от гостуващи събития, чрез които ще представя пред широка публика богатството от творби, съхранени във фонда на своя художествен отдел. Първото от тези събития е изложбата „Тогава и сега“, която ще бъде открита на 20 януари 2026 г. в музея в Полски Тръмбеш. Експозицията събира произведения на автори от различни поколения, стилове и епохи.

Историческият музей в Дряново от началото на своето създаване във втората половина на XX в. е събирал творби на тогавашни художници, предимно тематично и сюжетно обвързани с характера на музея, с името на Колю Фичето и неговото наследство. Създадената Художествена галерия е стартирала своята дейност през 1990 г. с творби от фонд „1300 години България“ с произведения на художници от втората половина на XX в. и дарение с творби на Иван Койчев. Когато години по-късно, двата института се сливат и когато преди няколко години се обособи художествен отдел в музейната структура, масивите на двата фонда образуваха една интересна и тематично богата колекция.

Ценно допълнение към нея са произведенията, създадени по време на традиционния национален пленер по живопис „Памет и настояще“, който ежегодно обогатява фонда с нови, съвременни пластични търсения и артистични интерпретации.

„Тогава и сега“ поставя акцент върху диалога между миналото и настоящето в изкуството – срещата на авторите от XX век и съвременните творци, които споделят различни гледни точки, но и общо вдъхновение.

Изложбата показва как произведенията, независимо от времето на своето създаване, остават мост между поколенията и носят усещане за непреходна красота и духовност.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица