Свържи се с нас

Новини

Успешен финал на първия етап на Водния цикъл, отчетоха от Общината

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Успешен финал на първия етап от изпълнението на ВиК мрежата по проекта за Водния цикъл на Габрово, отчетоха от Общината.

Във вторник в Габрово се състоя финална конференция, по повод приключването на строителните дейности по първия етап от рехабилитацията и разширяването на ВиК мрежата, като част от инвестиционната програма на Интегриран проект за водния цикъл на града.

По договора с фирмата изпълнител на етапа Драгиев и Ко ООД са изградени 36 км водопровод и 14 км канализация, включително сградни отклонения. Инвестицията бе разпределена в 9 подобекта и обхвана 8 квартала на Габрово. Ремонтирани бяха помпени станции Баждар, Гачевци и Тончевци и изградени нови помпена станция и напорен водоем за кв. Стефановци. На 13 октомври обектът бе приет от държавна приемателна комисия и предстои едногодишен период за мониторинг на експлоатацията на новите съоръжения.

В конференцията участваха Яна Георгиева – ръководител  на Управляващия орган на оперативна програма, Добромир Симидчиев – председател на съвета на директорите на фонд ФЛАГ, Иван Иванов – председател на Българска асоциация по водите, Благой Козарев – председател на секция ВиК към Камарата на строителите в България, Владимир Василев – управител на ВиК ООД Габрово, екипите за изпълнение на водни проекти в Габрово, Бургас, Враца и Костинброд, проектантският екип Водеко Габрово, строителният надзор на обекта КИГ-Л КГВ ООД, както и представители на институции, ангажирани с проектното изпълнение.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Управителят на фирма Драгиев и Ко Цанко Драгиев представи предизвикателствата при изпълнението на мащабния строителен договор и изрази увереността, че инвестициите във водните проекти ще продължат да се изпълняват пълноценно и ефективно.

По време на дискусията бяха представени проблемите, пред които се изправят екипите за изпълнение на водните проекти, както и гледните точки на ангажираните в сектора. Ръководителят на Управляващия орган на оперативната програма Яна Георгиева акцентира на ключовите моменти при реализирането на екологичните инвестициите през новия планов период, като подчерта важната роля на общините и операторите при осъществяването им по места.

За две години Община Габрово постигна 88% напредък по всички строителни договори, като бяха изградени 117 км мрежи и цялостно асфалтирани 69 улици.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Кметът на Габрово Таня Христова подчерта, че водният проект на града бе първият, който съвместява ремонта на подземна инфраструктура с инвестиции в уличните и тротоарни настилки, с което създаде висока добавена стойност, информираха от местната общинска администрация.

Само в рамките на етап 1 беше подобрена ВиК системата в осем квартала на Габрово и бе създаден нов облик на 43 улици.

Таня Христова допълни, че до края на проектното изпълнение Общината ще продължи да инвестира в основните елементи на ВиК системата на града, с оглед на прилагането на съвременните инженерни практики и поетите от държавата ангажименти за екологосъобразно управление на ресурсите в сектор води, като ползите са свързани не само с подобряване на техническите параметри, но и със съблюдаване на цяла система от екологични стандарти, национални и европейски политики в областта на околната среда.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица