Новини
Обстановката в Габрово остава тежка. Бедственото положение не се отменя

Улица „Малуша“ в Габрово, снимка: Десислава Будакова
Обстановката в община Габрово остава тежка, а снеговалежът продължава. Бедственото положение не се отменя, информират от местната общинска администрация.
На територията на общината в продължение на 30 часа вали непрекъснато сняг. Височината на снежната покривка в градската част достига 65 см, а във високата част на общината надминава 100 см. Снегът е мокър, с висока плътност и причинява масово пречупване на дървесна маса. Стотици са падналите дървета по общинската и републиканска пътна мрежа. Духа умерен до силен северен вятър. Влажността на въздуха е 94 %. Регистрираната температура на въздуха в центъра на града от общинската МТО станция е минус 0,4°С.
От Ерго – Про съобщават, че над 60 села продължават да са без ток.
Мобилизирана е цялата налична снегопочистваща техника. Ангажирани са допълнителни сили и средства за провеждане на неотложни аварийни дейности. С приоритет в почистването са главните пътища към селата.
Общински пътнически транспорт се движи по разписание по вътрешните градски линии, без участъка Недевци – Лютаци и кв. Ябълка, където има паднали дървета и се отстраняват. Нормално, при зимни условия, е движението на автобусите в посока Габрово – Севлиево, Габрово – Трявна и Габрово – Севлиево. Не се обслужват към този час селските линии. Справка за движението на междуселищните автобусите гражданите могат да получат на тел. 066 80 55 66 – автогара.
Преустановяват се учебните занятия в училищата на 27.10.2014 г. Детските градини и ясли ще работят. Създава се организация по почистване и обезопасяване на подстъпите към тях.
Движението към Шипка е възстановено. Проходът е проходим при зимни условия. Продължава снеговалежът, видимостта е силно ограничена. Пътят за к.к. Узана е заснежен и проходим при зимни условия. Видимостта е ограничена до 50 м. Температурата на въздуха е минус 3°С.
Проходими при зимни условия са участъците Габрово – Трявна, Габрово – Севлиево, Габрово – Дряново.
Прогноза:
Днес ще бъде предимно облачно, ще продължат преваляванията от сняг в Предбалкана. Очакваната нова снежна покривка до 15 см. Ще духа слаб до умерен северен вятър. Очаквана мин. температура около минус 4°С, максимална температура утре около 4°С.
На телефоните на ОбщСС няма получени сигнали за бедстващи хора на територията на община Габрово. При възникване на кризисна ситуация, породена от усложнената зимна обстановка можете да потърсите помощ на тел.112.
ВНИМАНИЕ!
1. Водачите да не паркират автомобилите си по начин, пречещ на движението на тролейбусния транспорт, както и на снегопочистващата и сметосъбиращата техника. С особена важност това се отнася за крайните спирки (местата за обръщане на автобусите).
2. Община Габрово напомня някои от задълженията и отговорностите на своите граждани, ръководители, собственици на фирми, наематели или ползватели на търговски обекти, ателиета за услуги, кооперации, държавни учреждения, учебни заведения, детски градини и обществени организации, съгласно разпоредбите на Наредба №1 за чистотата в Габровска Община, а именно:
Съгласно чл. 2 и чл.19 – „Да почистват редовно:
1. Прилежащите тротоари от сградите, а там където няма такива – по дължината на обектите и на ширина 2 м от тях;
2. Дворовете и входовете около обектите;
3. През зимния сезон терените по т.1 и т.2 да се почистват от сняг и ледени висулки от сградите.“
Съгласно чл.15 „Поддържането на чистотата на местата за паркиране на лични и обществени превозни средства е задължение на собствениците им и на експлоатиращите паркингите фирми, предприятия и организации.
Съгласно чл. 24 т. 7, т. 8 и т. 9 „Забранява се:
- Хвърлянето в кофите и контейнерите за смет на горива и избухливи вещества, горящи и неизгасени отпадъци, твърди и обемисти предмети, строителни материали, течности, стружки и др., които могат да повредят сметосъбиращите машини и съдовете за смет;
- Изхвърлянето на битовите отпадъци извън контейнерите и съдовете за смет и препълването им;
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Тунелът под Шипка отново е на дневен ред

Областният управител на Габрово Кристина Сидорова постави отново във фокуса на институционалния диалог един от най-важните инфраструктурни проекти за региона и страната – този за Обхода на Габрово от км 20+124,50 до км 30+673,48, включително тунел под връх Шипка.
Темата бе повдигната по време на деветото заседание на Комитета за наблюдение на Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., проведено във Варна, в което областният управител участва като представител на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район.
В рамките на заседанието бе отчетен напредъкът по изпълнението на ключовите инвестиции по програмата, като бе подчертано, че през 2025 и 2026 г. не се очаква риск от загуба на европейски средства.

Във връзка с развитието на проекта за обхода на Габрово и тунела под Шипка, областният управител изпрати мотивирано писмо до министъра на транспорта и съобщенията, министъра на регионалното развитие и благоустройството, председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ и ръководителя на Управляващия орган на Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027.
С писмото тя настоя за актуална информация относно напредъка по проекта, сроковете за изпълнение и следващите конкретни стъпки.
Според предоставената от Агенция „Пътна инфраструктура“ информация, техническата разработка за участъка от км 22+700 до км 30+673,48, включително тунела под връх Шипка, се очаква да бъде завършена до края на третото тримесечие на тази година. Това е ясен знак, че по темата се работи и че проектът продължава да бъде активен приоритет в дневния ред на отговорните институции.

Съществен напредък е налице и по първия участък от трасето – от км 20+124,50 до км 22+700, за който е издадено Разрешение за строеж, влязло в сила през декември 2025 г. В момента се подготвят необходимите документи за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво, след което ще могат да започнат строително-монтажните работи в този участък.
От АПИ посочват още, че реализацията на проекта е свързана с изпълнението на редица екологични изисквания, тъй като трасето преминава през територията на Природен парк „Българка“ и защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000. В тази връзка предстоят допълнителни анализи и процедури за гарантиране на пълно съответствие с екологичното законодателство.
„Тунелът по Шипка има съществено значение за региона, тъй като ще подобри свързаността с Южна България, ще създаде предпоставки за икономическо развитие и ще повиши инвестиционната привлекателност на региона. Реализацията му има значение не само на регионално, но и на национално ниво, като важна част от транспортната свързаност на страната“, подчерта областният управител Кристина Сидорова и в становището до МРРБ за съгласуване на проекта за Националната концепция за регионално и пространствено развитие до 2040 г.

Икономика
Нов офис на Изи Пей отвори в кв. „Палаузово“ в Габрово
Жителите на квартал „Палаузово“ и близките райони вече могат да се възползват от услугите на Изи Пей в новия офис на компанията. Касата се намира на адрес бул. „Столетов“ №80, точно срещу автобусната спирка в посока центъра на Габрово.
Локацията е леснодостъпна и комуникативна. Предлага удобство както за пешеходци, така и за клиенти, които се придвижват с автомобил – в непосредствена близост има възможност за удобно паркиране.
Новият офис на Изи Пей в кв. „Палаузово“ работи от понеделник до петък, в часовия диапазон от 09.30 до 18.00 часа.

Крими
След сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!

Във връзка със създалото се обществено напрежение по повод възникналия конфликт на 19 юни 2026 г. между група мъже, прераснал в сбиване, старши комисар Илиян Иванов – директор на Областна дирекция на МВР- Габрово, изразява категоричната позиция, че проявите на саморазправа, агресия и нарушаване на обществения ред са недопустими.
Недопустимо е и възникнали междуличностни конфликти да бъдат използвани за насаждане на напрежение, противопоставяне или омраза между отделни групи от обществото, включително и такива на етническа основа.
Под ръководството на Районна прокуратура- Габрово, Областната дирекция на МВР продължава да извършва оперативно-издирвателни мероприятия по установяване на свидетели и разпити на очевидци с оглед изясняване на цялостната фактическа обстановка по конкретния случай.
Основен приоритет за служителите на МВР е пълното и обективно изясняване на фактите и обстоятелствата по всеки един случай на противоправни деяния, установяването на извършилите и предприемането на всички предвидени в закона мерки спрямо тях.
ОДМВР- Габрово продължава да изпълнява своите правомощия безпристрастно и в съответствие със закона, с цел гарантиране на обществения ред и сигурността на всички граждани.

-
Икономикапреди 7 дниОтвъд IT: Защо Gabrovo Digital Summit е полезен за всеки, искащ да е подготвен за бъдещето?
-
Новинипреди 6 дниЕднократна помощ за семейството на загиналия при наводненията
-
Новинипреди 6 дниНова мярка ще подпомага Общините за справяне и предотвратяване на бедствия и кризи
-
Кримипреди 6 дниСпестяваш минути, рискуваш живот: Читателите с остра реакция след черния джип на пътя!
-
Културапреди 5 дниВаля Балканска ще открие Славейковите празници
-
Новинипреди 6 дниУченици от ПГТ „Пенчо Семов“ трупат ценен опит в Испания и Португалия по „Еразъм+“
-
Кримипреди 6 дниМладши съдия Илиева вече е доктор по право
-
Новинипреди 6 дниУчители от ПГТ „Пенчо Семов“ обмениха добри практики в Латвия по „Еразъм+“






