Свържи се с нас

Новини

Мътна вода и в чашата на кмета!

ВНИМАНИЕ! НЕ ПРАВЕТЕ ТОВА ВКЪЩИ!

Published

on

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

В стремежа си може би да покаже на габровци, че водата ни все пак е годна за консумиране, кметът на община Габрово Таня Христова си наля стъклена чаша, с мътна вода от чешмата и я изпи пред погледите на местни журналисти.

„Не правя геройство, пиейки тази вода. Напротив – вярвам на авторитета на източника, който ни предоставя данните за качеството на водата“, сподели кметът на Габрово, отпивайки от чашата, налята току що от чешмата, въпреки изричната препоръка на ВиК – Габрово към гражданите да не използват водата за питейни нужди, поради завишения й показател „мътност“.

Таня Христова информира, че е направено всичко необходимо и е разпоредено, чрез кметска заповед, в детските градини, ясли и социални заведения да не се използва за готвене и миене водата от тръбопровода, каквито са препоръките на ВиК. Създадена е още и организация за постоянни проверки дали се спазва разпореждането.

От казаното пред медиите стана ясно, че количеството на валежите, паднали във водосборния район на габровския язовир „Христо Смирненски“ на 23 октомври, са били 114,6 л./кв.м., а в язовира за едно денонощие са постъпили рекордни количества вода – общо 4,5 млн. куб.м., съпроводени с голямо количество кална маса.

В резултат на всичко това се е получило замътване в целия обем на чашата на язовира, като това е единствената причина за повишената мътност на водата, подавана от най-големия габровски водоем, обясни управителят на ВиК – Габрово Владимир Василев.

Той прогнозира, че до края на седмицата нивата на показателя „мътност“ ще влязат в норма и водата от язовир „Христо Смирненски“ ще бъде отново годна за консумиране. Според него тя не е опасна за здравето на хората и отхвърли всички слухове, че в нея има химични вещества, които й придават този цвят.

Водата не е вредна за здравето на хората, бяха категорични ВиК – Габрово и Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Валя Балканска ще открие Славейковите празници

Published

on

Една от най-обичаните и талантливи народни певици, жената с космически глас – Валя Балканска ще открие тазгодишните Национални Славейкови празници, които се провеждат под патронажа на президента на Република България и с финансовата подкрепа и съдействие на Министерство на културата.

Под съпровода на каба гайди, нейният глас ще огласи площада пред НЧ „Пенчо Славейков 1871“ в Трявна днес, 19 юни, от 18.30 ч. Половин час по-рано своето тържествено слово ще произнесе кметът на Трявна Денчо Минев, предшестван с отслужването на водосвет за здраве от местните духовни лица към Тревненска духовна околия.

Неразривна част от официалното откриване ще бъдат талантливите дами от Камерен хор „Еуфоника“, които също ще вземат участие в Славейковите празници, както и местните танцьори от Ансамбъл „Трявна“ и самодейни колективи при НЧ „Пенчо Славейков 1871“.

Тържествената програма ще продължи в 19.30 ч. с поетичния спектакъл „Нощ на поезията“ по стихове на Славейкови в салона на читалището. Жители и гости на града ще могат да видят творчеството на ученици от 119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“ – гр. София и местни възпитаници от Славейковото училище, които ще представят пред публика специално разработен спектакъл за Националните Славейкови празници.

Зареди още

Новини

Мотополигон „Горна Росица“ отново ще домакинства еврошампионат

Published

on

След близо 8-годишно прекъсване мотополигон „Горна Росица“ край Севлиево отново ще приеме европейския елит, но този път за полуфинала на Европейския шампионат по мотокрос в детско юношеските класове ЕМХ65 и ЕМХ85.

През последните години пистата ежегодно бе домакин на квалификационни кръгове на шампионата, но през 2025-та година управата на FIM Europe (Европейския мотоциклетен съюз) гласува огромно доверие на България и тази седмица 122 състезатели от 17 страни ще премерят сили на емблематичния мотополигон край Севлиево.

Състезанието е комбинирано и с Международна Купа в Клас OPEN. Мотополигон „Горна Росица“ бе значително реновиран през изминалите няколко месеца с подкрепата на Община Севлиево и Министерство на младежта и спорта.

Според някои специалисти, инспектирали мотополигона, спортното съоръжение и прилежащата му инфраструктура, са готови отново да посрещнат състезания от световен ранг, като организаторите се надяват почитателите на мотокроса отново да имат възможност в най-скоро бъдеще това да стане реалност.

България тази седмица ще бъде представена в Европейския шампионат от 9 състезатели в класовете ЕМХ65 и ЕМХ85, като най-бързите български пилоти ще имат възможност на собствен „терен“ да се преборят за класиране на финала на шампионата който предстои в края на юли в Локет, Чехия. Конкуренцията е от най-високо ниво и включва най-добрите джуниър състезатели от Испания, Франция, Италия, Австрия, Словения и др.

В клас ЕМХ65, заявените участници са 42, като българските асове, преодолели квалификационните кръгове са Николай Павлов, Иван Тунтев, Радостин Присадов, Виктор Иванов, Георги Илиев и Никола Андреев.

При пилотите от клас ЕМХ85, ситуацията както винаги е по-сложна и там заявките са точно 50, България ще бъде представена от Симеон Шаварски, Кристиян Андреев и Велислав Ковачев. В клас OPEN сред 30-те заявки виждаме имената на най-бързите български пилоти в класовете 125, МХ2 и МХ1, като бариерата ще се запълни с много носители на шампионски титли и силни имена на мотокроса от България и региона.

В съботния ден на мотополигон „Горна Росица“ предстоят редица тренировки и квалификационни маншове, а в неделния ден, след официалното откриване което е в 09.30, предстои да видим кои ще бъдат и пилотите, които ще се отправят към Чехия.

Зареди още

Крими

Младши съдия Илиева вече е доктор по право

Published

on

Младши съдия Габриела Илиева от състава на Окръжен съд – Габрово вече е доктор по право. На 12 юни 2026 г., пред петчленно научно жури, съставено от хабилитирани преподаватели от ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”, СУ „Св. Климент Охридски“, УНСС и от ПУ „Паисий Хилендарски“, тя защити успешно дисертационния си труд на тема „Отговорност на съпрузите за задълженията към кредиторите“.

При публичната защита на разработката присъстваха съдии от Окръжен съд – Габрово, преподаватели от ВТУ и студенти. Научен ръководител на г-жа Илиева по време на няколкогодишното й обучение в докторската програма към катедра “Частноправни науки“ на Великотърновския университет и при подготовката на дисертацията е доц. д-р Венцислав Л. Петров.

Разработката на младши съдия Илиева е първото монографично изследване на правния режим на отговорността на съпрузите. Според оценките на научното жури трудът обогатява не само доктрината, но може да бъде полезен и за практикуващи юристи.

Очаква се дисертацията да бъде публично достъпна след публикуването й в Регистъра на академичния състав и защитените дисертационни трудове към Националния център за информация и документация, както и издаването ѝ в книжен формат.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица