Новини
Осигурен е транспорт за походите и тържествата на Шипка (програма)

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
От Областна администрация – Габрово информираха, че във връзка с кулминацията на честванията на тържествата по повод Шипченската епопея на 23 август е организиран транспорт за желаещите да се включат в туристическите походи и тържествата на връх Шипка.
Автобусите за походите ще тръгнат от площад “Възраждане” в Габрово, съответно за похода – “Габрово” – Узана в 7.00 ч. и за “Габрово – Соколски манастир” в 8.00 ч.
За тържествата на връх Шипка автобусите тръгват в 10.00 и 17.00 часа също от площад “Възраждане” в областния град, а от върха към Габрово – в 16 и 22 часа. Билети се купуват на място.

снимка: Областна администрация – Габрово
Национално честване Шипченска епопея
21-26 август 2014 г.
Под патронажа на Президента на Република България
г-н Росен Плевнелиев
Програма
30 юли 2014 г.
„Освобождението и паметта”
Място: Регионален исторически музей – Стара Загора, ІІ експозиционно ниво
Организатори:
РИМ – Стара Загора
НК „Традиция” – Стара Загора
31 юли 2014 г.
137 години от боевете за защитата на Стара Загора
Място: Стара Загора
Организатор: община Стара Загора
м.август 2014 г
„Паметникът на свободата на връх Шипка в паметта на моето семейство”
Място: Регионален исторически музей – Стара Загора
Организатори: Регионален инспекторат по образованието -Стара Загора
4 – 14 август2014 г
Юбилейна изложба „80 години ПАМЕТНИК НА СВОБОДАТА на вр. Св. Никола” И Представяне НА Юбилеен вестник
Място: Художествена галерия – Казанлък
Организатори: Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа”, Регионален исторически музей – Габрово, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” – Габрово, Отдел Държавен архив – Габрово
14 – 26 август2014 г
Юбилейна изложба „80 години ПАМЕТНИК НА СВОБОДАТА на вр. Св. Никола”
Място: Регионален исторически музей -Габрово
Организатори: Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа”, Регионален исторически музей – Габрово, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” – Габрово, Отдел Държавен архив – Габрово
20-23 август 2014 г
рисуване на коприна с Школа по приложни изкуства на Ива Пенчева и изработка на макет на паметника
Място: връх Шипка
Организатори: Ротари клуб – Габрово; Обществен дарителски фонд – Габрово; Школа по приложни изкуства с преподавател Ива Пенчева
21-26 август 2014 г
Изложба за генерал-майор Никола Петров – Балканеца (1858 – 1908)
Място: градинката до МОЛ-Габрово
Организатор: Отдел Държавен архив – Габрово
21 август 2014 г
ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ НА изложба „80 години ПАМЕТНИК НА СВОБОДАТА на вр. Св. Никола” И Представяне НА Юбилеен вестник
Място: Регионален исторически музей -Габрово
Организатори: Държавна агенция „Архиви”, Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа”, Регионален исторически музей – Габрово, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” – Габрово,Отдел Държавен архив – Габрово
21-26 август 2014 г
Виртуалната изложба “Паметникът на свободата” В КАРТИЧКИ
Място: http://libgabrovo.com/; http://www.shipka.gb.government.bg/
Организатор: Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” – Габрово
23-26 август 2014 г
ИЗЛОЖЕНИЕ НА ОТКРИТО И БЕСЕДИ С НД „ЕДИНЕНИЕ”
Място: Централна градска част – Габрово
Събота, 23 август 2014 г
7.45 – 8.30 часа Панахида в памет на загиналите в шипченските боеве
Място: Соколски манастир
8.30 – 10.00 часа Заупокойна света литургия в памет на загиналите в шипченските боеве
Място: храм паметник „Рождество Христово” гр. Шипка
10.30 – 17.00 часа ЕДИН ДЕН НА ОТКРИТО ИЛИ ПОСЕЩЕНИЕ НА БОЙНИТЕ ПОЗИЦИИ С ЕКСКУРЗОВОД
8.45 – 11.45 часа Туристически походи – 3 лъча
Място:
Лъч 1 – Соколски манастир
Лъч 2 – м. Узана
Лъч 3 – храм паметник „Рождество Христово” гр. Шипка
9.30 – 12.30 часа Състезание по изкачване на стълбите
Място: подход към Паметник на Свободата
10.30 – 17.00 часа ПРОЖЕКЦИЯ НА ФИЛМИ
Място: Мултимедийна зала, административна сграда на НПМ „Шипка-Бузлуджа”
12.30 – 12.50 часа Открит урок
Място: Паметник на Свободата
13.00 – 13.30 часа Официална част И Награждаване на победителите в състезанието И КОНКУРСА ЗА МУЛТИМЕДИЙНА ПРЕЗЕНТАЦИЯ
Място: Паметник на Свободата
13.30 – 14.00 часа Възстановка на боевете
Място: източно от Паметника на Свободата
15.00 – 16.15 часа ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБА НА ТВОРБИ ОТ ХУДОЖЕСТВЕН ПЛЕНЕР НА УЧЕНИЦИ ОТ ШКОЛА ПО ПРИЛОЖНИ ИЗКУСТВА –ГАБРОВО
Място: градинката пред хотел – ресторант „Шипка”
16.15 – 18.00 часа РИСУВАНЕ НА КОПРИНА В ОТКРИТА КЛАСНА СТАЯ
Място: градинката пред хотел-ресторант „Шипка” в открита класна стая
17.00 – 19.30 часа Изложение на открито ОТ нд „ЕДИНЕНИЕ”
Място: площадът на връх Шипка
17.00 – 20.15 часа ПРАЗНИЧНА ПРОГРАМА „НАДИГРАЙ МЕ, НАДСВИРИ МЕ”
Място: открита сцена площад на връх Шипка
20.45 – 21.45 часа Тържествена заря-проверка
Място: площадът на връх Шипка
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Обходът на Габрово, водещ към бъдещия тунел под Шипка, „напредва“

Първият етап от проекта за тунел под връх Шипка и обхода на Габрово получи разрешение за строеж. Това съобщи Община Габрово на своята официална страница, позовавайки се на статията в Economic.bg на Глория Христова, чрез която информира, че на 20 ноември 2025 г. министърът на регионалното развитие Иван Иванов е подписал разрешението за строеж, с което се дава старт на първия етап от обекта.
Направено е обаче важно уточнение, чрез което се посочва, че разрешението не обхваща самия пробив на тунела под Стара планина, а само довеждащата инфраструктура от северната страна, тази откъм Габрово.
Така започва изграждането на ключовия участък от обхода, който ще свърже съществуващото трасе с бъдещия портал на тунела. Справка в документацията показва, че строителното разрешение обхваща участък с дължина приблизително 2.6 км – от км 20+124.50 до км 22+700.
Този участък започва непосредствено след края на съществуващия обход на Габрово и води към бъдещия портал на тунела. Самият голям тунел, с дължина 3.2 км, се намира в следващите етапи на проектиране и строителство, които все още чакат своите разрешения.
Изпълнител на целия обект (инженеринг – проектиране и строителство) е „Консорциум ПСВТ“. Водещ партньор в него е „Хидрострой“ АД (свързана с Велико Желев), а в обединението влизат още „Пътни строежи Велико Търново“ АД и „Пътинженерингстрой-Т“ ЕАД.
Договорът с тях бе подписан още през лятото на 2022 г. на стойност над 358 млн. лв. с ДДС. В проектобюджета за тази година предвидената сума за следващите три години е малко над 28 млн. лв. За сравнение, в тазгодишния бюджет за този проект бяха заложени общо 57.2 млн. лв., от които над 21 млн. лв. бяха в резервен списък.
Авторката припомня, че още през април 2025 г. вицепремиерът Томислав Дончев заяви от парламентарната трибуна, че проектът върви към разделяне на различни етапи – изграждане на трасето от северната страна, което води към тунела, и паралелни дейности от юг, включително обходa на Казанлък. По думите му, „реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела“, а от юг да се работи по проектиране и изграждане на обхода на Казанлък. Издаването на разрешение за строеж за участъка от км 20+124.50 до км 22+700 практически позволява да започне именно този „северен“ етап – първите километри от обхода на Габрово, които водят към бъдещия тунел.
Етапи на проекта:
Първи участък: от км 20+124.50 до км 22+700 – включен в одобрения Подробен устройствен план и обхванат от настоящото разрешение.
Втори участък: от км 22+700 до км 27+680 – вече има готов технически проект.
Трети участък: от км 27+680 до км 30+673.48 – техническият проект се очаква да бъде завършен до края на 2025 г.
Освен изграждането на нов пътен участък, разрешението отваря път и за ключови инженерни дейности, включително преместване на инфраструктура, която пречи на трасето.
В него са посочени: Изместване на напорен тръбопровод на ВЕЦ „Малуша“ (при км 20+478); Изместване на деривация „Козята“ (в участъка от км 20+380 до км 20+520). Като възложители в тази част са посочени съответно ВЕЦ „Малуша“ ЕООД и Областният управител на Габрово.
Ключов момент в заповедта на министър Иван Иванов е разпореждането за предварително изпълнение на разрешението. Това означава, че строителните дейности могат да започнат незабавно – дори ако документът бъде обжалван в съда.
Според мотивите на МРРБ, тази спешност е продиктувана от защитата на държавни интереси – подобряване на транспортната свързаност, намаляване на задръстванията и повишаване на пътната безопасност. С разрешението за строеж можете да се запознаете оттук.


Новини
„Месец на кариерното ориентиране“ е в разгара си

Център за кариерно ориентиране, Регионално управление на образованието – Габрово и Община Габрово обединиха усилия в полза на ранното кариерно ориентиране на учениците. Целта на събитието е учениците да се запознаят с различни професии на реални работни места.

Седем фирми и седем институции са дали съгласие да приемат ученици, а събитието ще продължи до края на месец ноември. Очаква се в него да вземат участие над 500 ученици от V, VI и VII клас, обхванати в целодневната организация на учебния ден. Малчуганите от IV клас на НУ „Васил Левски“ също ще вземат участие.

„Дейностите по кариерно ориентиране, и специално тези, свързани с посещения на учениците във фирми и институции са инициативи, които се забелязват и се оценяват. Мога, с нескрита гордост да заявя, че нашата област е една от първите, която проведе и продължава да провежда тези събития“, сподели началникът на РУО- Габрово Георги Маринов.
Идеята не е нова. Още през 2017 г. под егидата на Областен управител на област Габрово и РУО- Габрово, се проведе инициативата „Дойдох, видях, избрах“, която обхвана повече от 1500 ученика от всички възрастови групи.

„Това е една от най-атрактивните дейности по кариерно ориентиране за учениците. Оставя трайни спомени и повлиява, чисто по детски избора на бъдеща професия. Разбира се, ориентираният и осъзнат избор изисква много допълнителна работа, но подобни събития играят своята съществена роля в процеса на вземане на решение“, смята директорът на Центъра за кариерно ориентиране Пенко Атанасов.


Новини
„Будителите 2017“ организират здравна лектория

Отчитайки важността на темата за здравословното хранене, организаторите на здравните лектории, превърнали се в традиционна инициатива за читалище „Будителите – 2017“, канят жителите на Габрово да участват в предстоящата среща, да научат полезна информация и да получат съвети.
Лекторията е ориентирана към широк кръг от хора, медицински специалисти, треньори и спортисти, психолози, родители и деца. Пред аудиторията ще говори един от водещите специалисти по хранене и диететика у нас доц. д-р Мария Николова – практикуващ лекар- диетолог, преподавател в Медицински университет–София, учен с международен опит и дългогодишна дейност в областта на общественото здраве и превенцията.
Ще поставим вечния въпрос: Може ли здравословното хранене да бъде вкусно? Ще имаме възможност да се запознаем с диетичното хранене при различни заболявания, с хранителните разстройства, ще стане дума за авитаминозите, хранителните алергии и непоносимостта към определени хранителни вещества, както и за храненето при деца, бременни жени и спортисти.
Темите за качеството на храната, за затлъстяването, чийто мащаб превръща проблема в пандемия, също ще бъдат засегнати в рамките на здравната лектория, като в първата част доц. д-р Николова ще отговаря на въпросите на модератора, а след това и на запитванията на присъстващите в залата.
Полезната информация и общуването организаторите съчетават с дегустация на здравословни храни. Изкушенията ще приготвят възпитаници на Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“, които ще подредят своя щанд във фоайето на зала „Възраждане. Инициативата е подкрепена от МЛД Трейдинг и лаборатория Рамус, които са осигурили за присъстващите подаръци за здраве.
Събитието ще се проведе на 28 ноември, петък, от 18.00 ч. в Зала „Възраждане“. Входът е свободен.


-
Кримипреди 2 дниДелото за тежката катастрофа с шестима загинали край Габрово започва
-
Кримипреди 4 дниЗадържаха рецидивист, обирал гаражи, мази и коли в Габрово
-
Кримипреди един денПрибраха двама, подлудили с кражбите си Габрово
-
Кримипреди 5 дниГабровската пътна полиция за поредна година е №1 в страната!
-
Новинипреди 2 дниОбщината констатира дефекти по новия асфалт при ремонта на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 5 дниПГТ – Габрово представи България на международен панаир в Сърбия
-
Културапреди 5 дниРегионалната библиотека с подарък към четящите хора в Габрово
-
Културапреди 3 дниПреди 100 години в Габрово е открит паметникът на загиналите във войните








