Свържи се с нас

Новини

Отличиха дарители на Държавен архив – Габрово за 55-та му годишнина

Published

on

снимка: Държавен архив - Габрово

снимка: Държавен архив – Габрово

Ден преди професионалния празник на българските архивисти, 10 октомври, в Държавен архив – Габрово се проведе традиционната среща с дарителите на Архива. В чест на 55-та годишнина на Габровския архив бяха отличени с грамоти дарители в три категории.

За значителeн принос към обогатяването на документалното наследство на Габровския край бяха наградени: Мария Семерджиева, Ганчо Танев и Милка Берберова. Десетилетия наред те подпомагаха и популяризира дейността на Габровския архив, като институцията на паметта. Привличаха съмишленици –хора, които съхраняваха ценни документи за историята на региона, и които по-късно ставаха наши дарители и приятели. Няма да изброяваме постъпилите чрез тях фондове, частични постъпления, спомени и др., а те са много и днес, те са част от Националния архивен фонд на България, споделят от Архива.

За обогатяване на документалното наследство за развитието на различни отрасли от обществено-икономическия живот на Габровския край с дарени лични документи (фондове) в периода 2009-2014), грамоти получиха следните личности, заслужили и уважението на обществеността: Вера Христова – журналист, писател и изследовател на тревненската история, почетен гражданин на Трявна; доц. Стефан Арменски – учен, изследовател на габровската индустрия, почетен гражданин на Габрово; Петър Цокев – изявен габровски журналист; Илко Илиев – музикант с принос в културния живот на Габрово и страната, удостоен с международно признание и с почетен знак на Община Габрово; инж. Христо Мандев – писател, активен турист и основател на скаутски клуб – Габрово; инж. Георги Метев – изследовател на българската история, дарил оригинални снимки на фамилия Метеви и Богдан Стефанов – изследовател на историята на пощенските съобщения в Габрово и страната, съхранил и дарил архива на Филателно дружество „В. Априлов” – Габрово и документи за фонд на негово име.

За дарения на документи в периода май 2013 – окт. 2014 г., в знак на признателност към родолюбивия им жест, Държавен архив – Габрово връчи грамоти на: Иван Шишков – дългогодишен инспектор и директор на ДЗИ – Габрово, издирил и дарил над 70 снимки от живота и дейността на служителите на ДЗИ; Христо Пеев – предал своите изследвания за историята на с. Лоза, родословието на Джукеловия род и животоописанието на Вартан Хачериан (тъст); Любомир Димитров (Бахчеванов) – журналист от Дряново допълнил Семейния фонд Бахчеванови с лични документи и снимки на негови родственици от началото на ХХ в. Оригинални снимки от семейните си архиви дариха: Иван Досков – дарил над 40 снимки от края на ХІХ и началото на ХХ в. от албума на майка си, Гана Енева Глушкова – Доскова; Николай Пръвчев – подарил 26 снимки на сем. Анастасия и Андрей Пръвчеви, които ще допълнят историята на дружество „Юнак”; Веселин Димитров – предал снимки от Първата световна война на полк. Вакарелов и единични снимки от личния си архив. И през последната години продължи тенденцията за дарения на дигитални копия. Архивът се обогати със снимки от личния архив на Донка и Димитър Сватови – от ученическите им години (1906-1921) и от участието във войната (1916-1918), дарени от дъщеря им Тодорка Гиргинова. Диск с авторови снимки на Габрово (2012-2014) дари Веселин Димитров, с уговорката, че те ще бъдат използвани „тогава, когато днес ще бъде някога….”

„Благодарим на всички дарители на Държавен архив – Габрово! Пожелаваме им здраве и дълголетие и да продължат да работят за съхраняване на народната памет! Очакваме всеки, който е прочел тази статия да се замисли, съхранява ли дори малка частица габровска история, която може да допълни историята на училището, в което е учил, предприятието или учреждението, в което е работил, докосвал ли се е до личност значима за Габрово и областта, и нека ни потърси – ние очакваме новите си дарители!“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Новини

Междинна конференция за напредъка на проекта за Младежки център

Published

on

Междинна конференция по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“ се проведе на 22 април 2024 г. На нея присъстваха Таня Христова – кмет на Община Габрово, Иван Любомиров – зам. областен управител, доц. д-р инж. Христо Недев – зам. ректор на Технически университет – Габрово, представители на други младежки центрове от страната, културни институции в града, училища, образователни организации, партньори в провеждането на различни събития, фирми-изпълнители по проекта, медии.

Проектът се финансира чрез ФМ на ЕИП 2014-2021 г. по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, като размерът на безвъзмездната финансова помощ е 4 286 850 лв. , а собственият принос на Община Габрово – 2 267 129 лв. Той е с продължителност от 20.10.2020 до 31.08.2024 година. Партньори в неговата реализация са Технически университет – Габрово и Университетът за зелено развитие в гр. Брюне, Норвегия.

Екипът за управление на проекта представи пред присъстващите всички етапи по неговото изпълнение – проведени обществени поръчки, сключени договори, изпълнени дейности. Специално внимание бе отделено на съвместните инициативи с норвежкия партньор – посещения, обучения и споделяне на добри практики с екипа на проекта, Младежкия център и младежи от Габрово.

Представен бе екипът на Младежки център – Габрово и инициативи на Центъра, които имат за цел да развиват капацитета на младите хора, да насърчават участието им във вземането на решения за града и тяхната общност, лидерството, професионалната ориентация, доброволчеството и медийната грамотност. Представени бяха и организирани събития и инициативи в областта на културата, спорта, екологията, творчеството, здравословния начин на живот и психичното здраве. Събитието бе съпътствано от изложба с проекти на младежите от различни работилници – рисунки, фотографии, глинени маски, къщички за птици, светещи фигури.

Отправена бе покана за следващото събитие, организирано от младите хората – „Фестивал на цветята“, който ще се проведе на 27 април 2024 г. в парк „Маркотея“ в Габрово.

Дейностите на Младежки център – Габрово се изпълняват по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“, финансиран по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021.

Зареди още

Новини

Ученици от Детското полицейско управление посетиха Академията на МВР

Published

on

В учебното заведение, където се подготвят полицейските служители, учениците от 3а клас на ОУ „Стефан Пешев“ – Севлиево имаха възможността да разгледат кабинетите по стрелкова подготовка и противодействие на тероризма.

Преподавателят Александър Даскалов – старши преподавател от катедра „Специална полицейска тактика“ показа различни видове оръжия и предпазни средства, които се използват от служителите на МВР и макети на различни видове взривни устройства и способите за тяхното обезвреждане.

Децата посетиха също учебната съдебна зала. Там главен асистент в катедра „Оперативно- издирвателна дейност“ Ирина Кръстева ги запозна с ролята и задълженията на участниците в съдебния процес.

За финал малките ученици посетиха експозициите, които се намират в Академията, както и музея, обособен там.

Всяко дете имаше възможността да се запознае с обстановката и атмосферата създадена в Академия на МВР – София, в която се обучава голяма част от състава на МВР.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица