Новини
В Габрово „Часът на Земята“ ще продължи 40 часа
„Часът на Земята“ е най – голямата проява на обществена загриженост за промените в климата, която някога е била предприемана. По този начин хората от цял свят изпращат своето послание срещу проемните в климата. Инициативата стартира през 2007 година в Сидни с изключване на светлините за един час. През 2010 година в „Часът на Земята“ се включиха 126 държави, 1,3 милиарда души, повече от 4000 града, 56 столици, както и 8 от 10 най – големи метрополиса в света.
За трети път в инициативата ще се включи и Габрово, и то „типично по габровски“, както заяви на вчерашния си брифинг кметът на общината Николай Сираков. „Като габровци винаги сме се стремили да бъдем пестеливи и прагматични, затова в Габрово декоративното осветление на 4 сгради, ще бъде изключено не за един час, а за близо 40 часа. На 25 март в 19 часа ще бъдат спрени светлините на библиотеката „Априлов – Палаузов“, дома на културата „Емануил Манолов“, кулата на сградта на община Габрово, часовниковата кула на площад „1 май “ и ще бъдат включени отново в понеделник 28 март. Според нас един час е много малко време, само демонстративно, затова ние решихме да бъдем съпричастни с по – дълъг период. „, обясни кметът Сираков.
Идеята на инициативата тази година е да насърчи всеки от нас, да направи първи стъпки за по – устойчив живот в ежедневието си и след датата 26 март.
Община Габрово призовава всички да се присъединят към тази инициатива като изгасят светлините в домовете и офисите си, и да запалят свещички на прозореца си, като това е най – лесният начин да се ограничи глобалното затопляне.
До момента участие в „Часът на Земята“ са потвърдили над 30 български града.
Новини
Габрово излезе в подкрепа на българския лев


Габрово излезе в подкрепа на българския лев и заяви, че е против приемането на еврото от 1 януари 2026 г. Митингът се проведе на площад „Възраждане“ днес, 28 юни, допълвайки общонародния протест в защита на националната ни валута.

Десетки изразиха своята позиция относно опитите на правителството да не се съобрази с волята на народа и да наложи европейската валута от следващата година. Защитниците на лева носеха национални трибагреници и скандираха „Не на еврото“, „Не на еврозоната“, и поискаха оставка на правителството.

Гражданите изразиха благодарността си пред „Габрово Нюз“ за отразяване на действията им, за разлика от националните медии, които по думите им „се правят, че не съществуват“ и не показват нагласите на хората.

Протестът в Габрово съвпадна и с друго събитие, което се проведе на пл.“Възраждане“, чието начало бе отложено с близо половин час. Протестиращите продължиха акцията си в градинката с мечето и бяха категорични, че ще отстояват докрай исканията си и занапред.

Митингът премина мирно, без напрежение и бе охраняван от габровската полиция.

Новини
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис


Жителите на квартал „Шенини“ в Габрово, съвместно с Великотърновската света митрополия и Габровската духовна околия, стартират инициатива за изграждане на нов параклис. Светата обител ще носи името на Св. Климент Охридски и ще бъде разположена на ул. „Стрежерът“ в същия квартал.
Инициативата цели да обогати духовния живот на местната общност и да създаде свято място за молитва и събирания на вярващите.
Организаторите приканват всички, които желаят да подкрепят начинанието, да се свържат с тях на телефон: 0893844145 или да направят дарение по следната банкова сметка:
Църква „Успение Богородично“
BG62BPBI88981230009999
Postbank
Основание: дарение за строеж на параклис „Св. Климент Охридски“, кв. „Шенини“
Организаторите изказват своята искрена благодарност към всички, които подкрепят инициативата и допринасят за осъществяването ѝ.


Новини
ЖБД „Майчина грижа“ отличи седем зрелостници с награди


Седем изявени зрелостници от габровски гимназии и средни училища получиха отличия от Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. Инициативата, превърнала се в традиция, отличава ученици с отличен успех, ангажираност към благотворителност, лидерски качества и социална ангажираност.
Тази година от Фонд „Д-р Тота Венкова – възрожденката“ награда получи Нора Нанева от Националната Априловска гимназия. От Фонд „Хаджи Радка Пенчо Семова“ бяха отличени още трима зрелостници: Елена Димитрова (ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“), Цветелина Ангелова (ПГ по туризъм „Пенчо Семов“) и Цветан Стойков (СУ „Отец Паисий“).

Всеки от тях получи по 600 лв., книга от български автор и каталог от изложбата по повод 150 години от създаването на Дружеството.
Допълнително, благодарение на дарение от г-н Лари Бийл и Фондация „Български център по предприемачество“, две специални награди от по 1000 лв. бяха връчени на Дарена Дечева (НАГ) и Огнян Стефанов (ПМГ).






Те установиха и личен контакт с дарителите, които поеха ангажимент за подкрепа и занапред. Награда получи и Йордан Малешков – зрелостник от ПГ по туризъм и обитател на Център за настаняване от семеен тип към SOS Детски селища. Освен парична подкрепа в размер на 500 лв., Дружеството му осигури и домакинска техника за новото му жилище на стойност 1282 лв.
„И в ерата на изкуствения интелект, нека младите хора пазят своята човешка идентичност, бъдат смели, креативни и да не забравят своите учители и родния си град“, пожела Стефка Василева, председател на ЖБД „Майчина грижа“.


-
Кримипреди 6 дни
Шофьор от Яворец „изкърти“ дрегера насред село и по икиндия
-
Културапреди 6 дни
„Петко и Пенчо Славейкови ни завещаха да се равняваме с най-високите постижения на европейската култура“
-
Кримипреди 5 дни
Спипаха трима от Севлиевско, част от ОПГ за телефонни измами
-
Икономикапреди 6 дни
Габрово събира държавата, науката и бизнеса в името на иновациите и растежа
-
Новинипреди 4 дни
Габрово ще отбележи националния ден на безопасност на движението на 29 юни
-
Културапреди 6 дни
Представителният духов оркестър на ВМС в първата вечер на Биг Бенд Парада
-
Новинипреди 6 дни
Габрово върти колелото на доброто: 150 участници караха колело с кауза!
-
Икономикапреди 4 дни
Над 4 млрд. лева ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност