

Новини
Как дишат българите?Безплатни тестове дават отговор в четвъртък

снимка: Агенция НИРА Комюникейшънс
България се включва в световната инициатива Ден на спирометрията на 23.10. Българското дружество по белодробни болести, Европейското респираторно общество и Европейската белодробна фондация са в основата на кампанията за проверка на здравето на белите дробове у нас.
От 10 до 14 ч. всеки може да тества състоянието на белите си дробове по безопасен и лесен метод. Безплатните спирометрични изследвания на белите дробове ще се извършват на публични места в 12 български града: София, Пловдив, Варна, Плевен, Стара Загора, Русе, Бургас, Габрово, Разград, Велинград, Троян и Балчик. Тези граждани, които имат патологични отклонения от нормата, ще бъдат насочени за допълнително уточняване към съответните центрове.
Данните, които БДББ получи от кампанията, ще бъдат обработени и резултатите ще бъдат обобощени и изпратени в Европейската рестираторна организация и Европейската белодробна фондация, ще бъдат предоставени и на българските медии.
Пилотно в кампанията за чисти бели дробове се включи професионален футболен клуб „Лудогорец” – национален шампион и участник в Шампионската лига. Футболните звезди направиха изследването на параметрите на външното дишане броени дни преди отговорния си мач днес срещу Базел.
Доц. д-р Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести, началник отделение в Клиниката по белодробни болести в УМБАЛ „Св. Марина“, Варна очертава целите на кампанията: „Денят на спирометрията е събитие, инициирано от пулмолозите по света с цел скрининг или ранно откриване и превенция на пациенти с хронични обструктивни белодробни заболявания и в частност с ХОББ и бронхиална астма. Наред с това кампанията има за цел да алармира световната общност, хората по света, не на последно място политиците за значението на здравето на белия дроб. Според данни на СЗО през 2020 г. ХОББ ще бъде трета причина за смърт в световен мащаб. Случаите на смърт от ХОББ са нарастнали с повече от 60% за последните 20 години. Над 65 млн. в света страдат от тази болест, а над 3 млн. загиват всяка година. Затова и целта на кампанията ни е да призовем хората активно да изследват дишането си, да направим един активен скрининг, за да открием болестта и своевременно да им окажем компетентна помощ.“
Проф. Огнян Георгиев, член на УС на БДББ, ръководител на катедра по Пропедевтика на вътрешните болести на УМБАЛ „Александровска” отбелязва със заглиженост: „Големият проблем, който ще продължава да се чувства все повече с годините, това е диспансерната мрежа, която беше тотално реорганизирана, много лечебни заведения бяха закрити, други преминаха към многопрофилни болници – които имат различни интереси от тези на пациентите и на пулмолозите, много звена впоследствие също бяха закрити. Финансовите промлеми надделяха над здравия разум и тепърва ще берем плодовете на редукцията на противотуберкулозната мрежа – нарушават се основни правила за работа с обработване на ТБ. Досега успявахме някак да компенсираме с глобалния Световен фонд за борба с ТБ, но той вече е изчерпан, в следващите години, когато ТБ става национален приеритет, ще берем горчивите плодове на разрушената диспансерна мрежа. Не по-добро е състоянието на диспансерната мрежа за неспецифичните ББ – ХОББ и астма.“
Публичните места за изследването в Деня на спирометрията във всеки от градовете участници ще бъдат:
София – СБАЛББ”Св. София” бул. акад. Иван Гешов №19
Пловдив – Площад Джумаята
Варна – Козирката пред Катедралата
Бургас – СБАЛББ Бургас
Плевен – площад Възраждане
Стара Загора – пред Общината
Русе – Русенски университет и в Общината
Габрово – площадът пред МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
Троян – СБАЛББ –Троян
Балчик МБАЛ
Велинград СБДПЛРПФЗ ”Св.Петка Българска”
Разград – там пилотната акция беше в спортен комплекс Лудогорец, а на 23.10. желаещите ще приеме в кабинета си в МБАЛ д-р Снежана Дамянова.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Отбелязваме Светли понеделник!

Вторият ден на Великден се нарича Светли или „разтурни“ понеделник. Той е свързан с обичая „размятване на яйца“ за предпазване от градушка и за плодородие.
В някои села на Казанлъшко и Габровско на втория ден от Великден младите се събират на някоя поляна, застават едни срещу други и търкалят помежду си червени яйца. Обичаят е за предпазване от градушка и за плодородие. През трите празнични дни има общоселски хорà, чиято основна функция е предпазно магическа.
Великден се празнува три дни. Първият е винаги неделя, когато всички отиват на тържествена църковна служба. Поздравът „Христос Воскресе“ се спазва 40 дни. Седмицата след Великден се нарича Томина неделя. Тя поставя завършека на великденския празничен цикъл. Тази седмица се нарича празна заради забраната да се работи каквото и да е.
Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците му. Когато мълвата за изчезването на тялото на Христос се разпространила, само апостол Тома не повярвал. На осмия ден след възкръсването си сам Исус му се явил и го накарал да се убеди в истината. Оттогава е останал изразът „Тома неверни“, а денят е наречен Томина неделя.

Новини
Великден е! Христос Воскресе!

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.
В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.
Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се 3 дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, всички светлини в храма се изгасяват и малко преди полунощ свещеникът изнася запален трисвещник с думите (пеейки) „Приидите, приимите свет, от невечернаго света и прославите Христа, воскресшаго из мертвих“. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън. От трисвещника всички присъстващи палят своите свещи (които по традиция носят по домовете си). При пеене на тропара „Воскресение Твое Христе Спасе“ всички излизат от храма. Точно в полунощ и извън храма при биене на камбаните свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението се пее празничният тропар и се обикаля кръстопоклонно иконата на Въскресението, положена на специален аналой, след това се чете Евангелие и Апостол. После свещеникът чука на храмовите врата с кръста при думите „Отворете се, адови врата, да влезе Царят на Славата“ на което подучено лице отвръща „Кой е този Цар Слави?“. Хората влизат с песнопения в храма, за да се извърши литургията на празника.
В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.
До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, от смрадлика — оранжева, зелено — от коприва, жълто — от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.
Винаги, когато са се боядисвали яйца, се е приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането, ще е най-здрав през годината.

Новини
Днес е Велика събота!

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”
Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.
Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.
По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.
Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.
Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

-
Новинипреди 6 дни
Габрово аплодира своите герои: Децата, които плуват със сърце!
-
Новинипреди 7 дни
14 медала и отборен трофей за габровските джудисти
-
Любопитнопреди 6 дни
Габровската пианистка Адриана Кънева с ново Гран при
-
Новинипреди 5 дни
Кметът предлага средства за ремонт на басейна в ПМГ – Габрово с новия Бюджет
-
Културапреди 5 дни
Днес е Велики Четвъртък – денят за багрене на яйца
-
Новинипреди 3 дни
Разпети петък е
-
Културапреди 5 дни
Изложба в музей „Етър“, посветена на Великден
-
Икономикапреди 5 дни
Предстои публично обсъждане на Бюджета на Габрово