

Култура
Какво да очаквате днес – последният ден от Смешен филм фест?
Нито ниските температури навън, нито натрупалият сняг могат да спрат истинските кинолюбители да отидат до зала „Възраждане“ и да поемат поредната доза филмови предложения, които предоставя петото издание на Международния фестивал на комедийното кино „Смешен филм фест“. Това се доказа от габровската публика през почивните дни. „Очакваме Ви и днес, в последния ден от фестивала, когато ще обявим наградените филми от конкурсната програма по време на официалното закриване“, заявиха организаторите.
От 16.30 часа в Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” ще се състои представянето на книгата „Какво е мъж без мустаци” и среща с преводачката на хърватска литература Русанка Ляпова. Всички, които присъстват на срещата, ще получат безплатен билет за прожекцията на едноимения филм по-късно днес.
В 18.00 часа в зала „Възраждане“ ще имате възможност да видите хърватския филм от 2005 г. „Какво е мъж без мустаци“ от модул Световен екран. Филмът е с продължителност 107 мин., режисьор е Хървойе Хрибар, а сценаристи са Хървойе Хрибар, Анте Томич, Ивица Иванишевич и Ренато Баретич. Оператор на лентата е Силвио Йесенкович, музиката е на Тамара Обровац. В ролите ще видим Леон Лучев, Зринка Цвитешич, Иво Грегуревич, Боян Навоец.
Млада вдовица, завърнал се вдовец, чието време тече бавно, и свещеник от фалирала енория се борят да получат това, което им се полага, но все не стига до тях заради предразсъдъците, илюзиите и ограниченото мислене на околните. Тази романтична комедия на фона на суров пейзаж, е любовната история на жена, която се влюбва в местния свещеник. Той не е безразличен към нея, но е неспособен да избере между църквата и чувствата, докато обстоятелствата не го принуждават да вземе решение.
Хървойе Хрибар е хърватски режисьор, роден в Загреб през 1962 г. Завършва телевизионна и кинорежисура в местната академия за кино и драма. Режисьор е на филмите „Хърватска катедрала“ (1992), „Пушка за упояване” (1997), „Какво е мъж без мустаци?“ (2005).
ФЕСТИВАЛИ И НАГРАДИ
Пула МКФ 2006 – награда на публиката, Награда за най-добра главна женска роля „Златна арена“ (Зринка Цвитешич), Награда за най-добра музика; Сараево МКФ 2005 – Награда на журито за най-добра актриса на Зринка Цвитешич.
Точно в 20.00 часа ще бъде официалното закриване на „Смешен филм фест 5“. Веднага след обявяването на наградените филми ще започне филмът на Уди Алън от 2012 г. „На Рим с любов“, който е копродукция на САЩ, Италия и Испания, с продължителност 112 мин. и е последното ни предложение от модул Световен екран в рамките на това издание. Сценарист на лентата е Уди Алън, оператор Дариус Конджи, а в ролите ще видим Уди Алън, Пенелопе Крус, Джеси Айзенбърг, Алек Болдуин и Роберто Бенини.
Възрастна американска двойка лети за Рим, за да се срещне с годеника на дъщеря си, но невротичният баща на момичето – диригент по професия, не харесва младежа. Антонио, италианец от провинцията, пристига в Рим със съпругата си, като се надява да впечатли роднините си, но се озовава в компанията на проститутка, която иска да изпълни всяко негово желание. Междувременно животът на местен мъж се обърква, когато тълпа хора го взима за филмова звезда. А един архитект на средна възраст преживява най-романтичното приключение в живота си, докато е на почивка във Вечния град.
Уди Алън е роден на 1.12.1935 г. в Бруклин, Ню Йорк. Работи като сценарист, актьор и режисьор повече от 60 години. Режисирал е над 50 филма, сред които „Син жасмин” (2013), „На Рим с любов” (2012), „Полунощ в Париж” (2011), „Вики, Кристина, Барселона” (2008), „Куршуми над Бродуей” (1994), „Хана и нейните сестри” (1986), „Пурпурната роза от Кайро” (1985), „Ани Хол” (1977), „Всичко, което винаги сте искали да знаете за секса, но сте се страхували да попитате” (1972), „Вземи парите и бягай” (1969).
Цената на билета е 2 лв. Касата на зала „Възраждане” ще работи на 27 октомври от 17.00 до 20.00 часа.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Новинипреди 7 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие