Новини
Общината към гражданите: Бъдете внимателни!

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Община Габрово призовава гражданите да бъдат внимателни при придвижването си във и извън рамките на града.
Обстановката в общината остава тежка, а снеговалежът продължава. Обилният мокър сняг създава предпоставки за произшествия.
С повишено внимание да става преминаването под отрупани със сняг дървета и стрехи на жилищни сгради.
Има опасност от счупване на клони и свличане на големи маси сняг, която ще се увеличи в следващите дни, с очакваното увеличаване на температурите.
27 октомври е обявен за неучебен ден. Умоляват се учениците да останат по домовете си.
„Призоваваме гражданите да бъдат отговорни и към своите задължения:
1. Водачите да не паркират автомобилите си по начин, пречещ на движението на тролейбусния транспорт, както и на снегопочистващата и сметосъбиращата техника. С особена важност това се отнася за крайните спирки (местата за обръщане на автобусите).
2. Община Габрово напомня някои от задълженията и отговорностите на своите граждани, ръководители, собственици на фирми, наематели или ползватели на търговски обекти, ателиета за услуги, кооперации, държавни учреждения, учебни заведения, детски градини и обществени организации, съгласно разпоредбите на Наредба №1 за чистотата в Габровска Община, а именно:
Съгласно чл. 2 и чл.19 – „Да почистват редовно:
1. Прилежащите тротоари от сградите, а там където няма такива – по дължината на обектите и на ширина 2 м от тях;
2. Дворовете и входовете около обектите;
3. През зимния сезон терените по т.1 и т.2 да се почистват от сняг и ледени висулки от сградите.“
Съгласно чл.15 „Поддържането на чистотата на местата за паркиране на лични и обществени превозни средства е задължение на собствениците им и на експлоатиращите паркингите фирми, предприятия и организации.
Съгласно чл. 24 т. 7, т. 8 и т. 9 „Забранява се:
- Хвърлянето в кофите и контейнерите за смет на горива и избухливи вещества, горящи и неизгасени отпадъци, твърди и обемисти предмети, строителни материали, течности, стружки и др., които могат да повредят сметосъбиращите машини и съдовете за смет;
- Изхвърлянето на битовите отпадъци извън контейнерите и съдовете за смет и препълването им;“
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Тежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево

83-годишен мъж загина при тежка катастрофа, станала на 26 декември на пътя между Габрово и Севлиево.
Произшествието е настъпило около 15.35 часа в района на разклона за село Новаковци, оповестиха днес от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
На място е били установено, че инцидентът е възникнал между “Ауди А4“, движещо се в посока към Габрово, управлявано от 24-годишен, и насрещно движещо се “Рено Туинго“, управлявано от 83-годишния мъж.
При катастрофата пострадали още водачът и пътниците в “Ауди“-то, които са без опасност за живота.
Причините за пътнотранспортното произшествие са в процес на изясняване. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура Габрово.

Крими
Натоварени празници за огнеборците и спасителите в региона

Въпреки празничните дни и семейната атмосфера около Коледа, габровските пожарникари и спасители отново останаха на пост и реагираха на десетки сигнали за произшествия в периода от 23 до 29 декември 2025 г.
Само за седмица звената на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово са се отзовали на 36 сигнала, сред които пожари, паднали дървета, оказване на техническа помощ и дори пътнотранспортно произшествие.
Особено натоварен се оказа 25 декември (Коледа), когато пожарникарите реагираха на 11 различни сигнала в рамките на едно денонощие. Най-често помощта им е била търсена заради паднали дървета вследствие на силния вятър и снеговалежа в региона, които затрудниха движението по пътищата в областта.
Служителите на пожарните служби в Габрово, Дряново, Трявна и Севлиево са се включили в най-малко 10 случая на паднали дървета, които пречели на движението по пътища и улици в населените места.
Сериозен дял от сигналите заемат и пожарите в комини – общо 9 случая за седмицата. За щастие, при нито един от тях няма нанесени материални щети, но причините остават едни и същи – непочистени комини и неправилна експлоатация на отоплителни уреди.
През периода огнеборците са реагирали и на няколко пожара с материални загуби – пожар на газова бутилка на тераса в жилищна сграда в Дряново, къща и гараж в Габрово, както и на пътнотранспортно произшествие на пътя Габрово – Севлиево.

Култура
Три златни медала за Музикален клуб „Весела“ от клавирния конкурс „Орион“

Младите пианисти от Музикален клуб „Весела“ отново доказаха своя висок професионализъм и талант, като спечелиха впечатляващи отличия на престижния Национален клавирен конкурс „Орион“, проведен в София през 2025 година. Три златни медала завоюваха Полина Флориду (11 клас), Мира Русинова (9 клас) и Кристина Стефанова (4 клас), които безапелационно грабнаха първите награди в своите възрастови групи.
Техните блестящи изпълнения впечатлиха журито и публиката, като още веднъж доказаха, че Музикален клуб „Весела“ е средище на изключителни млади таланти. Сребърни медали в надпреварата заслужиха Адриана Кънева (12 клас) и Ай Хасегава (10 клас), а бронзово отличие донесе Иво Велков (9 клас).


Всички участници впечатлиха журито, съставено от преподаватели и пианисти от Националната музикална академия. Председателят на журито, проф. Борислава Танева, отправи специални поздравления към клавирния педагог Весела Пенева за нейната всеотдайност, високо ниво на подготовка и забележителните постижения на нейните ученици.


Конкурсът „Орион“ се провежда вече пета поредна година в къщата-музей „Панчо Владигеров“ – място, което носи духа и вдъхновението на един от най-великите български композитори.


Събитието обединява както любители пианисти, така и ученици от музикалните училища, а тази година към тях се присъединиха и млади композитори, които представиха свои клавирни творби. Задушевната атмосфера в дома на Владигеров и срещата с изкуството на връстниците им мотивира младите музиканти за нови постижения и вдъхновения.


-
Кримипреди 6 часаТежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево
-
Новинипреди 5 дниБъдни вечер е! Денят преди Рождество Христово!
-
Любопитнопреди 7 часаГаброво изпраща отминаващата 2025 година на 30 декември!
-
Новинипреди 3 дниДнес е вторият ден от Коледа – Денят на бащата
-
Новинипреди 4 дниЧестито Рождество Христово!
-
Културапреди 7 часаТри златни медала за Музикален клуб „Весела“ от клавирния конкурс „Орион“
-
Новинипреди 2 дниОтбелязваме Стефановден!
-
Кримипреди 6 часаНатоварени празници за огнеборците и спасителите в региона






