Култура
За първи път флашмоб представи магията на фолклора ни
Флашмоб, представящ магията на българския фолклор, бе реализиран за първи път в български музей.

снимка: АЕК „Етър“
През изминалата събота, в следобедните часове, многобройните гости на АЕК „Етър” бяха приятно изненадани от две флашмоб представления на младежи – доброволци; участници във фолклорните състави на НЧ „ Габрово 2002″ и любителски фолклорни формации. В рамките на 10 минути в импровизиран спектакъл на публиката бяха представени предварително подготвени и подбрани български хора и популярни народни песни. Както се очакваше гостите на Етъра приеха предизвикателството и с охота се включиха в изпълненията, увлечени от магията на българския фолклор.

снимка: АЕК „Етър“
Флашмоб е алтернативна форма на изкуство, представяно пред случайна публика, която за първи път бе показана в български музей.

снимка: АЕК „Етър“
Представленията бяха заснети и предстои да бъде подготвен филм, който ще се превърне в устойчив рекламен продукт. Той ще даде възможност за привличане на нови публики, които да бъдат съпричастни към културния живот на Габрово. Ще служи при презентацията на АЕК „Етър” на всички негови регионални, национални и международни изяви; ще представи Община Габрово на Международния фестивал на туристическия филм „На източния бряг на Европа“ и на регионалните и международни борси, на които участва и ще увеличи авторитета на града като популярна туристическа дестинация.

снимка: АЕК „Етър“
Основните цели на проекта са търсене на новаторски подходи в съхраняване и популяризиране на българското културно наследство; привличане на младежка аудитория; превръщането на Етъра в разпознаваемо място, представящо българското културно наследство по иновативен и нетрадиционен начин.

снимка: АЕК „Етър“
Следващите флашмоб представления ще бъдат в един от дните на предстоящия ХІІ Международен панаир на народните занаяти, който ще се състои от 5 до 7 септември в Етъра.
Събитието е част от проекта на АЕК ”Етър” „Традиции чрез иновации”, подкрепен и финансиран от общински фонд „Култура” на Община Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
12-годишната Гала Савчева от Габрово спечели „Орфеево изворче“

Град Стара Загора за пореден път се превърна в сцена на традицията и фолклорното изкуство, домакинствайки престижния Национален фолклорен конкурс „Орфеево изворче“.
Сред изключително силна конкуренция от над 100 участници, малката Гала Савчева от град Габрово завоюва престижното първо място и златен медал.
Успехът на 12-годишната талантлива певица е изключително ценен, тъй като е постигнат в най-трудната възрастова група, наравно с ученици от специализираните музикални училища в страната.
Високото отличие бе присъдено от авторитетно жури в състав: Дафинка Дамянова, Чонка Кинева и Тодор Кожухаров. Победните изпълнения на Гала включваха две емблематични северняшки песни: „От Стамбула идат, мамо“ (по музикална постановка на Манка Билчева) и акапелното изпълнение на „Соколе, сиви соколе“ от репертоара на легендарния Кайчо Каменов.

Този престижен резултат е плод на неуморния труд и вдъхновението на вокалния педагог д-р Ана Борисова от Сдружение „Анна-Фолкарт“ – гр. Дряново.
Специални благодарности за професионализма, подкрепата и отдадеността, които стоят зад всяка стъпка на Гала към този висок връх в народното пеене.

Култура
Исторически музей – Дряново представя нова изложба на Петранка Новосад

На 24 март, вторник, от 17.30 ч. залата за временни гостувания на Исторически музей – Дряново ще се превърне в пространство за съзерцание и красота с откриването на изложбата „Откраднато спокойствие“ на Петранка Новосад. Като дългогодишен приятел на музея, емблематичната за обществения живот на града авторка гостува в неговите зали за четвърти път, представяйки най-новите си творчески търсения.
Експозицията носи заглавието на последната книга на г-жа Новосад, с което още веднъж подчертава неразривната симбиоза между поезията и багрите в нейния свят. Този път публиката ще има възможността да се наслади на една по-различна страна от нейното дарование. Изложбата е изградена изцяло от пейзажи, изпълнени с техниката на маслената живопис.
Творческият път на Петранка Новосад е вдъхновяващо доказателство, че изкуството няма възраст и може да разцъфне по най-необичайния начин, сред шума на машините и динамиката на семейния бизнес. Нейната творческа философия е дълбоко вкоренена в българския фолклор, но винаги пречупена през модерна, индивидуална призма.
Макар в настоящата изложба да залага на класическото маслено платно, авторката е добре позната със своите експерименти и уникални техники, които са оставяли ярка следа в културния летопис на Дряново. През годините тя утвърди своя разпознаваем стил чрез иновативната живопис върху естествена кожа, при която умело използва текстурата и топлината на материала, както и чрез своите триизмерни текстилни пластики и пана от вълна и коприна.
Особено място в нейната досегашна работа заема и цикълът „Кукерландия“, където кукерските маски се превръщат в символи на пречистването и българския дух. Дряново винаги е било мястото, където Петранка Новосад най-често споделя своето изкуство.
След мащабната юбилейна изложба „80 години жизнелюбие“ през 2024 г. в Икономовата къща и приказните „Цветни вълшебства“ в градската галерия, настоящото събитие е поредната стъпка в едно дълго и споделено пътуване. За местната общност нейните изложби са много повече от показване на картини. Те са социални събития, които обединяват интелектуалния елит и любителите на изкуството, създавайки цялостно преживяване за сетивата чрез съчетаването на художествен процес и литературно четене.
Исторически музей – Дряново отправя покана към всички жители и гости на града на 24 март от 17.30 часа, за да споделят заедно това „откраднато спокойствие“ и да се докоснат до неизчерпаемата енергия на един от най-обичаните творци в региона.

Култура
Наши формации представиха България и Европа на фестивал на остров Бали

Buleleng International Rhythm Festival 2026, Бали. Азия събра най-добрите си — Филипини, Южна Корея, Тайланд, Индонезия, Тайван, Индия.
Европа изпрати само един отговор. „Дряновска магия“. „Хопни ми, тропни ми“. Трио „Звън“.
Три формации от Дряново и Севлиево се качиха на сцената не само като посланици на България, а като единственото европейско присъствие на фестивала.
Донесоха нестинарство, хоро и шевици. Взеха със себе си овации и публика, която затанцува.

-
Кримипреди 6 дниСекунди от трагедия: „БМВ“ прелетя през тротоар и се вряза в магазин в Габрово
-
Любопитнопреди 6 дниКак да носите мъжки кожени якета правилно?
-
Културапреди 6 дниНаши формации представиха България и Европа на фестивал на остров Бали
-
Новинипреди 3 дниГЕРБ – СДС откри предизборната си кампания в област Габрово
-
Културапреди 2 дниИсторически музей – Дряново представя нова изложба на Петранка Новосад
-
Новинипреди 3 дниДопълват областният регистър на военните паметници с още два
-
Новинипреди 3 дни„Янтра“ срещу „Фратрия“: сблъсък с висок залог
-
Кримипреди 2 дниПогнаха шофьора на „БМВ“-то, забило се в магазин на Бичкинята








