Новини
Лекоатлети от България и Сърбия се състезаваха в името на Колю Фичето

снимка: Община Дряново
220 лекоатлета от България и Сърбия взеха участие в 45-то юбилейно издание на националния пробег на името на Колю Фичето.
С ритуал по вдигане знамето на града от кмета на Дряново Иван Николов и поздрав към всички дряновци, от откритата трибуна на пл. “Освобождение”, започнаха тържествата в Дряново на 17-ти октомври.
В 10.30 часа градоначалникът сам даде старт на Националния шосеен лекоатлетически пробег „Колю Фичето”. Спортното събитие събра 220 атлети от общо 27 клуба от цялата страна и гости от източната ни съседка Сърбия (Ниш).
Освен юбилейната 45-та годишнина на кроса в Дряново бе отбелязана и 90-годишнината на леката атлетика в България, в присъствието на народния представител Кирил Добрев, изпълнителния директор на Българската федерация по лека атлетика Диян Драшков и много други гости и приятели на спорта.
Първа в кроса при момичетата с пробег от 400 метра стана Никол Николова от “Етър – Академик” – Велико Търново. При момчетата най-добър резултат показа Томи Димитров от “Локо – 2010” – Горна Оряховица.
В пробега на 800 метра първа се нареди Елена Георгиева от “Черно море – атлетик” – Варна. Приза при момчетата взе Станимир Стойнов от “Евър” – Варна. На 1200 метра първото място взеха: Силвия Георгиева т “Евър” – Варна и Енгин Исеин от “Шумен” – Шумен.
При девойките със злато се окичи Мария Калайджиева от “Локо – 2010” – Горна Оряховица. При юношите първи стана Георги Георгов от “Стратеш Атлетик” – Ловеч. При жените първа стана Моника Георгиева от “Локо – 2010” – Горна Оряховица, следвана от Маринела Нинева от “Локомотив” – Дряново. Трета се класира Радосвета Симеонова от “Добруджа – 99” – Добрич.
При мъжете в челната тройка се подредиха: Шабан Мустафа от Сунгурларе” – Сунгурларе, Сава Тодоров от “Дунав” – Русе и Стоян Тевекелев от “Локомотив” – Дряново.
Освен победилите участници, на тържествена церемония награди (плакет) бяха връчени и на най-заслужилите деятели на леката атлетика в града на Първомайстора на българската архитектура Никола Фичев.

снимка: Община Дряново
Това са общо 12 души, разделени в две групи, които имат неоспорим принос за основаването и провеждането на кроса в продължение на 45 поредни години. В първата група попадат основатели: Бенко Рачев (посмъртно), Рачо Острев, Васил Първанов (посмъртно), Румяна Петричева, Милко Кисьов, Емил Попов и Пенка Балева. Във втората група са дългогодишни спонсори на националната лекоатлетическа проява с изявен личен принос: Валентин Велчев, д-р Иван Николов, Добромир Карамаринов, Диян Дряшков, Иван Михайлов.
Вечерта ще завърши с концертната проява “Спомени за бъдещето” на Общински фолклорен ансамбъл “Загоре” – Стара Загора, на Ларгото.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Нов ръководител в Статистиката: Ивета Иванова наследява Георги Цветков

От 19 декември 2025 г. изпълняващ длъжността началник на отдел „Статистически изследвания – Габрово“ при Териториално статистическо бюро – Север ще бъде г-жа Ивета Иванова, която досега заемаше позицията главен експерт в същия отдел.
Новината бе съобщена от досегашния началник на отдела Георги Цветков в писмо, изпратено до медиите в региона. В него той изразява благодарност към журналистите и институциите за дългогодишното партньорство и съвместната работа.
„В навечерието на Коледните и новогодишните празници, дойде моментът да Ви кажа „Довиждане“ като началник на отдел „Статистически изследвания – Габрово“. Изминаха повече от шестнайсет години, през които с Вас и Вашите екипи успяхме да бъдем добри партньори и да допринесем за информираността на гражданите, институциите и бизнеса в областта“, пише Цветков.
Той припомня съвместната работа с медиите и институциите по време на Преброяване 2011 и Преброяване 2021, като изразява надежда, че добрите отношения ще се запазят и в бъдеще.
„Желая на Вас и Вашите екипи здраве, устойчивост и успешно реализиране на поставените цели! Светли Коледни и Новогодишни празници на Вас и семействата Ви!“, завършва посланието си Георги Цветков.


Крими
Откриха марихуана, екстази и пико в дома на 34-годишен габровец

75 грама марихуана, 35 таблетки екстази и над 3 грама метамфетамин бяха иззети от дома на 34-годишен криминално проявен габровец, който бе задържан при специализирана полицейска операция по линия „Наркотици“, проведена вчера в областния град.
Служители от сектор „Криминална полиция“ при РУ-Габрово спрели за проверка 34-годишния местен жител, осъждан за държане на наркотични вещества. В хода на извършените процесуално-следствени действия било установено, че мъжът придобил и държи в себе си свивка със суха зелена листна маса, която при полеви наркотест е реагирала на марихуана.
При последвалото претърсване на обитаваното от него жилище полицейските служители намерили и иззели около 75 грама марихуана, 35 таблетки екстази и над 3 грама метамфетамин. Мъжът е бил отведен в местния арест, където бил задържан за срок до 24 часа по реда на Закона за МВР.
По случая е образувано досъдебно производство за престъпление по чл. 354а, ал. 3 от Наказателния кодекс. Работата по случая продължава под надзора на прокуратурата.

Новини
Десислава от Габрово представя България в международен Лайънс конкурс

Рисунката на Десислава Калинова Кънева (12 г.) от ОУ „Христо Ботев“ в Габрово вече е в централата на Lions International в САЩ, за да участва във финалния кръг на международния лайънс конкурс „Плакат на мира“. Новината съобщи Михаела Банкова, председател на зона „Янтра“ в националното Лайънс движение, при награждаването на победителите и участниците в областния кръг на конкурса.
Тържествената церемония за втора година се провежда с любезното съдействие и домакинство на Областната управа в Габрово. В събитието на 16 декември вечерта участваха деца, изпратили рисунки за конкурса, техните учители по изобразително изкуство, членове на Лайънс клуб Габрово, областният управител Мария Башева.
Темата на 38-ото издание на „Плакат на мира“ за 2025/2026 година е „Заедно като Един” (Together As One). В него се включиха 22 деца на възраст 11 – 13 години от Габрово (ОУ „Христо Ботев“ и ОУ „Неофит Рилски“), Дряново (НЧ „Развитие 1869“) и Севлиево (Детски арт център „Видима“).
„Състезанието е на високо ниво – рисунките на децата са чудесни, каза Михаела Банкова в обръщението си към участниците и гостите. „Излъчихме много достойна творба, която беше оценена на национално ниво от Лайънс България.“
В съобщението на Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130-България се казва: „България има своята невероятна рисунка, която отлетя с първия полет към Америка за участие в международната надпревара на конкурса. Десислава Кънева и нейната творба бе единодушно избрана от журито. Изпращаме я с любов и стискаме палци за призовите места! Благодарим ти, Деси, за таланта, идеята и реализацията на тази творба, която ще бъде визитката на България пред света!“
Поздравления към участниците и пожелания за успех на Десислава отправи областният управител Мария Башева. Децата бяха поздравени задочно и от Митко Колев, президент на Лайънс клуб Габрово за 2025/2026 година, който не можа да присъства на церемонията.
Освен Голямата награда на Десислава Габрово получава още една –Специална награда на национално ниво за „Любима рисунка на социалните мрежи“. Тя бе връчена Божидара Юлиянова Кожухарова (11 г.) от Детски арт център „Видима“, Севлиево, с преподавател Снежана Велчева.
На областно ниво на призовите места се нареждат: Първо място – Десислава Калинова Кънева (12 г.) от ОУ „Христо Ботев“, Габрово; Второ място – Пресияна Красимирова Иванова (13 г.) от ОУ „Христо Ботев“, Габрово; Две трети места – Божидара Юлиянова Кожухарова, (11 г.) от Детски арт център „Видима“, Севлиево, и Михаела Миленова Стефанова (12 г.), ОУ „Христо Ботев“, Дряново.
Наградите на победителите имат и парично изражение, а всички деца получиха грамоти за участие в конкурса и подаръци от Лайънс клуб Габрово.


-
Кримипреди 6 дниКола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово
-
Любопитнопреди 5 дниАрена Механо ще бъде официално открита
-
Кримипреди 2 дни34-годишен пострада при падане от близо шест метра
-
Кримипреди един денДрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията
-
Новинипреди 6 дниЗдравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати
-
Новинипреди 6 дниГаброво излезе на втори протест
-
Културапреди 5 дниКоледни и новогодишни картички в Държавен архив – Габрово
-
Новинипреди 2 дниТаня Христова оттегля предложението си за увеличение на ТБО

















