Свържи се с нас

Култура

Домът на културата в Габрово навършва 50 години

Published

on

дом на културата АрхивДомът на културата „Емануил Манолов” е изграден в стил неокласицизъм само за 5 години от 1959 до 1964. Негов архитект е Карл Кандулков, а скулптурното му оформление е дело на проф. Илия Илиев. Важни моменти от историята на града са художествено интерпретирани в барелефи и монументални стенописи в интериора му, вратите, прозорците и вътрешните стълбища са украсени с розетки от ковано желязо, фоайетата са облицовани с разноцветен мрамор, с месингови полилеи. Този истински дворец е една от забележителностите на Габрово и средище на изкуствата и културата. В него гостуват оперни, симфонични, балетни, музикални и танцови спектакли и творят габровските драматичен театър;камерен, духов и диксиленд оркестри. Стотици са децата и младежите, които са намерили своето място в детски фолклорен ансамбъл; детска музикална школа; неправителствени организации; школи за изучаване на чужди езици; танцови школи; рок-групи; клубове за източни бойни изкуства и други. Домът на културата е разположен на 5 400 квадратни метра и притежава 63 помещения за обучение и репетиции, репетиционна и концертна дейност, семинари и конференции, изложби и творчески срещи, камерни концерти, спектакли и други.

С концерт – спектакъл ”Хубава си, татковина”,  Домът на културата ще отбележи 50-годишния си юбилей. Събитието ще се състои на 7 октомври от 18.30 ч. на сцената на Дома. Организатор на събитието е рекламна агенция „Елмазови”, а сценарий на събитието е на  Ивелина Елмазова.

В концерта участие ще вземат състави и формации, които работят в Дома на културата и такива, които са стартирали своя творчески път от там – ДФА „Габровче”, Оркестър Габрово, Габровски камерен оркестър, НЧ „Габрово-2002” с ансамбъл „Сивек” и Танцова школа „Лиана”, Мим театър, ДТ Рачо Стоянов” и др.

50 лета този храм е дарявал надежда, красота и вдъхновение на всички, творили под покрива му. Организаторите на спектакъла ще направят ретроспективен преглед на историята на една велика за града ни сграда, която през годините е станала духовен дом на хиляди творци.

Някой от тях ще разкажат за своя творчески път, за емоциите и пълните зали чрез песен, танц, театрален спектакъл или богат снимков материал. По време на спектакъла ще бъде представен кратък архивен  филм за Дома на културата.

Събитието се организира с финансовата подкрепа на: Криейшънс ООД, Пътстрой Габрово, Терахим 97 АД, „Веда консулт” ЕООД, Елит ООД, Техномат-меркурий ООД, Ломбарди ООД, Екоресурс ООД, Габинвест ЕООД, Стемо ООД, Сигнал ЕООД, Елмазови ООД.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

“Всеки един от тях щедро прие идеята за реализацията на този концерт спектакъл, защото духът на един град оживява и твори именно чрез всички форми на изкуство и творчесто, а точно  Дома на културата е събирал и все още събира хората, които правят нещо повече от това да оцеляват творейки, създавайки, споделейки. В този духовен храм на творящите от 64 година до днес малки и  големи са тръгнали за да стигнат до всички краища по света прослайки името не само на България, но и нашия град Габрово.

Именно и заради това вместо „Следи от храма”, нарекохме спектакъла-концерт „Хубава си, татковино”, защото нещо, което е било причина за толкова много надежда, красота и творение, години наред, трябва да продължи да бъде, въпреки духовната и икономическата криза в момента. Казват „заедно можем повече” и това събитие го доказва. Благодарим на всички за съдействието и подкрепата която ни се оказва и дай Боже този концерт да бъде един истински празник за възкрасение на духът ни, защото чрез него можем да бъдем  не само истински хора, но и творци на живота си, в който избора ни има значение за всички и всичко, което правим”, споделиха на специална пресконференция Радка Ангелова – директор на Дома на културата и съорганизатор събитието, и Ивелина Елмазова – сценарист и организатор.

Специални гости на концерта ще бъдат: Валя Балканска и гайдаря Петър Янев, Трио „Тенорите”, пианистката  проф. Ружка Чаракчиева, джаз-певицата Весела Морова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Култура

Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел

Published

on

Младата българска изпълнителка Гала Ивова Савчева бе отличена с първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който се проведе онлайн от израелския град Бат Ям.

Савчева впечатли журито със завладяващо изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“ от Габровска област – произведение, станало емблематично благодарение на легендарния народен певец Борис Машалов. Нейният автентичен стил, емоционална дълбочина и вокално майсторство донесоха заслужено признание.

Фестивалът „Българска душа на свята земя“ се е утвърдил като сцена за съхраняване и популяризиране на българското фолклорно и културно наследство сред българските общности по света. В тазгодишното издание през 2025 г. участие взеха изпълнители от различни държави, които представиха богатството на българския дух.

Сред отличените бяха и талантливите деца от Вокално-фолклорна група „Зеленика“ към НЧ „Будителите 2017“ – Габрово, с ръководител Таня Соколова.

Десетгодишната Алина Чепурной спечели първо място, а Мая Луканова и Мария Дедева, също на 10 години – завоюваха трето място в своята категория.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица