Свържи се с нас

Новини

Габровка изпя химна на Световното изложение „Терра мадре“ в Торино

Published

on

Лидия

Лидия Койчева

Габровката Лидия Койчева, дъщеря на известния габровски музикант и виртуоз на акордеона Нено Койчев, участва в официалната церемония при откриването на юбилейното десето издание на световното изложение „Терра мадре“ в първата столица на Италия – Торино.

Церемонията по откриването на това мащабно събитие, събрало делегати от 170 страни от цял свят, насити с допълнителна емоция преживяването на представителите на България, сред които и петима габровци.

С появата на сцената на музикантите от италианската група „Качупа“ водещият обяви пред близо 10-хилядната публика, че вокалистката е българка. На щанда с дискове на бандата по това време се намираше друга габровка – Пламена Бастрева, която помага в организацията на концертите и турнетата на артистите. Колоритните членове на групата, основана преди 11 години, изпълняват средиземноморска и балканска музика и миксират традиционните мелодии с модерно звучене. С позната за нас страст музикантите от „Качупа“, които могат да се похвалят с престижни награди и имат зад гърба си няколко издадени албума, един от които е „Габрово express“, пеят и свирят парчетата „Черно море“, „Чае шукарие“, „Едерлези“. Групата подкрепя усилията на световното движение „Слоу фууд“, като част от приходите си дарява за проекта на международната организация за засаждане на градини в училища и села в цяла Африка. В потвърждение на своята солидарност, „Качупа“ /по името на традиционна за Кабо Верде супа/ издаде сингъла „Всички ние сме африканци“, който стана химн на тазгодишния световен форум на „Терра мадре“. Лидия би искала да пее на габровския карнавал с бандата, споделя Пламена.

катчупа

Световното движение Slow Food лобира за важни неща като подкрепа на малките и семейните ферми, за защитата на традиционните занаятчийски продукти, за правото на потребителите да са запознати с произхода на храната. Slow Food настоява за устойчива обща политика за храната, която е добра (отразяваща здравето, културата и вкуса на местните общности), чиста (с грижа за околната среда) и справедлива (с грижа за правата на хората, които култивират, отглеждат и произвеждат хранителни продукти, както и на онези, които ги купуват и консумират). Девизът му е „За чиста, честна и справедлива храна“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Мащабна възстановка за честванията на Шипческата епопея

Published

on

Над 400 души от НД „Традиция“ ще пресъздадат епичните боеве за кулминацията на Националното честване Шипченска епопея през настоящата 2026 г. В специално обособен кът посетителите ще имат възможност да разгледат автентично оръжие и облекло.

Всички желаещи ще могат да се преобразят като опълченци, да пробват характерни униформи от Освободителната война и да си направят безплатно моментна снимка за спомен от най-високия връх в българската история. Това информира областният управител Кристина Сидорова.

Тазгодишното Честване е посветено на 149-годишнината от боевете, като се провежда под патронажа на президента на Република България Илияна Йотова.

На 21 и 22 август в Габрово и на връх Шипка хиляди българи ще се съберат, за да съпреживеят подвига на героите от август 1877 година. Специално за Честванията в Габрово ще пристигне Представителният ансамбъл на Въоръжените сили, който ще изнесе невиждан досега концерт на 21 август от 20.00 часа. Любими на малки и големи песни ще превърнат пл. „Възраждане“ в сърце, пулсиращо с ритъма на България.

На 22 август връх Шипка отново ще събере хиляди родолюбци. Програмата започва още в 07:45 часа с панихида в Соколския манастир. Минути по-късно ще тръгнат и традиционните туристически походи до върха, които се организират съвместно с Ротари клуб. Тази година покана за участие е изпратена и до всички туристически дружества в страната, като трите дружества с най-много участници ще получат специални отличия от Областния управител.

На паркинга в подножието на Паметника на Свободата ще бъдат разположени военно оборудване, както и части от българската армия- съвременното продължение на героичното Българско опълчение.

В 11.00 часа на Тържествения подход към Паметника на свободата гласът на историята Янко Лозанов, незабравимата Галя Димитрова и изпълнители от Представителния ансамбъл на Въоръжените сили ще възпроизведат със слова и песни славното българско минало- не просто спектакъл, а дълбок поклон пред подвига от август 1877г.

Точно в 12.00 часа е официалната церемония по поднасяне на венци и цветя, а след нея е началото на най-очакваната част от програмата- възстановката на НД „Традиция“.

От 10.00 до 15.00 часа на паркинга в подножието на Паметника на Свободата ще Ви очакват НД „ Традиция“ с военна щабна палатка с униформи и оръжия, а точно до тях ще бъде разположена и фото будка за моментни снимки, за да отнесе всеки вкъщи своя кадър от Шипка.

И през настоящата година Областна администрация Габрово подсигурява безплатен транспорт до връх Шипка. Автобусите за върха ще тръгват в 09:00 часа от пл. „Възраждане“ , а за връщане към Габрово в 15:00 часа.

„Шипченската епопея е не само преломен момент в Освободителната война, а и в българската история. Тя е лумналата факла на несломимия български дух, който побеждава в неравната битка по пътя към Свободата. Шипка ни събира – като българи и наследници на онези велики революционери, просветители и опълченци. Отправям моята покана към всички наши сънародници- нека заедно да срещнем подвига и да се преклоним пред героите на България!“, призова областният управител Кристина Сидорова.

Зареди още

Икономика

„Скарата“ в Габрово посреща гостите си от днес с отличен вкус на жар

Published

on

От днес, 20 юли, Габрово има ново място за вкусна храна на жар. „Скарата“ отвори врати на ул. „Ванче Михайлов“ 25, в двора на бившия завод Карталов, и заявява своя специалитет – разкраченото пиле, изпечено бавно на жар до онази златиста коричка, която кара човек да предвкусва хапката отдалеч.

Месото е мариновано предварително в специална марината, в която отлежава, за да поеме напълно аромата, а след приготвянето се поднася със специален сос, който довършва вкуса.

Освен емблематичното разкрачено пиле, менюто предлага свински и пилешки пържоли, свински и пилешки шишчета, сочни свински ребра и четири вида риба на жар – всички приготвени по същия принцип на предварително маринованите и отлежали продукти. Компания им правят пресни печени и пържени картофи.

„Скарата“ предлага достатъчно паркоместа в двора на бившия завод Карталов, за да могат клиентите спокойно да оставят автомобилите си, независимо дали ще похапнат на място, на някоя от обособените маси, или ще вземат поръчката за вкъщи.

На разположение са и напитки.

Работното време е от понеделник до петък – от 11.30 до 20.30 ч., събота от 11.30 до 16.30 ч.

За предварителни заявки: +359 877 609 200.

Зареди още

Крими

Пияна жена с голям джип помете морал и промили посред бял ден

Published

on

Изминалият уикенд в област Габрово не мина спокойно откъм пътни инциденти и криминални деяния. Това става известно от полицейската сводка за днешния 20 юли, оповестена от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В събота, 18 юли, около 15.40 часа, на улица „Иванка Горова“ автопатрулен екип на тревненската полиция спрял за проверка криволичещ автомобил „Форд F150“, управляван от 40-годишна местна жителка.

„Ароматът“ и външният ѝ вид насочили веднага полицаите, че преди дамата да се метне зад волана е имало употреба. Тестът с техническо средство отчел изумителните 2,44 промила алкохол в количеството издишан въздух, които изобщо не ѝ попречили да седне да кара по улиците на града.

На нарушителката бил издаден талон за медицинско изследване, а в указания срок тя се явила, за да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

По-малко от два часа по-късно, около 17.20 часа, отново в РУ-Трявна постъпил сигнал за пътнотранспортно произшествие на улица „Ангел Кънчев“. На място се установило, че катастрофата е станала между лек автомобил „Фолксваген Поло“, управляван от 24-годишна жена от село Айдемир, и мотопед, управляван от 57-годишен тревненец.

При инцидента водачът на мотопеда получил счупване на фаланга. Пробите за алкохол на участниците са отрицателни, а произшествието е обслужено по административен ред.

Ден по-рано, в петък, 17 юли, около 08.30 часа, в районното управление в Трявна бил получен сигнал за случай на вандализъм, който бил моментално разкрит. Касаело се за 40-годишен мъж, който унищожавал цветни насаждения, около 100 на брой, в парка пред ЖП-гарата, собственост на Община Трявна.

Пристигналият полицейски екип веднага заловил извършителя на деянието. По случая е заведена преписка по член 216 от Наказателния кодекс, който третира унищожаването или повреждането на чуждо имущество.

В Севлиево пък в петъчни следобед, 17 юли, около 14.00 часа, екип на полицията спрял за проверка мотопед „Ямаха“, управляван от 31-годишен местен жител. При справката в информационните масиви на МВР се оказало, че превозното средство не било регистрирано по надлежния ред.

При проверката в мотопеда била открита и иззета суха зелена листна маса, реагирала положително при извършения полеви наркотест за марихуана. По случая също е образувано бързо производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица