Свържи се с нас

Култура

Започват Дните на камерната музика в Габрово

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

От днес до 16 септември Габрово ще е фестивален и музикален град, който ще събере почитатели, творци и световно известни изпълнители на камерна музика, съобщават от местната общинска администрация. Организатори на 38-то издание на Международния музикален фестивал „Дни на камерната музика“ са Община Габрово и Габровски камерен оркестър с диригент Иван Стоянов, а събитието се осъществява с подкрепата на Министерство на културата и Община Тун, Швейцария.

Традиционно Габровският камерен оркестър ще открие фестивала като началото тази година ще бъде утре, 8 септември, от 19.00 часа в Художествена галерия „Христо Цокев” с гост солисти дуото Василий Илисавски от Русия и българката Галина Драганова. Те са посветили своята концертна дейност на музиката на 18 век, която изпълняват на автентичните клавишни инструменти от епохата на Йохан Себастиан Бах и Волфганг Амадеус Моцарт. За пръв път габровската публика ще има възможност да види и чуе на живо старинните инструменти  чембало и фортепиано. Програмата включва „Концерт за фортепиано и оркестър“ и „Концерт за чембало,  фортепиано и оркестър“ от Карл-Филип Емануел Бах, вторият син на Йохан Себастиан Бах и „Концерт за фортепиано и оркестър“ от чешкия предкласик Иржи Бенда. Музикалните произведения ще бъдат изпълнени за пръв път в България.

Галина Драганова

Галина Драганова

Организаторите обещават да изненадат публиката с радикално обновен фестивален афиш и разчупване на рутината и стереотипите. От създаването на фестивала през 1976 г. до днес това е най-богатата програма, чрез която в продължение на 9 дена габровци и гостите на града ще имат удоволствието да чуят разнообразни по жанр концерти. Всеки концерт има свое мото, което ще помогне на тези, които за първи път ще прекрачат прага на фестивалната зала, да се ориентират по-лесно в музикалните послания. По този начин организаторите от Община Габрово се надяват да провокират любопитството на младите хора, които да станат част от бъдещата публика на фестивала. За пръв път в историята на фестивала концертите ще се състоят в три различни зали: 7 в Художествената галерия „Христо Цокев“, и по един в Дом на културата „Емануил Манолов“  и зала „Възраждане“.

Концертите в Художествената галерия „Христо Цокев“  ще бъдат съпътствани от документална фотографска изложба „Работно заглавие“ на младата габровска художничка Росина Пенчева. Този фотографски проект поставя в светлината на прожекторите черновата, незавършеността, работната версия, търсенето на форма и израз. В сърцевината на проекта е идеята за изкуството като развиващ се и изменящ се процес, който преминава в различни превъплъщения и етапи в търсене на себе си и своята завършеност.

Василий Илисавски

Василий Илисавски

За пръв път през Дните на камерната музика ще се акцентира върху модерното взаимодействие между сериозната музика, джаза, традиционния и екзотичен фолклор, дори и рок музиката. Пет от концертите са посветени на тези междужанрови връзки като предпоставка за демократичност, толерантност и провокация към различните вкусове. Такива са концертите „Джаз и Барок“ на джаз пианиста Антони Дончев и виолиста Валентин Геров, на Габровския камерен оркестър със солисти Минчо Минчев и Йълдъз Ибрахимова, дебюта в Габрово на вокален ансамбъл „Спектрум“, както и на канадския саксофонен квартет „Квазер“. Канадците ще покажат на публиката музикалната си концепция за връзки между бароковата музика, джаза, фолклора на тихоокеанския остров Бали и на американския рок-музикант Франк Запа.

По време на фестивала габровци ще бъдат свидетели и на още една новост. За пръв път в класическата музикална практика по време на концерта един изпълнител ще смени два инструмента. Това ще се случи на 9 септември, вторник, в специално написаната за фестивала „Балада за цигулка, виола и пиано“ от Красимир Тасков. В тази балада живеещата в Лондон габровска цигуларка Деворина Гамалова ще сменя цигулката с виола.

Новост ще бъде и включването на младите художнички Елиза Ковачева –Цокова и Искра Кръстева, които по време на концерта на Йълдъз Ибрахимова в зала „Възраждане“ ще рисуват пред погледа на публиката своите впечатления от изпълняваната музика.

Фестивалната програма ще почете и паметта на известния габровски джазмен Манол Цоков, който има и национален принос за популяризирането на джаза в България.

Програмата на Международния музикален фестивал „Дни на камерната музика“ може да видите тук. Билети и карти могат да се закупят на касата в ХГ „Христо Цокев“, на 12 септември – на касата в Дом на културата, на 14 септември – на касата в зала „Възраждане“.

Цена на билета – 4 лева, като за ученици, студенти и пенсионери е 3 лева. Цената на абонаментна карта за всички концерти е 20 лева. Цената на билета за концерта на Йълдъз Ибрахимова е 5 лева.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица