

Култура
Какво да очаквате днес – последният ден от Смешен филм фест?
Нито ниските температури навън, нито натрупалият сняг могат да спрат истинските кинолюбители да отидат до зала „Възраждане“ и да поемат поредната доза филмови предложения, които предоставя петото издание на Международния фестивал на комедийното кино „Смешен филм фест“. Това се доказа от габровската публика през почивните дни. „Очакваме Ви и днес, в последния ден от фестивала, когато ще обявим наградените филми от конкурсната програма по време на официалното закриване“, заявиха организаторите.
От 16.30 часа в Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” ще се състои представянето на книгата „Какво е мъж без мустаци” и среща с преводачката на хърватска литература Русанка Ляпова. Всички, които присъстват на срещата, ще получат безплатен билет за прожекцията на едноимения филм по-късно днес.
В 18.00 часа в зала „Възраждане“ ще имате възможност да видите хърватския филм от 2005 г. „Какво е мъж без мустаци“ от модул Световен екран. Филмът е с продължителност 107 мин., режисьор е Хървойе Хрибар, а сценаристи са Хървойе Хрибар, Анте Томич, Ивица Иванишевич и Ренато Баретич. Оператор на лентата е Силвио Йесенкович, музиката е на Тамара Обровац. В ролите ще видим Леон Лучев, Зринка Цвитешич, Иво Грегуревич, Боян Навоец.
Млада вдовица, завърнал се вдовец, чието време тече бавно, и свещеник от фалирала енория се борят да получат това, което им се полага, но все не стига до тях заради предразсъдъците, илюзиите и ограниченото мислене на околните. Тази романтична комедия на фона на суров пейзаж, е любовната история на жена, която се влюбва в местния свещеник. Той не е безразличен към нея, но е неспособен да избере между църквата и чувствата, докато обстоятелствата не го принуждават да вземе решение.
Хървойе Хрибар е хърватски режисьор, роден в Загреб през 1962 г. Завършва телевизионна и кинорежисура в местната академия за кино и драма. Режисьор е на филмите „Хърватска катедрала“ (1992), „Пушка за упояване” (1997), „Какво е мъж без мустаци?“ (2005).
ФЕСТИВАЛИ И НАГРАДИ
Пула МКФ 2006 – награда на публиката, Награда за най-добра главна женска роля „Златна арена“ (Зринка Цвитешич), Награда за най-добра музика; Сараево МКФ 2005 – Награда на журито за най-добра актриса на Зринка Цвитешич.
Точно в 20.00 часа ще бъде официалното закриване на „Смешен филм фест 5“. Веднага след обявяването на наградените филми ще започне филмът на Уди Алън от 2012 г. „На Рим с любов“, който е копродукция на САЩ, Италия и Испания, с продължителност 112 мин. и е последното ни предложение от модул Световен екран в рамките на това издание. Сценарист на лентата е Уди Алън, оператор Дариус Конджи, а в ролите ще видим Уди Алън, Пенелопе Крус, Джеси Айзенбърг, Алек Болдуин и Роберто Бенини.
Възрастна американска двойка лети за Рим, за да се срещне с годеника на дъщеря си, но невротичният баща на момичето – диригент по професия, не харесва младежа. Антонио, италианец от провинцията, пристига в Рим със съпругата си, като се надява да впечатли роднините си, но се озовава в компанията на проститутка, която иска да изпълни всяко негово желание. Междувременно животът на местен мъж се обърква, когато тълпа хора го взима за филмова звезда. А един архитект на средна възраст преживява най-романтичното приключение в живота си, докато е на почивка във Вечния град.
Уди Алън е роден на 1.12.1935 г. в Бруклин, Ню Йорк. Работи като сценарист, актьор и режисьор повече от 60 години. Режисирал е над 50 филма, сред които „Син жасмин” (2013), „На Рим с любов” (2012), „Полунощ в Париж” (2011), „Вики, Кристина, Барселона” (2008), „Куршуми над Бродуей” (1994), „Хана и нейните сестри” (1986), „Пурпурната роза от Кайро” (1985), „Ани Хол” (1977), „Всичко, което винаги сте искали да знаете за секса, но сте се страхували да попитате” (1972), „Вземи парите и бягай” (1969).
Цената на билета е 2 лв. Касата на зала „Възраждане” ще работи на 27 октомври от 17.00 до 20.00 часа.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд


Реализираните досега събития, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор строител, преминаха успешно и при висок интерес. Началото даде арх. Белин Моллов, който на 23 януари, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, представи 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора.

Малко след това стартира и четвъртото издание на Националния детски конкурс „Преминал майстор през земята“, който събра 127 рисунки, 36 литературни творби, 12 макета и 5 видеа, изпратени от деца и младежи от цялата страна.

Победителите от него бяха тържествено наградени на специална церемония на 1 юни – Международния ден на детето.

Образователната онлайн платформа „Уча се“ също се включи в честванията, като създаде специален видеоурок, посветен на живота и делото на Колю Фичето. В знак на признателност, кметът на Дряново Трифон Панчев връчи благодарствен адрес на основателя ѝ – дряновецът Дарин Маджаров.

В средата на месец април проф. дин Веселин Янчев се срещна с местната общественост, а поводът беше 165 години от рождението на ген. Иван Фичев – виден български военен деец, началник на Генералния щаб на Българската войска, министър на войната, военен историк и анализатор, и внук на възрожденския майстор Колю Фичето.

Особено впечатляваща бе детската архитектурна работилница, по време на която с помощта на хартия, картон и дървени елементи, децата изработваха модел на църквата „Св. Никола“ в Дряново. Така малките участници се запознаха с характерните архитектурни елементи, използвани от строителния колос на Възраждането – кобиличния фронтон, аркадата и осмостенната камбанария.

През май честванията излязоха извън границите на страна, като екип на Исторически музей – Дряново проведе открити уроци в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ и в училището „Трите чешми“ в село Извоареле, Румъния. Децата от българските общности зад граница имаха възможността да научат повече за великия майстор строител.

В първите дни на юли се проведе Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, в който се включиха петима художници, а награда за живопис си поделиха Надя Петрова и Севда Потурлян. Часове преди да станат ясни имената на носителите на Наградата за живопис Дряново, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе впечатляващ духовен концерт на два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица”. Техните песнопения превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението.

Събитията и инициативите от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ ще продължат през месец август с участие във фестивала във Велико Търново „48 часа Варуша Юг“. В църквата „Свети Никола“, ще бъде представена най-новата книга за Колю Фичето, чийто автор е д-р Венелин Бараков – гл. уредник в ИМ – Дряново. Акцент ще бъде поставен върху живота, дело, архитектурните шедьоври на Майстора и връзката му със старата българска столица.

Кулминацията на националните чествания ще бъде през есента. Исторически музей – Дряново ще посрещне родственици и наследници на Колю Фичето. По време на събитието ще бъде направено и официалното представяне на книгата на д-р Бараков „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“. Началото на октомври ще се състои и Четвъртото издание на Националната научна конференция „Епохи, личности, памет“, участие в което са заявили над 40 учени и специалисти от страната.
Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето, се организират от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево


Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.
Програма с авторско кино и международни акценти
Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.
Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.
Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.
Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.
София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.
Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.
*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.


Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









-
Новинипреди 6 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 6 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Новинипреди 5 дни
Боксьорът Борис Ангелов се нареди сред най-добрите в страната
-
Любопитнопреди 5 дни
Парад на ретро автомобили – тази събота на площад „Възраждане“
-
Новинипреди 5 дни
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина
-
Икономикапреди 6 дни
Три предприятия от Габровска област с одобрени проекти от „Социална закрила“
-
Икономикапреди 2 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Културапреди 2 дни
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси