

Култура
Над 4 часа кадри и близо 20 арт формации и клубове за „Щастливо Габрово“

снимка: Община Габрово
Над 4 часа видеокадри бяха заснети на най-популярните места в Габрово от екипа на клипа „Щастливо Габрово“. В снимките се включиха близо 20 художествени формации и спортни клубове от Габрово, съобщават от местната администрация.
Клипът „Щастливо Габрово“ показа и най-атрактивните габровски музеи. Възстановката на Габровското училище в Националния музей на образованието се оживи от млади хора – момичетата от шоу балет „Магия“ с ръководител Александър Белков и ученици от 11 г и 11 д клас на Националната Априловска гимназия.
Изложбените зали „Планета ГАБРОВО“ и „Да живее карнавалът!“ в Дома на хумора и сатирата се превърнаха в сцена за танци на децата от танцова школа „Лиана“ с ръководител Лили Пантелеева. Веселата къща посрещна с усмивка и актьорите от театралното студио „Гаргара“ с ръководител Светослав Славчев, преоблечени в карнавални костюми. Камерата на „Щастливо Габрово“ запечата кадри и от най-новия атракцион в Габрово – Интерактивния музей на индустрията.
Майстори, танцьори и посетители на АЕК „Етър“ се включиха в спонтанно шествие по калдъръмените улички на комплекса под звуците на песента “Happy” на Фарел Уилямс. Танцовата изненада в музея на открито бяха няколко чуждестранни посетители, дошли в Габрово чак от Нова Зеландия. Полъх от старо Габрово привнесоха в АЕК „Етър“ и танцьорите от Фолклорен ансамбъл „Сивек“ с хореографи Валентина Маринова и Лилия Стойнова.
Децата от Школата по приложни изкуства на Ива Пенчева изписаха с картини надписа “Happy“ („Щастлив“) на площад „Възраждане“ пред Община Габрово пред любопитните погледи на минувачите. Към тях се присъединиха шоу балет „Магия“ и танцуващите пенсионери от клуб „Веселие“. Във вечерните снимки на „Щастливо Габрово“ магията на огъня показа огнена формация „F.I.M.S.“.
Обективът на камерата проследи тренировките на няколко спортни клубове в Габрово – хандбален клуб „Бъки“, баскетболен клуб „Чардафон-Орловец“, клуб по спортна акробатика и батут „Акро арт“, футболен клуб „Янтра Габрово“. На стадион „Христо Ботев“ екипът засне и габровската кандидатка за Мис Атлетикс 2014 Гала Чалъкова. Впечатляващи екстремни скокове пред Дома на културата и костницата направиха момчетата от колоездачен клуб “Underground Riders”.
За да покаже пъстротата на Габрово, екипът на „Щастливо Габрово“ влезе във звездната зала на габровския планетариум, качи се на покрива на блок „Рачо Ковача“ и при часовника в Кулата на общината, видя Габрово отвисоко от скалите при крепостта „Градище“.
В просторните зали на художествена галерия „Христо Цокев“ камерата засне децата от Клуба за спортни танци „Ритмика“ с ръководители Веселина, Ивелина и Тодор Жекови.
Истинско танцово шествие видяха габровци по централната улица „Радецка“ и в Шести участък. В него се включиха деца и младежи от шоу балет „Магия“, клуб за спортни танци „Ритмика“, група по зумба към спортен клуб „Троя“, ИМКА – Габрово.
Финалният пърформанс от снимките на клипа „Щастливо Габрово“ се случи в прословутата Градинка с мечето. Най-голямата атракция в слънчевия следобед бяха живите статуи, представени от актьорите от театрално студио „Гаргара“.
Неотлъчно с екипа на „Щастливо Габрово“ бяха и фотографи от Фотоклуб „Габрово“.
Проектът „Българският МанчестАРТ“ – модул „Фабрика за щастие“ се реализира от Обществен комитет „Васил Левски“ – Габрово по Програма „Култура“ на Община Габрово. Проектът се случва с медийното партньорство на информационния сайт Габрово Daily и подкрепата на Общински пътнически транспорт – Габрово и хотел „Балкана“.
Фотограф на кадрите от снимачния процес на „Щастливо Габрово“ – Емил Михов.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“