Свържи се с нас

Култура

Богата програма за юбилея и Международния панаир на Етъра

Published

on

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На изключително наситена със събития и инициативи програма, ще могат да се насладят посетителите и гостите на Архитектурно – етнографски комплекс „Етър“ – Габрово, по повод половинвековния му юбилей и организирания традиционен Международен панаир на народните занаяти. Етнографският музей е първият и единствен  музей на открито в България, открит на 7.09.1964 г., а в него са експонирани 50 обекта – технически съоръжения на вода, възрожденски къщи със занаятчийски работилници и обекти с обществено значение.

На пресконференция, състояла се днес, бяха представени събитията относно петдесет годишнината и Международния панаир на занаятите на Етъра, както и мястото и ролята му за развитието на културния туризъм в България. Участие в нея взеха кметът на Габрово Таня Христова, зам.-кмета Нела Рачевиц, директорът на АЕК „Етър“ доц. д-р Ангел Гоев и доц. д-р Соня Алексиева от НБУ, член на организационния комитет на Международното изложение „Културен туризъм“ – Велико Търново.

В рамките на програмата за юбилея от 5 до 7 септември ще се проведе XII-ят Международен панаир на народните занаяти, организиран по традиция от Министерството на културата, Община Габрово и АЕК „Етър“ – Габрово. В тазгодишното издание на Панаира участие досега са заявили на 50 майстори от страната и чужбина, като регистрацията и записванията продължават.

На него ще бъдат представени занаятите грънчарство, бакърджийство, норажство, тъкачество, иконопис и много други. Участници от Сърбия, Румъния, Турция и Уганда ще демонстрират пред публиката традиционни за всяка страна занаяти като керамика, изработване на накити и други.

За първи път в историята на Музея, превърналата се в традиция Майсторска надпревара, ще бъде международна, информира директорът на Етъра доц. д-р Ангел Гоев. В продължение на 4 дни в състезанието по „Грънчарство“ всички участници ще се борят за голямата награда „Сребърна хлопка“.

Десетки са инициативите, които ще привлекат хиляди гости и туристи за празника тази година. На 5 септември от 10.30 ч. миналогодишният победител от състезанието „Дървостругарство“ Иво Стоянов от Габрово, ще открие своята авторска изложба – базар в изложбената зала на Комплекса.

Съпътстващото събитие на юбилея е Кръгла маса „50 години АЕК „Етър“ – живата традиция“, която ще се проведе на 6 септември от 13 часа. Участие в нея ще вземат повече от 20 специалисти от цялата страна. Целта на форума е да се анализира мястото, ролята, културно – историческото и икономическо значение на Етъра, както и да се оценят приносът и достиженията му в науката и културата на региона и страната, да съпостави дейността на Музея с подобни институции от България и извън нея, и да бъде разгледан Комплексът като туристическа дестинация.

Друго съпътстващо юбилея събитие е X-та Международна научна конференция „Народните занаяти – минало, настояще и бъдеще“, като до момента над 40 специалисти от страната и чужбина са заяви своето участие да представят научните си изследвания по темата. По традиция и от двата научни форума АЕК „Етър“ ще издаде сборници с докладите на участниците, съобщи още Ангел Гоев.

Сред атрактивните за посетителите демонстрации по време на панаира са характерните за Централния Балкан – печене на сливи, боядисване на вълнена прежда с растителни багрила, плетене на гайтани и плетене с царевична шума (беленица).

Гостите ще могат да се насладят и на богатата фолклорна програма, която ще започне на 5 септември от 12 часа и ще продължи през всичките дни. В нея участие ще вземат Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, фолклорен ансамбъл „Родопа“ – Смолян и много други.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица