Свържи се с нас

Култура

„Сгледно хоро“ и „Селски мол 2“ на празника на Света Петка в Габрово

Published

on

селски молСгледно хоро ще се залови на Духовния празник на Габрово, деня на Света Петка Българска във вторник,14 октомври. Хорото ще се извие около храм „Света Троица“, където ще се състои и второто издание на базара „Забравени традиции, живи вкусове“, тъй нареченият „Селски мол“, който срещна голям интерес при първото си издание през септември.

Домашна продукция от селскостопанския двор и градина, ръчно изработени предмети, занаятчийски продукти и изделия, фолклорна програма, споделено време и радост – това са подготвили организаторите, четири габровски читалища – от кварталите Падало и Русевци и селата Гарван и Съботковци.

Повече от десет читалища ще представят съхранените традиции в габровския край, както в производството и занаятчийството, така и в бита и творчеството. Ще има и демонстрации на традиционни занаяти и домашни занимания. И разбира се дегустации на традиционни селскостопански продукти и приготвени от тях автентични храни, характерни за трапезата на габровеца.

Ще можете да си опитате истински папурник, бял мъж, триенца, качамак, тиквеник, щирник, домашен кашкавал и сирене, натурални мезета, квасено мляко, орехи, подправки за гозби, билки за чай… Ще има плетени на една кука изделия, терлици и калци, танурчета, гаванчета, дървени лъжици, изделия на народните художествени изделия.

Поканени са местните занаятчии от Камарата на занаятчиите и етърските майстори, производители на мед, плодове и зеленчуци и т.н. Ще можете да се запознаете с единствения, може би, майстор – шапкар в региона, с колбасар, възродил вековния опит на предците ни в производството на тънки габровски мезета. Донесете си старото бакърено джезве или тигана, спомен от баба, дайте ги на майсторите калайджии и гледайте да видите как става „Джам прай, гледало прай“!

Читалищата организатори и участниците в базара са … преди всичко ентусиасти, търсещи връзка между отминалото и настоящето, пише в поканата за събитието в социалната мрежа:
„Открихме, че в миналото градският женски пазара, изпълнен с цветове, вкусове и форми, събрани от отрудената земя на околията, се е намирал зад и около църквата „Св. Троица“, открихме,че на Петковден се е играло „Петковденско сгледно хоро“ – какво е то? Елате и разберете! Вдъхновени от тези факти всъщност…. сме готови да открием II-рия СЕЛСКИ МОЛ посветен на „Забравени традиции, живи вкусове“, съчетал в себе си духовност, трудолюбие, красота и вкус. Дори и малкото останало в градината ще е достатъчно за душата.“

Денят ще започне с тържествена света литургия, отслужена от габровските свещеници в храм „Успение на Пресвета Богородица“.

В Дечковата къща по инициатива на Регионалния исторически музей ще бъде експонирана изложба с рисунки на деца, творили лика на Светицата, покровителка на града. В 17 часа до храм „Света Троица“ заедно с базара се отваря и откритата сцена с кръшно българско хоро. Ще последват изпълнения на народни песни и танци на фолклорни състави от местните читалища, както и на гости от дряновското село Ганчовец.

Инициативата се провежда с разрешението и подкрепата на Архиерейско наместничество в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица