

Култура
Александър Илиев ще разкрие „другото си аз“ в пантомимен моноспектакъл

снимка: Община Габрово
Този петък, 21 ноември, ще имаме възможност да видим майсторските сценични превъплъщения на Александър Илиев в алегоричния пантомимен моноспектакъл „Alter Ego”. Представлението ще започне в 18.00 часа в зала „Възраждане”.
С помощта единствено на движенията на тялото, ефектна музика и осветление, актьорът ще насочи вниманието на зрителите към същността на човешката природа. Човекът е наследник на основните инстинкти, характерни за животните. Жаждата му за живот, силата на глада, желанието за продължаване на рода и инстинктът на стадото движат цялото му битие. Роден в райската градина, наречена Земя, той счита, че всичко е негово и че всичко е на една ръка разстояние. Първата му крачка още от дете е и първа крачка към смъртта. Човекът просто е падащ ангел, умиращ с поглед нагоре. Изгубеният Рай остава за децата и внуците, за да бъде проигран отново и отново.
Сценарият и режисурата са на Александър Илиев, музикалният монтаж е дело на Васил Генев, а автор на костюмите е Ралица Георгиева. Действието се разгръща в няколко епизода: Пролог – Еволюцията на човека, Ябълковото дърво, Кедърът и брезата, Акулата и цацата, Орелът и гълъбът, Конят и кобилата, Маймуната и огледалото, Човекът и градината, Епилог – Смъртта на човека.
След края на представлението не бързайте да тръгвате към изхода – останете в залата, защото вечерта ще продължи с представяне на книгата на Александър Илиев „Обща теория и практика на пантомимата”.
Входът е свободен!
Александър Илиев е доцент в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, Доктор по изкуствознание, ръководител на класове, преподавател в „Carnegie Mellon”, Питсбърг, САЩ. Той е режисьор, педагог, продуцент, антрополог и мим. Има над 180 авторски постановки в България, Русия, САЩ, Германия, Италия, Гърция, Китай, Швейцария, Македония, Индия, Непал. Режисьор е по пластика в постановки на Александър Морфов, Нешка Робева, Младен Киселов, Крикор Азарян, Юлия Огнянова, Дияна Добрева, Ивайло Христов, Здравко Митков, Бойко Богданов, Гриша Островски, Рубен Симонов и други. Участва като сценарист, оператор и режисьор на игрални, документални и телевизионни филми – продукции на България, Русия, САЩ, Китай, Швейцария, Македония, Индия, Непал, Тайланд, Монголия, Япония, Танзания, страните от Централна Азия. Актьор и консултант е в над 40 игрални и документални филма в България, Великобритания, Русия, САЩ, Франция, Италия, Китай, Швейцария, Македония, Турция, Индия, Непал. Автор на 11 книги – научни трудове и художествена литература; стотици статии и рецензии за научни издания, вестници и списания. Преподавал и ръководил майсторски класове в най-големите университети по изкуствата на Русия, САЩ, Италия, Германия, Чехия, Гърция, Китай, Турция, Македония, Албания, Индонезия, Таджикистан. Научен ръководител е на над 50 експедиции в Европа, Азия, Африка и Америка. Планински водач и ръководител е на над 60 спортни, високопланински и поклоннически експедиции в Хималаите, Тибет, Памир, Хиндукуш, Килиманджаро, Алпите и много други. Носител е на 3 рекорда, вписани във файловете на Гинес – Еверестки маратон, Еверест концерт и 25 ½ солова игра на пантомима.
*Публикуваната информация е актуализирана в 12.25 часа*
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 2 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)